Z pustego i Salomon nie naleje - lekcji nie da się wyegzekwować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Brakuje tysięcy nauczycieli, a ci, którzy z zawodu nie odeszli, szykują się do akcji protestacyjnej. Choć nie wiadomo, czy dojdzie do strajku, rodzice uczniów są przerażeni, bo nie wiadomo, czy ich dzieci będą miały lekcje z niektórych przedmiotów. Ci, którym się nie poszczęści, skazani są na płacenie za korepetycje, bo prawo nie daje im zbyt wielu możliwości.

01.09.2022

We wtorek matury poprawkowe

Szkoła i uczeń

Przystąpienie do egzaminu poprawkowego zadeklarowało 52,3 tys. maturzystów - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin rozpocznie się we wtorek, 23 sierpnia 2022 r. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.

22.08.2022

Są terminy matur i egzaminów ósmoklasisty w 2023 roku

Szkoła i uczeń

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w piątek terminy przyszłorocznych matur i egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 23-25 maja, matury rozpoczną się 4 maja, potrwają do 23 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 7 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 21-22 sierpnia.

19.08.2022

UODO organizuje wakacyjne szkolenia dla młodzieży o ochronie danych

Szkoła i uczeń RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych organizuje dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych cykl spotkań online z przedstawicielami UODO oraz liderami programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Chodzi m.in. o wsparcie młodych ludzi w kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych zachowań, aby bezpiecznie korzystali z internetu.

10.08.2022

Strzelanie na edukacji dla bezpieczeństwa - minister podpisał rozporządzenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji chce przywrócić elementy przysposobienia obronnego i to już od września. Plany są ambitne, uczniowie mają uczyć się strzelać, poznawać elementy surviwalu i przechodzić szkolenie z pierwszej pomocy. Gorzej z realizacją, bo na razie trudno o kadry, infrastrukturę i pieniądze. W dodatku strzelanie i nauka o zagrożeniach wojennych zastąpi edukację zdrowotną - w tym tę, dotyczącą depresji i uzależnień.

03.08.2022

Dyrektor będzie mógł karać uczniów za wykroczenia - ustawa podpisana

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wagarowanie, zniszczenie ławki, drobna kradzież – o takich czynach szkoła nie będzie musiała zawiadamiać policji ani sądu rodzinnego. Zamiast tego dyrektor nałoży na ucznia środki wychowawcze - np. każąc mu posprzątać klasy lub pomalować zniszczoną ścianę. Zmiany przewidziane w nowelizacji prawa o postępowaniu w sprawach nieletnich mają obowiązywać od 1 września 2022 r.

21.07.2022

Fundusz Młodzieżowy z budżetem 20 mln zł ma zaktywizować młodzieżowe rady

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Organizacje młodzieżowe, młodzieżowe rady, a także samorządy uczniowskie i studenckie będą mogły zdobyć dotacje na swoją działalność. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033” z budżetem 30 mln zł.

20.07.2022

RPO apeluje o ochronę dzieci przed pornografią w internecie

Szkoła i uczeń

Ważna jest lepsza edukacja na temat cyberbezpieczeństwa - nie tylko wśród małoletnich, ale i dorosłych. Należy też zadbać o odpowiednie wsparcie dla osób pokrzywdzonych, oparte na empatii, zrozumieniu ich sytuacji i budowaniu w nich poczucia bezpieczeństwa - pisze rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do resortu edukacji.

12.07.2022

Minimalny pobyt w domu wczasów dziecięcych o jeden dzień krótszy

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Resort edukacji przygotował projekty rozporządzeń, które uregulują pobyt dziecka w domu wczasów dziecięcych - skróci się m.in. minimalny czas pobytu w takim domu. Zmiana - jak uzasadnia MEiN - rozwieje wątpliwości interpretacyjne, jakie istnieją obecnie. A przy okazji przyniesie oszczędności - zwłaszcza że do pobytu będzie wliczał się dzień wyjazdu i przyjazdu dziecka

07.07.2022

Komisja ds. pedofilii protestuje, wydawca poprawia cytat w nowym podręczniku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pedofilne wypowiedzi ze względu na ich szkodliwość oraz nieobyczajność nie powinny być rozpowszechniane – stwierdziła Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do cytatu zawartym w podręczniku do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Minister edukacji poinformował w piątek, że autor skrócił ten cytat tak, by on nie szokował, a wydawnictwo poprawiło ten fragment książki.

