Prawo.pl

Prezydent: Przynależność do UE wpisać do konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i Unii Europejskiej w konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I dodał, że należy starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane. - Deklaracja o wpisaniu obecności w UE będzie tyle warta, ile determinacja w przestrzeganiu konstytucji - skomentował to przewodniczący Rady UE Donald Tusk.
Krzysztof Sobczak
03.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS i osoby zainteresowane kupnem czy sprzedażą lokali w Warszawie, którym przywrócono "stary" adres, już teraz powinni sami wystąpić z wnioskiem o aktualizację wpisu do księgi wieczystej. Ani sąd, ani urząd miasta, nic z tym, póki co, nie robią. Trzeba też za to zapłacić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.05.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kompleksowa opieka w trakcie ciąży, na którą NFZ wydał już prawie 600 milionów złotych, ratuje specjalistyczne szpitale, a pogrąża finansowo powiatowe porodówki. Eksperci wskazują, że w ramach tego programu NFZ daje dodatkowe pieniądze tym placówkom, w których występuje niski odsetek cięć cesarskich. A to nieetyczne i może powodować zagrożenie dla rodzącej kobiety i dziecka.
Katarzyna Nowosielska
03.05.2019
Opieka zdrowotna
We wszystkich polskich diecezjach Kościoła katolickiego trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży - poinformował w czwartek prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. I podkreślił, że dokumenty takie mają powstać szybko.
Krzysztof Sobczak
02.05.2019
Prawo karne
Dziewczyna wymieniała się z młodszym kolegą sms-ami o treści seksualnej. Sąd udzielił jej jedynie upomnienia ale mimo to 16-latka została wpisana do rejestru pedofilów. RPO ocenił, że to łamanie praw dziecka i konstytucji. Przypomniał, że w rejestrze dziewczyna figurowałaby do 28. roku życia, co - jak wskazał - miałoby wpływ na całą jej przyszłość.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Zdrowia informuje, że budowa "docelowego" Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie była już planowana podczas prac nad przepisami dotyczącymi osób, które po odbyciu kary nadal stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnych innych. Jak uzasadnia, ma to związek ze stale zwiększającą się liczbą osób umieszczanych w obecnej placówce.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Adopcje muszą się odbywać pod wnikliwym nadzorem państwa, które ma szczególny obowiązek troszczyć się o dobro dzieci. Te nieformalne stanowią ogromne niebezpieczeństwo - nie tylko dla dzieci, ale także dla ich potencjalnych rodziców, którzy o nie zabiegają. Mimo swoich intencji mogą paść ofiarą nadużyć - mówi serwisowi Prawo.pl. adwokat Piotr Kaszewiak.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie tylko relacje Polski z Unią Europejską powinny być jednoznacznie dookreślona w konstytucji, ale także rozdział kompetencji między premierem a prezydentem. Tak uważa wicepremier Jarosław Gowin. W piątek 3 maja przedstawi swoją propozycję zmian.
Jolanta Ojczyk
01.05.2019
Wydarzenia
Spotkania przy grillu już dawno stały się symbolem długiego majowego weekendu. A gdzie grill tam często alkohol - i tu zaczyna się problem. Jeżeli imprezy nie urządzamy na prywatnej posesji, oprócz bólu głowy grozi nam mocne uszczuplenie środków na koncie. Miłośników nawet miękkich narkotyków mogą czekać jeszcze surowsze konsekwencje.
Monika Sewastianowicz
01.05.2019
Prawo karne
Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.
