Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i w szkołach - projekt w Sejmie

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.

12.02.2023

Czy szkoła może decydować o ubiorze uczniów - RPO pyta kuratorów

Szkoła i uczeń

Kompetencje szkół w zakresie regulowania ubioru uczniów są niejasne - uważa rzecznik praw obywatelskich. Wątpliwości - jego zdaniem - rodzą m.in. wymagania co do elementów wyglądu ucznia lub uczennicy, które przez część osób są oceniane jako nadmierne ograniczenie ich wolności. RPO prosi kuratorów oświaty w całej Polsce o stanowisko oraz informację o takich skargach i ich rozpatrzeniu.

04.02.2023

Ponad 2 tys. prób i 150 samobójstw dzieci - apel o prewencję w szkołach

Szkoła i uczeń

Dane za 2022 rok pokazują niechlubny rekord - łącznie zanotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem. Podała je do publicznej wiadomości Fundacja GrowSpace, która apeluje o wprowadzenie prewencji suicydalnej do szkół, opartej na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyce wśród uczniów, budowaniu zespołów interwencyjnych i wsparciu grup szczególnie zagrożonych kryzysami zdrowia psychicznego.

30.01.2023

Najpierw uczniowie czwartych klas, a potem nauczyciele dostaną laptopy

Szkoła i uczeń Nowe technologie

W tym roku zaczynamy program wieloletni – planujemy co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych - poinformował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. A minister edukacji dodał w niedzielę, że po zakończeniu tej akcji, laptopy dostaną też nauczyciele.

30.01.2023

RPO pyta o zastosowanie siły wobec dziecka w spektrum autyzmu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Dziecko w spektrum autyzmu zostało w szkole położone twarzą do podłogi i przytrzymane za ręce trzymane z tyłu. Doznało obrażeń. Sprawa trafiła do policji, która umorzyła dochodzenie prowadzone w sprawie. Złożono zażalenie, a Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Kuratorium Oświaty i Policję o wyjaśnienia.

28.01.2023

Na tegorocznych maturach wymagania obniżone o 20-25 proc.

Szkoła i uczeń

Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o ok. 20-25 proc. – poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że spowodowane jest to tym, że młodzież uczyła się częściowo zdalnie w czasie pandemii COVID-19. Będą też zmiany dotyczące liczby punktów wymaganych do zaliczenia egzaminu.

26.01.2023

Po ograniczeniu liczby lekcji, noworoczne spotkanie u prezydenta bez mniejszości niemieckiej

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zdecydował, że jego przedstawiciele nie wezmą udziału w zorganizowanym w środę 25 stycznia corocznym spotkaniu noworocznym Prezydenta RP z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Powodem był decyzja o ograniczeniu liczby godzin języka niemieckiego.

25.01.2023

Szkoła nie może zabronić przynoszenia telefonów komórkowych - wyjaśnia MEiN

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Prawo oświatowe nie zezwala na wprowadzenie całkowitego zakazu przynoszenia do szkoły urządzeń elektronicznych - wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mogłoby to zostać ocenione jako nadmierne ograniczenie uprawnień właściciela rzeczy ruchomej. Dodała, że resort edukacji nie planuje regulacji w zakresie używania telefonów na terenie szkół.

19.01.2023

Amnesty International proponuje szkołom materiał edukacyjny o kryzysie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Amnesty International stworzyło materiał edukacyjny poświęcony kryzysowi praworządności w Polsce - porusza w nim m.in. problematykę niezależności sądownictwa, wolności słowa i dyskryminacji grup mniejszościowych. Ma pomóc w angażujący sposób poprowadzić lekcje o sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.

17.01.2023

Vox populi nie taki głośny - poparcie dla Lex Czarnek raczej minimalne

Szkoła i uczeń

Minister edukacji i nauki zapewniał wielokrotnie, że rozwiązania ograniczające możliwość prowadzenia lekcji przez przedstawicieli organizacji pozarządowych były powszechnie wyczekiwane. Dane, które ministerstwo przekazało posłom, pokazują, że może nie aż tak powszechnie.

09.01.2023

Podwójny rocznik - prawo do nauki, to nie prawo do nauki w wymarzonej szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Kandydat ma gwarancję nauki w szkole publicznej, ale nie ma gwarancji, że dostanie się do wybranej szkoły lub wybranego typu szkoły. Absolwenci szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym mają równe, przejrzyste i możliwe do spełnienia warunki. Obowiązujące przepisy nie dyskryminują żadnego kandydata - tłumaczy wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytanie o podwójny rocznik uczniów biorących udział w rekrutacji do szkół średnich.

21.12.2022

Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu

Pacjent Szkoła i uczeń

Wstępne dane wskazują, że 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie posiada minimalnego poziomu fundamentalnych umiejętności ruchowych. To jest dramatyczny wynik, który oznacza, że nasze społeczeństwo nie jest zdrowe. Konsekwencje takiego stanu będą widoczne za kilkanaście lat – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

17.12.2022

Od poniedziałku próbne matury w nowej formule

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 12 do 21 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Chodzi o egzaminy przeprowadzane w nowej formule. Egzaminy próbne będą przeprowadzone ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych na wszystkich poziomach. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

12.12.2022

Warszawski ratusz skontrolował Szkołę w Chmurze - chce zwrotu 1,3 mln zł. Placówka kwestionuje ustalenia kontroli

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Specjalizująca się w edukacji domowej Szkoła w Chmurze może stracić ponad połowę dotacji z budżetu miasta. Przysłani przez ratusz kontrolerzy wyliczyli, że niemal 1,3 mln zł nie wykorzystano lub wykorzystano niezgodnie z przeznaczeniem. Placówce zarzuca się też, że pobrała 79 tys. zł nienależnej dotacji. Szkoła ma wątpliwości, co do poprawności kontroli.

09.12.2022

Więcej pieniędzy na wynagrodzenia za pracę uczniów

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Fundusz Pracy przekaże dofinansowanie na system kształcenia dualnego, czyli łączącego kształcenie w szkołach zawodowych z pracą w przedsiębiorstwach. Według nadzorującego ten fundusz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ten system kształcenia jest bardzo ceniony ze względu na bezpośredni kontakt ucznia z przedsiębiorstwem.

08.12.2022

Szkoła szkole nierówna przy zaliczaniu praktycznej nauki zawodu do stażu pracy

Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Absolwenci szkół zawodowych walczą o zaliczanie okresu nauki w nich jako stażu pracy. Zdaniem prawników, to efekt tego, że szkolnictwo zawodowe odbywało się w różnych formach i różnymi ścieżkami można też było zdobyć kwalifikacje zawodowe, przez co są odmienności co do sytuacji prawnej i stażu ubezpieczeniowego poszczególnych osób. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa z uwagi na skutki finansowe.

03.12.2022

Wkrótce proces o naruszenie dóbr osobistych w podręczniku do HiT

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.

29.11.2022

28 listopada poznamy zwycięzców konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”

Szkoła i uczeń Rynek Prawo pracy

Rozstrzygnięcie XII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” odbędzie się na oficjalnej gali 28 listopada br. Organizatorzy - Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut ESG i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - nagrodzą firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe rozwiązania. Wyróżnienia zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

21.11.2022

Realizacja obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - za ignorowanie przepisów grozi grzywna

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niespełnienie przez ucznia obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

12.11.2022

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.

03.11.2022
Prawo.pl