MEiN publikuje materiały dla nauczycieli "Chat GPT w szkole - szanse i zagrożenia"

Szkoła i uczeń

Sztuczna inteligencja zyskuje ogromną popularność. Hitem jest teraz Chat GPT, z którego bardzo chętnie korzystają także uczniowie. Warto wiedzieć czym jest, jakie ma możliwości i jakie wiążą się z nim zagrożenia. Ministerstwo przygotowało nieodpłatne materiały dla nauczycieli, z których dowiedzą się m.in. czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację, jakie zagrożenia rodzi jego użycie, jak korzystać z niego mądrze oraz sprawdzić, czy praca domowa została przygotowana samodzielnie.

25.04.2023

Cieszyński: Chcemy, żeby program laptopów dla uczniów i nauczycieli, na stałe wszedł do krajobrazu polskiej oświaty

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Możliwość korzystania z cyfrowych technologii to jest coś, co może zdeterminować, czy młodzi ludzie w Polsce wchodząc na rynek pracy będą w stanie osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości - powiedział w piątek we Wrocławiu Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Zapowiedział, że program laptopów dla uczniów i nauczycieli na stałe wejdzie do krajobrazu polskiej oświaty.

21.04.2023

Dziecko to nie dorosły, więc mediator od spraw małoletnich potrzebuje szkoleń

Szkoła i uczeń

Coraz więcej szkół angażuje się w propagowanie i stosowanie mediacji rówieśniczych. Rozwiązanie wydaje się lekiem na szkolne konflikty, a eksperci wskazują, że powinno być też coraz częściej stosowane w sprawach dotyczących nieletnich. Pojawia się jednak pytanie czy prowadzący je mediatorzy nie powinni być wyspecjalizowani - bo dziecko to nadal dziecko, więc jego sprawa wymaga spojrzenia z jego perspektywy.

21.04.2023

Strasburg: Szkoła nie dyskryminowała ucznia z ADHD

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Brak indywidualnego dostosowania szkoły państwowej do wszystkich szczególnych potrzeb dziecka cierpiącego na zaburzenia hiperkinetyczne nie miało charakteru dyskryminującego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał dodał w swoim orzeczeniu, że szkoła zrobiła co mogła, a skarżący nie był odmienne traktowany przez nauczycieli i szkołę z nieuzasadnionych lub arbitralnych powodów.

21.04.2023

Uczniowie ukarani przez sąd za przeklinanie i obrażanie nauczycielki

Prawo karne Szkoła i uczeń

Nadzór kuratora i obowiązek wykonywania prac społecznych po 10 i 20 godzin w terminie 3 miesięcy, to kara dla uczniów ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Wcześniej uczniowie zostali też ukarani przez wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.

18.04.2023

Kandydat do gminnego stypendium nie musi być grzecznym uczniem i posiadać e-maila

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

W gminnym regulaminie przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych nie można uzależniać ich przyznania od zgody ucznia na publikację jego wizerunku w lokalnej prasie i social mediach, a także od dobrego zachowania i posiadania e-maila. A takie zapisy często pojawiają się w regulaminach. Nie można żądać danych, które nie są konieczne do rozpatrzenia wniosku.

15.04.2023

Dyrektor nie chce zastępować sądu - przepis o karaniu uczniów praktycznie martwy

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich daje dyrektorowi szkoły do ręki nowy środek oddziaływania wychowawczego - może kazać uczniowi, który dopuścił się czynu karalnego, naprawić wyrządzoną szkodę lub nałożyć na niego obowiązek, który pomoże mu "wrócić na właściwą drogę". Choć przepis obowiązuje od września, mało kto z niego korzysta, a drobne sprawy wciąż trafiają do sądów rodzinnych.

03.04.2023

Już 3 kwietnia rusza akcja #BajeczniAdwokaci

Prawnicy Szkoła i uczeń

Kim jest adwokat i na czym polega jego praca? – odpowiedzi na te pytania przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych znajdą w bajce „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Książka została wydana przez Naczelną Radę Adwokacką, a bajkę w 1523 placówkach edukacyjnych w całym kraju czytać będą adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy odpowiedzą też na dodatkowe pytania dzieci.

