Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

Polskie dzieci nadal bez pełnej ochrony - petycja do Senatu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo upływu siedmiu lat Polska wciąż nie ratyfikowała III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Ma on istotne znaczenie, bo ustanawia mechanizm skargowy, pozwalający na komunikowanie Komitetowi Praw Dziecka przypadków naruszeń i łamania ich praw. A problemy są - jak mówią prawnicy - m.in. w zakresie dostępu do opieki psychiatrycznej, przemocy, czy prawa do edukacji.

21.11.2020

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.

18.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020

NSA: Świadczenie na dziecko pobiera ojciec we Francji, bo ma tam firmę

Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Bezrobotna matka noworodka mieszkająca w Polsce nie uzyskała świadczenia rodzicielskiego w Polsce, gdyż ojciec był zarejestrowany we Francji jako przedsiębiorca. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, nie ma tu znaczenia fakt, że nie miał zleceń i nic nie zarobił, a do tego pieniędzy nie odebrał.

13.11.2020

Rzecznik Praw Dziecka: Brak zgody na badanie DNA blokuje ustalanie ojcostwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Brak zgody na badania DNA poważnie utrudnia ustalenie, kto jest ojcem dziecka - stwierdza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów, by pozwalały sądom nakazywać przeprowadzanie badań DNA przy wyjaśnianiu pochodzenia dziecka.

04.11.2020

Będą zmiany w adopcjach - większy nacisk na starsze dzieci

Prawo rodzinne

Celem nowelizacji ma być zwiększenie adopcji dzieci powyżej 7 roku życia - przewidziano więc m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu ojcowskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługujących rodzicom adopcyjnym. Jeszcze bardziej ograniczone mają być adopcje zagraniczne - możliwe to będzie gdy tylko w ten sposób można zapewnić dziecku odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne lub gdy istnieją więzi rodzinne.

31.10.2020

SN: Zakaz zbliżania się do syna wyłącza kontakty rodzicielskie

Prawo karne Prawo rodzinne

Skazany ojciec mógłby realizować swoje uprawnienie do kontaktów z dzieckiem wynikające z orzeczenia wydanego przez sąd rodzinny, gdyby nie dopuścił się przestępstwa - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Wykonywanie zakazu zbliżania stanowi wyraz prewencji służącej ochronie pokrzywdzonego syna przed ojcem - dodał.

27.10.2020

Eksmisja maltretowanej b. żony - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prokuratura

Sprawa dotyczy próby eksmisji byłej żony i niepełnosprawnych dzieci. Dom - na skutek - zawartego przed laty aktu notarialnego był najpierw własnością byłego męża, potem - w celu uniknięcia płacenia alimentów - został przekazany bratu. Kobieta chciała unieważnić obie umowy, sąd jednak oddalił powództwo. Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi m.in. "naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony rodziny".

22.10.2020

Spolszczanie imion Mazurów - spór o tożsamość i porządek w dokumentach

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Urząd stanu cywilnego na Mazurach bardziej wierzy dokumentom z lat 50. i 60. niż wyjaśnieniom obywateli, którym zmieniono imiona i nazwiska na bardziej polskie. Nie uznaje też oryginałów z archiwów niemieckich i nie wyjaśnia sprawy z zainteresowanymi. I zamiast Paul "nadaje" autochtonom imię Paweł, zamiast Helga - Olga.

17.10.2020

Dziecko uzyskuje pokaźną sumę i… może być problem z zarządem majątkiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.

17.10.2020

SN: Kurator reprezentuje dziecko w sporze o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców sprawującego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu piecze nad małoletnim dzieckiem, pozwany małoletni powinien być reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy ( art. 99 krio) a nie przez drugiego rodzica, którego władza została ograniczona

09.10.2020

RPO: Zakazać terapii "leczących" homoseksualistów

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Już 30 lat temu homoseksualizm usunięto z klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia, a wcześniej organizacje naukowe i eksperci wskazywali, że orientacji seksualnej i tożsamości płciowej nie można „wyleczyć”. Tymczasem w Polsce takie terapie konwersyjne są prowadzone, mimo ich sprzeczności z wiedzą medyczną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

09.10.2020

"Klaps" w Polsce niby zakazany, ale dzieci nadal niedostatecznie chronione

Prawo karne Prawo rodzinne

W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami

03.10.2020

Ambasadorowie upominają się o prawa osób LGBT w Polsce

Prawo karne Prawo rodzinne

Pięćdziesięciu ambasadorów akredytowanych w Warszawie, w tym m.in. USA i większości państw Unii Europejskiej, wystosowało do polskich władz list w sprawie praw społeczności LGBTI. Przygotowanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce. - Prawa człowieka nie są ideologią, są uniwersalne - stwierdziła ambasador USA w Polsce, informując o wystąpieniu.

28.09.2020

Kto daje, ten odbiera… z powodu rażącej niewdzięczności

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy po dokonaniu darowizny relacje obdarowanego i darczyńcy nie należą do poprawnych, istnieje możliwość jej odwołania, ale pod warunkiem wykazania, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności. Aby tego dokonać należy udowodnić, że niewdzięczność miała kwalifikowany charakter i złożyć stosowne oświadczenie w terminie.

26.09.2020

Wolne związki wciąż mają trudniej niż formalne

Prawo rodzinne

Związki nieformalne, których jest w Polsce coraz więcej, nadal napotykają problemy w różnych sytuacjach życiowych. Gdy sformalizowani rodzice i małżonkowie z mocy ustawy mają zagwarantowane różne świadczenia i dokumenty, to wolne związki muszą występować z dodatkowymi wnioskami i żądaniami do urzędów, do notariuszy i do sądów. A prawo nie nadąża za życiem.

26.09.2020

Kontakty z rodzicem - luki w przepisach uderzają w dzieci i... kuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.

19.09.2020

Polska będzie musiała uznawać unijne małżeństwa jednopłciowe

Prawo rodzinne Prawo unijne

Wzmocnienie praw osób LGBT ma być jednym z priorytetów, jakie na najbliższy okres zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając swoją wizję Europy. Politycy rządzący w Polsce zareagowali na to nerwowo i zarzucili jej zamiar mieszania się w wewnętrzne sprawy państw. Ale prawnicy wskazują, że KE ma dobre podstawy dla wymagania unijnych standardów w tej dziedzinie.

17.09.2020