Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.

15.05.2021

Pozbawienie władzy rodzicielskiej? Sąd będzie musiał poinformować prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.

15.05.2021

Spraw rodzinnych coraz więcej, a tryb online nie zawsze się sprawdza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Sprawy rodzinne w czasie pandemii niemal zalewają sądy. To efekt nie tylko nowych pozwów ale i zaległości wynikających z covidowych obostrzeń, zachorowań sędziów i pracowników sądów. Problemem są też niezmiennie opinie biegłych, na które w większych miastach czeka się już ponad rok. Ratunkiem mogłyby być rozprawy online tyle, że barierą bywa i sprzęt, i charakter takich spraw.

05.05.2021

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej już w Dzienniku Ustaw

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Znalazły się w niej regulacje dotyczące m.in. zwiększenia dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego czy wydłużenia obowiązywania dotychczasowych standardów w zakresie poziomu zatrudnienia i kwalifikacji pracowników w określonych placówkach opieki całodobowej powstałych przed 1 stycznia 2020 r.

30.04.2021

Rząd szykuje ograniczenia dla adopcji zagranicznych

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Poprawa procedur adopcyjnych, pozyskiwanie większej liczby kandydatów do adopcji na terenie kraju i zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych przez polskie rodziny - to główne cele projektowanej nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec października ubiegłego roku skierowało ten projekt do konsultacji społecznych.

25.04.2021

Dziecka nie zobaczysz, bo szaleje koronawirus - lawina spraw o utrudnianie kontaktów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.

24.04.2021

RPO: Młodzi obywatele też mają prawo do protestu

Prawo rodzinne

Osoby niepełnoletnie mają prawo do demonstrowania swoich poglądów, korzystając z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa a także udziału w pokojowych zgromadzeniach publicznych. Ograniczenia stosowane przez władze – i egzekwowane przez policję – są niekonstytucyjne, bo nie mają odpowiedniego umocowania w ustawach, a łamią wolności zapisane w konstytucji - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

17.04.2021

Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

Prawo rodzinne Prawo pracy

Od 1 lipca 2021 roku wystarczą niezapłacone przez co najmniej trzy miesiące alimenty na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności budżetu państwa, by osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Będzie w nim tak długo, aż spłaci cały dług. Sejm skierował rządowy projekt w tej sprawie do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

15.04.2021

SN: Dzieci nie muszą wracać do ojca, bo grozi im i matce przemoc

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Poważne ryzyko przemocy względem dziecka, a wyjątkowo również względem rodzica, który dopuścił się bezprawnego zatrzymania lub jego uprowadzenia uzasadnia odmowę powrotu dziecka - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględniając skargę nadzwyczajną na rzecz matki, która była maltretowana przez męża.

15.04.2021

Fundacje rodzinne - rodziny nie chcą obcych w zarządach

Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.

08.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

Parlament Portugalii zalegalizował zapłodnienie nasieniem nieżyjących mężczyzn

Prawo rodzinne

W piątkowym głosowaniu Parlament Portugalii zatwierdził prawo do tzw. zapłodnienia post mortem, uprawniające do korzystania z nasienia nieżyjących już mężczyzn, którzy przed śmiercią zamrozili swoje plemniki i nosili się z zamiarem posiadania potomstwa. Projekt trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów.

26.03.2021

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.

24.03.2021

Problemy z opiniami uderzają w sprawy rodzinne - MS pracuje nad zmianami

Prawo rodzinne

Jeszcze przed pandemią na opinię opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów czekało się od kilku miesięcy do ponad roku, co utrudniało prowadzenie spraw szczególnie trudnych bo dotyczących np. kontaktów z dzieckiem. Koronawirus problem pogłębił. MS analizuje więc ewentualne zmiany legislacyjne, poinformowało o tym NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

20.03.2021

WSA: Egzekucja zaległych alimentów nie powinna prowadzić do korzystania z pomocy społecznej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Mężczyzna, która przebywał w zakładzie karnym zwrócił się o umorzenie zaległości alimentacyjnych. Organy, bez głębszej analizy sprawy, odmówiły. WSA w Gliwicach wskazał, że powinny one mieć na uwadze skutki, jakie może wywołać ich decyzja. Egzekucja zaległych świadczeń może bowiem prowadzić do sytuacji, w której dłużnik Skarbu Państwa stanie się beneficjentem środków z pomocy społecznej.

19.03.2021

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - bez kluczy, ale z laptopem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Od 30 listopada obowiązuje nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja ma być umieszczana na drzwiach. Przepisy już są stosowane, efekt - to niemal 800 decyzji.

15.03.2021

MS chce ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary jednej płci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Szanujemy prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, ale należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka - ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. I poinformowało o przygotowaniu projektu ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

11.03.2021

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? Międzynarodowa współpraca sądów zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne

10.03.2021

Krzywda dziecka za zamkniętymi drzwiami, sprawcy często pozostają bezkarni

Prawo karne Prawo rodzinne

Udowodnić wykorzystanie seksualne dziecka jest bardzo trudno - przyznają sędziowie, prokuratorzy i adwokaci. Ofiary są bowiem zdane na dobrą wolę dorosłych. Sprawy dzieją się za tzw. „zamkniętymi drzwiami”, a przeszkodą w wykrywaniu sprawców jest czas, zderzenie z autorytetem rodzica, wychowawcy czy duchownego. Stąd postulaty zniesienia terminu przedawnienia karalności tych przestępstw.

06.03.2021