01.04.2023

Konieczność, czy wylewanie dziecka z kąpielą? - zakaz korzystania ze smartfona kontrowersyjny

Szkoła i uczeń Nowe technologie Zarządzanie oświatą

Minister edukacji rozważa wprowadzenie odgórnego zakazu używania telefonów w szkole, rekomenduje to też Rada Dzieci i Młodzieży. Zakaz miałby dotyczyć zarówno lekcji, jak i przerw. Z pomysłu nie są zadowoleni niektórzy rodzice - obawiają się, że będą mieli utrudniony kontakt z dziećmi. A prawo oświatowe pozwala w statucie szkoły określić "przestrzeganie warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych".

01.04.2023

Oświadczenie rodzica zwalnia ukraińskiego ucznia z obowiązku szkolnego, a wymogu rejestracji nie ma

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczeń z Ukrainy, którzy uczy się zdalnie w Ukraińskiej szkole, nie jest wpisywany do systemu informacji oświatowej, bo MEiN nie widzi ku temu podstaw prawnych. W polskich szkołach uczy się tylko 25 proc. ukraińskich uczniów, którzy przebywają w Polsce, stąd postulaty zmian. Minister edukacji zapowiedział, że rozważy zmiany w przypadku, gdy wojna będzie się przedłużać.

29.03.2023

W środę kolejna edycja Dnia Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

15 marca już po raz siódmy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” organizują szkolenia dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Edukacji Prawnej. Hasłem przewodnim wydarzenia jest "Sprawczy obywatel", jego partnerem Wolters Kluwer Polska, a celem promocja wiedzy prawniczej, przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie praw obywatela.

15.03.2023

Ruszyła VIII edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Prawnicy Szkoła i uczeń

Krajowa Izba Radców Prawnych po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas V–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie. Rejestracja szkół, które zgłoszą swój udział w konkursie, potrwa do 17 marca 2023 r. a uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę prawniczą i zmierzyć się z innymi rówieśnikami.

28.02.2023

W polskich szkołach i przedszkolach uczy się 187,9 tys. dzieci z Ukrainy

Szkoła i uczeń Ukraina

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że edukacją przedszkolną i szkolną w Polsce objętych jest obecnie nieco mniej dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, niż w ubiegłym roku szkolnym. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Według MEiN liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach od kilku miesięcy jest dosyć stabilna.

27.02.2023

Bedą obowiązkowe testy sprawnościowe w szkołach. Wyniki trafią do bazy danych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wprowadzi nowy mechanizm monitorujący sprawność fizyczną uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych (branżowych szkół I stopnia, liceów ogólnokształcących, techników). Raz w roku będą przechodzić obowiązkowy test sprawnościowy, którego wyniki będą rejestrowane w nowym systemie teleinformatycznym.

23.02.2023

Szkoła bez telefonów komórkowych? - minister zdecyduje jeszcze przed wyborami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Korzystanie z telefonów komórkowych powinno zostać ograniczone - dotyczy to zarówno lekcji, jak i przerw. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez działającą przy ministrze edukacji nauki Radę Dzieci i Młodzieży. Minister Przemysław Czarnek wprowadzenia zmian nie wyklucza - deklaruje, że decyzję w tej sprawie podejmie jeszcze przed wyborami.

23.02.2023

Legitymacja przedszkolna nie dla każdego dziecka

Szkoła i uczeń

W świetle obowiązujących przepisów legitymacja szkolna przewidziana jest dla każdego ucznia - potwierdza między innymi prawo do ulg na przejazdy. Inaczej jest jednak z legitymacjami w przedszkolach, te są wydawane wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych. W tekście przedstawiamy kluczowe regulacje prawne.

23.02.2023

Nowa podstawa programowa znów wprowadzana na łapu capu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Wzrosnąć ma też znaczenie łaciny, ma być ona językiem obcym do wyboru. Według dyrektorów szkół zmiany wprowadzane są zbyt szybko - problemem może być też znalezienie nauczycieli.

22.02.2023

Na ćwiczenia wojskowe pójdą głównie rezerwiści, ale mundur mogą założyć też cywile

Szkoła i uczeń Wojsko

Powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r. będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne, czyli miały już wcześniejsze przeszkolenie wojskowe i złożyły przysięgę wojskową – informuje MON. Powołania mogą się też spodziewać osoby bez przeszkolenia wojskowego, ale z kwalifikacjami potrzebnymi wojsku np. lekarze, tłumacze, informatycy, elektrotechnicy i kierowcy.

16.02.2023

NIK i MEiN różnie oceniają dostosowanie szkół do potrzeb głuchych i niedosłyszących uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.

14.02.2023

MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.

13.02.2023
Prawo.pl
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski