Poprawka z edukacji zawodowej

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy

Dualny system kształcenia zawodowego miał znacznie przyczynić się do zatrudniania młodzieży. Miał też wspierać lokalne społeczności przez bliską współpracę szkół zawodowych z biznesem. Zamiast zwiększenia skuteczności i atrakcyjności tej ścieżki kariery, przyniósł niepokojące wyniki o rosnącym wśród absolwentów bezrobociu. Dodatkowo, jak wynika z kontroli NIK, 30 proc. uczniów szkół branżowych I stopnia nie uzyskuje kwalifikacji, a zaledwie 4-6 proc. decyduje się na kontynuowanie nauki w szkołach II stopnia.

15.10.2024

Standardy antyprzemocowe nie zakazują przyjmowania prezentów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wręczanie nauczycielom prezentów na Dzień Edukacji Narodowej to niemal tradycja - zazwyczaj prezent jest symboliczny, pedagodzy dostają czekoladki lub bukiet kwiatów, co nigdy nie budziło żadnych kontrowersji. Aż do teraz - rekomendowane przez władze standardy antyprzemocowe zakazują nauczycielom przyjmowania prezentów od uczniów, co wzbudziło wątpliwości samych pedagogów.

12.10.2024

Dziecko z Ukrainy może uczyć się u siebie, ale bez świadczenia w Polsce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała w poniedziałek, że nie potwierdziły się prognozy, że po powiązaniu wypłaty 800 plus z obowiązkiem szkolnym do systemu edukacji trafi od 60 do 80 tys. ukraińskich dzieci. Dodała, że liczba ta jest znacznie niższa – 20 tys. Wcześniej MEN miał problem z oszacowaniem liczby uczniów.

07.10.2024

Wniosek o wyprawkę szkolną można złożyć do końca listopada

Domowe finanse Szkoła i uczeń

Do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2024/2025. Nie ma tu żadnego limitu dochodowego, więc 300 zł może otrzymać rodzic każdego ucznia. Po tym terminie nie będzie już można wnioskować o wyprawkę. Z szacunków wynika, że w tym roku z programu skorzystać ma łącznie ponad 4,4 mln dzieci.

03.10.2024

XXX Sejm Dzieci i Młodzieży: Młodzi chcą wsparcia w wyborze ścieżki życiowej

Szkoła i uczeń

Bardziej nowoczesna szkoła, walka z hejtem w sieci i w szkole, bezpieczny dom i rodzina, poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ochrona klimatu i praw zwierząt, lepsze możliwości rozwijania swoich pasji, dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi - to kwestie, nad którymi dyskutowali młodzi posłowie podczas poniedziałkowej sesji. Największe poparcie uzyskał jednak temat dotyczący wsparcia młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej.

30.09.2024

Około 19 tys. laptopów może trafić do szkół z terenów powodziowych

Szkoła i uczeń Powódź

Około 19 tys. "nadmiarowych laptopów" z programu "Laptop dla ucznia" będzie mogło trafić do szkół z terenów powodziowych. O tym, gdzie konkretnie trafi nowy sprzęt, zdecyduje MEN - poinformował o tym wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas obrad sejmowej komisji. W sobotę sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt specustawy powodziowej.

28.09.2024

Między pracą a pasją – jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy

Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.

27.09.2024

Patriotyzm walczący nie myślący

Szkoła i uczeń

Świadome wspieranie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży jest słuszne i potrzebne – mówią samorządowcy i historycy. Jednak propozycje zawarte w projekcie ustawy o wychowaniu patriotycznym są anachroniczne i nie uwzględniają edukacji klimatycznej, postaw obywatelskich i społecznych, ograniczając się do obrony ojczyzny oraz poszanowania dziedzictwa kulturowego.

27.09.2024

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź

Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.

24.09.2024

RPO interweniuje w sprawie samorządowych programów stypendialnych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rozstrzygnięcia organów samorządu terytorialnego w kwestii stypendiów dla uzdolnionych uczniów nie są decyzją administracyjną. Konsekwencje tego bywają dotkliwe, bo pozbawiają uczniów i rodziców, np. możliwości odwołania się od wydanej decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przyznanie bądź odmowa przyznania stypendium powinno się kończyć decyzją administracyjną i prosi minister edukacji o wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach.

17.09.2024

Od poniedziałku zawieszone zajęcia w kilkuset placówkach oświatowych

Szkoła i uczeń Powódź

Południe Polski walczy z powodzią, dlatego od poniedziałku zawieszone będą zajęcia w kilkuset placówkach oświatowych na terenach objętych zagrożeniem powodziowym. W niedzielę wieczorem informowano o 350 takich miejscach, w poniedziałek rano - o ponad 420. Najwięcej zamkniętych placówek jest w woj. dolnośląskim i opolskim, bo tam sytuacja jest najpoważniejsza.

16.09.2024

Robert Zakrzewski nowym dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Robert Zakrzewski został dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W piątek odebrał w Ministerstwie Edukacji Narodowej akt powołania. MEN przekazał, że komisja konkursowa wybrała osobę z doświadczeniem naukowym i organizacyjnym, która wykaże się świeżym spojrzeniem na sprawę egzaminów.

13.09.2024

Nie można zmuszać do płacenia składek na radę rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Wraz z rokiem szkolnym w szkołach rozpoczęły się zbiórki funduszy na radę rodziców. Składki są dobrowolne, a o ich wysokości decydują sami rodzice. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzice są zmuszani do dokonania wpłaty i piętnowani, gdy tego nie zrobią. Choć składki są przeznaczane na potrzeby uczniów i rodzic powinien je płacić, nie ma prawnych podstaw, by to egzekwować.

10.09.2024

RPD będzie monitorować wdrożenie standardów ochrony małoletnich

Szkoła i uczeń

Jeżeli chodzi o ustawę Kamilka, to standardy dopiero są od 15 sierpnia, więc będziemy teraz obserwować, czy zostały wdrożone. Będziemy to też weryfikować, bo to jest bardzo ważne, żebyśmy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci – powiedziała rzeczniczka praw dziecka na konferencji prasowej w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku.

04.09.2024

Opłatę za posiłek w stołówce ustala dyrektor szkoły

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Należność ta nie może być wyższa niż tzw. „wsad do kotła”, czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Bez znaczenia są więc wydatki na wynagrodzenia dla pracowników i koszty utrzymania stołówki.

04.09.2024

WSA: Świadczenie spożytkowane na potrzeby dziecka nie jest nienależne

Domowe finanse Szkoła i uczeń

ZUS uchylił prawo do świadczenia „Dobry Start”, ponieważ uznał, że zostało pobrane przez nieuprawnioną osobę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ całkowicie pominął cel programu, jakim jest zapewnienie pomocy w edukacji dzieci poprzez wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym samym w sytuacji ustalenia, że środki zostały przeznaczone na potrzeby dziecka, nie można stwierdzić, że zostały nienależnie pobrane.

31.08.2024

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 - wakacje rozpoczną się później

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września, a zakończy 27 czerwca - to o 6 dni później niż w minionym roku szkolnym, kolejne wakacje będą więc nieco krótsze. Ferie, podobnie jak w zeszłych latach, odbędą się w turach dla poszczególnych województw. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja, a matury pisemne rozpoczną się 5 maja i potrwają do 24 maja.

29.08.2024

Indywidualne nauczanie także w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego zasady organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, szkoły lub innej formy wychowania przedszkolnego.

28.08.2024

CKE zaktualizowała informator do egzaminu ósmoklasisty z polskiego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o wprowadzeniu aktualizacji do informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego - dotyczy ona zadań z lektur obowiązkowych dla klas IV-VI. Ma to związek z aktualizacją podstawy programowej. CKE opublikowała też kolejne informatory maturalne o egzaminach z fizyki i z historii tańca.

27.08.2024