- Nie byłoby transformacji cyfrowej bez tego, co dzisiaj najważniejsze - bez pieniądza. Dlatego chcemy ogłosić, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy większe środki na rozwój kompetencji cyfrowych  - powiedział Gawkowski we wtorek w LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie. Zainaugurowano tam III edycję IT Fitness Testu, międzynarodowego sprawdzianu kompetencji cyfrowych w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma on na celu sprawdzenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów oraz nauczycieli.

 

I "Nasza szkapa", i ChatGPT? - reforma podstawy programowej wymaga dyskusji>>

 

MC będzie inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych

Po pierwsze, mówił Gawkowski, środki wspomogą edukację i szkolnictwo wyższe. - Uważam, że to jest obszar, w którym kompetencje, które rozwijamy dzięki nowym programom i pieniądzom, mogą szybko nadać tempo - podkreślił. - Po drugie, będzie też więcej pieniędzy na edukację i rozwój kompetencji cyfrowych w sektorze samorządów - powiedział minister. Ministerstwo Cyfryzacji chce też wyrównywać szanse kompetencyjne pomiędzy kobietami a mężczyznami w sektorze teleinformatycznym (ICT). - Dzisiaj w sektorze ICT pracuje jedynie 19 proc. kobiet. Matematyka, fizyka, informatyka nie są tylko dla chłopaków. Są tak samo dla dziewczyn, jak dla chłopaków. Warto, żeby dziewczyny też inwestowały swój czas, uczyły się, wskazywały, że chcą się w tym rozwijać - wskazał Gawkowski. Jego zdaniem, "równość, jeśli chodzi o rozwój sektora ICT, jak pokazują europejskie i polskie badania, będzie wtedy zapewniona, kiedy zespoły będą tworzone wprost proporcjonalnie płciowo". Szef MC zapowiedział też inwestycje w rozwój kompetencji cyfrowych seniorek i seniorów. - Powstaną specjalne programy i więcej pieniędzy dla seniorek i seniorów, dla uniwersytetu trzeciego wieku, na obszar budowania kompetencji cyfrowych wśród najstarszego pokolenia - wymienił.

Czytaj też w LEX: Prabucka Dominika, Ochrona danych osobowych małoletnich w Internecie na gruncie DSA (aktu o usługach cyfrowych) >

 

Gawkowski zapowiedział, że resort cyfryzacji będzie wydawał środki na projekty w tych czterech obszarach "już po wakacjach". - Mam nadzieję, że pierwsze efekty będą już w wynikach takich testów i kompetencji mierzonych przez Unię Europejską w 2025 r. - powiedział wicepremier, nawiązując do IT Fitness Testu. Jak powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, test jest okazją do porównania, jak kompetencje cyfrowe polskiej młodzieży i nauczycieli wypadają w porównaniu z tymi w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. - Wyniki z poprzednich lat nie są zadowalające - są poniżej naszych możliwości, potrzeb polskiej gospodarki i tego, jakie mamy aspiracje jako Polska do osiągnięcia pozycji lidera w zakresie sektora ICT w naszym regionie i w całej Unii Europejskiej" - zauważył Kanownik. Cyfrowy sprawdzian kompetencji cyfrowych to inicjatywa branży cyfrowej, reprezentowanej w Polsce przez Związek Cyfrowa Polska. Odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej. (ms/PAP)

Czytaj też w LEX: Zbarachewicz Beata, Standardy kształcenia a rozwój kompetencji cyfrowych >