24.06.2022

Kampania edukacyjna - polowanie na fake newsy

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Walka z dezinformacją oraz nauka krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie - to główne cele ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej FakeHunter-Edu skierowanej do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.

20.06.2022

Do 15 czerwca będzie wiadomo, ilu uczniów będzie zdawać ukraińską maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do 15 czerwca strona ukraińska przedstawi nam dane dotyczące liczby uczniów, którzy chcą przystąpić do matury ukraińskiej oraz miejsc, gdzie chcieliby przystąpić do egzaminów - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na początku maja MEiN szacowało, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów.

09.06.2022

Nowe zadania dla psychologów i pedagogów specjalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do konsultacji społecznych skierowano projekty rozporządzeń dotyczące udzielania przez pedagogów specjalnych pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Chodzi o dostosowanie przepisów do znowelizowanej Karty Nauczyciela, dotyczącej etatów specjalistów.

31.05.2022

Wiecej języka polskiego również dla polskich uczniów, którzy go nie znają

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy dotyczącą pomocy osobom uchodźcom z Ukrainy. Zmieni też prawo oświatowe - choć zmiana służyć będzie przede wszystkim obywatelom Polski, którzy nie znają ojczystego języka. Dłużej będą mogli korzystać z prawa do dodatkowej nauki języka polskiego.

30.05.2022

Okrojona podstawa programowa języka niemieckiego i więcej o obronności - jest projekt rozporządzenia

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego podstawy programowe nauczania języków mniejszości narodowych i etnicznych. Chodzi o okrojenie programu w związku ze zmniejszeniem liczby godzin języka niemieckiego. Rozporządzenie poszerzy też zakres nauczania przedmiotu edukacja o bezpieczeństwie o kwestie związane z obronnością.

25.05.2022

Zarobki nauczycieli - od maja średnio od ponad 3,6 tys. do prawie 6,8 tys. zł

Szkoła i uczeń

Wśród nauczycieli największą grupę stanowią obecnie nauczyciela dyplomowani - 60, 4 proc. wszystkich etatów, którzy od maja zarabiać będą średnio 6 795,97 zł - wynika z informacji przedstawionej we wtorek na sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przez wiceszefa MEiN Dariusza Piontkowskiego. Najmniej zarobią nauczyciele stażyści - 4,5 proc. etatów i średnio 3 693,46 zł.

24.05.2022

Coraz więcej uczniów ma problemy ze wzrokiem

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Co najmniej dwukrotnie wzrósł odsetek problemów ze wzrokiem u dzieci w klasach I-III – wskazują wyniki pilotażowego programu krótkowzroczności „Dobrze widzieć”. Przekroczone zostały szacunkowe dane, które obowiązywały przed pandemią – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierujący zespołem badawczym.

21.05.2022

Legia Akademicka wyszkoli żołnierza i kandydata na oficera

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Wojsko

Realizacja nowej ustawy o obronie ojczyzny ma zwiększyć liczbę studentów służących w Legiach Akademickich - jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Szkolenie będzie dobrowolne i trzyetapowe. Po przejściu wszystkich etapów szkolenia, ochotnik będzie mógł przystąpić do egzaminu na podoficera lub egzaminu na oficera. Będzie też możliwe sponsorowanie studiów przez wojsko.

20.05.2022

Prezydent podpisał ustawę o egzaminach i zatrudnianiu specjalistów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych - Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zawarto w niej także standardy zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach.

18.05.2022

Katarzyna Sikora: Pandemia odbiła się na wiedzy i kompetancjach maturzystów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pandemia zrobiła mnóstwo złego w zakresie wiedzy i umiejętności, lecz również jeśli chodzi o świadomość obowiązków uczniowskich. Z moich obserwacji wynika, że dzisiejsi maturzyści są mniej dojrzali. Niby mają skończone osiemnaście lat, są pełnoletni, ale nie zdają sobie sprawy z różnych sytuacji, przepisów, które normują życie społeczne, a przede wszystkim życie szkoły.

01.05.2022
Prawo.pl
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski