ZUS przeliczy świadczenie tylko raz w roku, a pracujący emeryt mniej zyska

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ale po przejściu na emeryturę lub rentę nadal pracują, utracą prawo do podwyższenia świadczenia poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Nie będzie też można wydłużyć stażu okresami nieskładkowymi. Ponadto emeryturę będzie można przeliczać raz na rok, a nie jak obecnie - co kwartał. Zdaniem ekspertów, to nie jest wyrównywanie systemów, lecz ograniczanie wydatków na emerytury.

11.02.2021

Osoby zatrudnione w małych firmach też mogą oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Z tworzenia pracowniczych planów kapitałowych zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy, u których wszystkie osoby zatrudnione nie są zainteresowane oszczędzaniem w PPK. Jeśli jednak choć jedna z nich będzie chciała być uczestnikiem tego programu, przedsiębiorca będzie musiał jej to umożliwić.

09.02.2021

Jak rząd chce zmusić do założenia konta w banku osoby wykluczone cyfrowo?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Świadczenia długoterminowe, głównie emerytury i renty, do których prawo zostanie przyznane po 1 stycznia 2022 r., będą wypłacane bezgotówkowo. Wyjątkiem będzie szczególnie uzasadniony interes osoby uprawnionej i zgoda ZUS, by wypłata przychodziła w formie przekazu pocztowego. Zdaniem ekspertów, świadczeniobiorcy powinni mieć wybór - jak osoby otrzymujące wynagrodzenia za pracę.

04.02.2021

ZUS: E-wizyta w sprawie emerytur i rent międzynarodowych jest już możliwa

Emerytury i renty Prawo pracy

Osoby, które pracowały za granicą i zbliżając się do wieku emerytalnego zastanawiają się, czy otrzymają polską, czy zagraniczną emeryturę, a także te starające się o rentę międzynarodową, mogą teraz w tych sprawach skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę. ZUS uruchomił bowiem e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych.

03.02.2021

Służby w administracji - sposób na wyższą emeryturę

Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Funkcjonariusze służb pracują w administracji publicznej na kierowniczych, często eksponowanych stanowiskach. Są tam oddelegowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych lub emerytami mundurowymi. Dzięki temu mogą sobie podwyższyć emeryturę albo pobierać i emeryturę, i wynagrodzenie. Zdaniem ekspertów, to korzystanie z systemu i zabieranie miejsc pracy urzędnikom. Bez konkursów i oficjalnych naborów.

01.02.2021

ZUS nie wyśle już emerytom i rencistom decyzji waloryzacyjnych - trudniej będzie się odwołać

Emerytury i renty

Resort rodziny i polityki społecznej proponuje rezygnację z doręczania przez ZUS decyzji o wysokości zwaloryzowanych świadczeń i trzynastej emerytury lub renty. Zamiast tego chce wprowadzić fikcję doręczenia, a emeryt który taką decyzję będzie chciał otrzymać, będzie musiał sam o nią zawnioskować. Zdaniem ekspertów utrudni to skontrolowanie, czy waloryzacja nie była za niska, a wskaźnik prawidłowy.

29.01.2021

NBP proponuje dożywotnią rentę waloryzowaną inflacją

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo unijne

Wśród opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych znalazł się pomysł Narodowego Banku Polskiego wprowadzenia świadczeń emerytalnych w formie dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Chodzi o umożliwienie polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej.

28.01.2021

Nie można samemu dokonywać wpłat na PPK

Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego, który przechodzi na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal będzie pracował, nie może samodzielnie dokonywać wpłat do PPK. Może to robić tylko podmiot zatrudniający na podstawie umowy o zarządzanie i tylko za osoby zatrudnione, czyli pracowników lub obowiązkowo oskładkowanych zleceniobiorców.

28.01.2021

WSA: Nie każdy majątek zaspokoi należności wobec ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. Wskazywał, że zobowiązana ma samochód i nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zaznaczył jednak, że nie każdy majątek nadaje się do tego, aby przeprowadzić z niego egzekucję. Należy bowiem rozważyć skuteczność postępowania oraz czy nie dojdzie do ruiny finansowej i życiowej dłużnika.

28.01.2021

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane na przełomie stycznia i lutego – informuje Zakład.

25.01.2021

Co roku coraz więcej będziemy dokładać z podatków do emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z prognozą ZUS, do końca 2025 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 800 tys. osób - z 22,79 mln osób na koniec 2020 roku do 21,97 mln. Już w 2021 r. w FUS zabraknie 63 mld złotych. Zdaniem ekspertów oznacza to, że w ciągu pięciu najbliższych lat, z podatków będzie trzeba sfinansować dodatkowo - oprócz składek - ponad 340 mld złotych.

22.01.2021

RPO: Trybunał nie musi już wydawać wyroku w sprawie emerytur służb PRL

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje, by sądy podjęły sprawy zawieszone w oczekiwaniu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mimo przeprowadzenia dwóch rozpraw Trybunał nadal odraczał wydanie decyzji. I wydawać jej nie musi - uważa rzecznik. Dlatego, że z orzecznictwa płynie jednoznaczny wniosek, że postępowanie przed TK stało się nieaktualne.

21.01.2021

Rodziny zmarłych lekarzy na Covid-19 otrzymają wsparcie finansowe

Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia zorganizuje wsparcie finansowe dla rodzin lekarzy, którzy zmarli na COVID-19, a zakażenie wirusem miało związek z wykonywaniem zawodu. By otrzymać pomoc, należy zgłosić się do właściwej okręgowej izby lekarskiej.

18.01.2021

Po śmierci funkcjonariuszy ich sprawy o emeryturę toczą się nadal

Emerytury i renty

Państwo spiera się z funkcjonariuszami z okresu PRL nawet po ich śmieci. Dyrekcje biur emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (Służba Więzienna) składają apelacje od orzeczeń sądowych w sprawie obniżonych świadczeń emerytalnych i prowadzą procesy, mimo, że funkcjonariusze już nie żyją.

15.01.2021

IE: Wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat to konieczność

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

W 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353,8 tys. osób, a w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy zniknie 1 mln osób, a do 2038 roku – około 2,3 mln osób. Zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego, konieczne jest stopniowe wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat.

13.01.2021

Senat proponuje dodatek do emerytury dla strażaków ochotników

Emerytury i renty

Wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków ochotników w wysokości 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia strażakiem OSP, przez co najmniej 20 lat, przewiduje senacki projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu. Dodatek strażacki ma być dodatkiem do emerytury w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych oraz w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, zwolnionym z PIT.

12.01.2021

Ustawa obniżająca emerytury b. funkcjonariuszom PRL nie ukarała tych, których miała ukarać

Emerytury i renty

Uchwalona w grudniu 2016 roku ustawa miała "karnie" obniżyć emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL, ale w praktyce okazało się, że boleśnie dotknęła głównie tych pozytywnie zweryfikowanych po zmianie ustroju. Ci, którzy nie poddali się weryfikacji i sami odeszli ze służby oraz ci negatywnie zweryfikowani, żyją teraz z emerytur wypłacanych przez ZUS, których rząd PiS im nie obniżył.

11.01.2021

Państwo pozwoliło na zniszczenie dokumentów, a teraz brakuje ich do ustalania emerytur

Emerytury i renty

Osoby pracujące w latach 70., 80. czy 90. mają problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia i zarobków koniecznych do ustalenia wysokości emerytury lub renty. W wielu przypadkach tych dokumentów już nie ma, bo zostały zniszczone. Państwo nie zadbało o zasady przechowywania tej dokumentacji, a ZUS oblicza teraz świadczenia od płacy minimalnej.

08.01.2021