Małgorzata Miś
01.05.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nowe, sprawne instrumenty prawne, przyspieszenie gospodarcze, transgraniczna opieka medyczna, większe poczucie bezpieczeństwa i obywatelskości - to główne plusy przynależności do Unii Europejskiej. Minusami członkostwa jest zbyt wiele szczegółowych przepisów, biurokracja i nadmierny deficyt.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek
Od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych - tyle bezdzietne pary są gotowe zaoferować za niemowlę. Nie brakuje ofert, ani chętnych. Resort sprawiedliwości chce ukrócić ten proceder karami, jednak eksperci wątpią, czy to wystarczy. Dla organów ścigania najtrudniejsze są względy etyczne - z jednej strony dziecko, choć nielegalnie, trafia do rodziny, która może zapewnić mu lepszy byt. Z drugiej - jego prawa są zagrożone.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2019
Prawo rodzinne
Stale rośnie liczba spraw o ustalenie kontaktów z dzieckiem, bo coraz częściej właśnie te kontakty stają się sposobem na odegranie się na niewiernym byłym lub na podwyższenie alimentów. Wywożenie dzieci, manipulowanie nimi, zarzucanie molestowania czy... wyłączenie prądu - pomysły - głównie matek - są nieograniczone.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wciąż zwiększa się liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, w którym biorą udział przedsiębiorcy i podmioty administracji. W całym kraju zainstalowano już ponad 150 tys. urządzeń. Systematycznie rośnie zainteresowanie instytucji publicznych płatnościami bezgotówkowymi - na dofinansowanie mogą liczyć do 31 sierpnia 2021 r.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.04.2019
Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Paweł Z. nie posiadając uprawnień pełnomocnika profesjonalnego miał pomagać pewnemu małżeństwu przy dochodzeniu na drodze sądowej odszkodowania za śmierć ich syna. Za usługi zażądał 30 proc. od wypłaconych pozwanym świadczeń. Sąd Apelacyjny jego roszczenia uwzględnił - w ocenie Prokuratora Generalnego jednak z naruszeniem zasad prawa.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ciągu ostatnich sześciu lat w ponad 70 krajach na całym świecie przyjęto prawa, które ograniczają swobodę działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego - wynika z analizy organizacji zajmujących się obroną praw człowieka. Jej autorzy wymieniają na tej liście także Polskę.
Krzysztof Sobczak
28.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Termin na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych mija 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba przesłać do urzędu skarbowego wypełniony formularz. Nowością w tym roku jest możliwość skorzystania z nowej usługi Twój e-PIT. W ten sposób można rozliczyć PIT-37 i PIT-38.
Krzysztof Koślicki
27.04.2019
Domowe finanse PIT
Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.
Tomasz Konieczny
27.04.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.
Aleksandra Partyk
27.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Taka koncepcja - jak mówił premier Mateusz Morawiecki - wyłania się po pierwszej części obrad okrągłego stołu w sprawie oświaty. Sprecyzował, że chodzi o spojrzenie na edukację z perspektywy rodziców. Podczas obrad poruszano też kwestie racjonalności wydatków i jakości pracy nauczycieli, a także zwracano uwagę na przeładowanie części szkół.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2019
Szkoła i uczeń
Sprawca osadzony na mocy decyzji sądu w zakładzie psychiatrycznym będzie miał prawo do udziału w posiedzeniu dotyczącym jego dalszego pobytu w tej placówce - to zmiana, którą wprowadza nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego. Weszła właśnie w życie.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.
Aleksandra Wrońska Krystian Maciaszek
26.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne
W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2019
Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne
Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.
Krzysztof Sobczak
25.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nie sześć miesięcy a rok będzie miał mąż kobiety, z którą teoretycznie ma dziecko na wystąpienie z powództwem o zaprzeczenia ojcostwa. Termin ma płynąć od dnia, w którym się o tym dowiedział. Może to zrobić jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności - wynika ze zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2019
Przepisy o oświadczeniach majątkowych nie zmieniły się od 20 lat. Według ekspertów konieczne jest m.in. ujednolicenie prawa, uproszczenie wzorów i elektronizacja. Najczęstsze błędy to złe szacowanie wartości nieruchomości i błędnie podane źródła dochodów. Powód? Wypełniający nie rozumieją, co mają wpisywać.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.04.2019
Administracja publiczna
System ma być dla przedsiębiorców przyjazny i intuicyjny, a arbitraż szybszy i mniej kosztowny. Łatwiejsze ma być też gromadzenie i przedstawianie dowodów - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, pomysłodawca Elektronicznego Sądu Polubownego „Ultima Ratio” przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.
Patrycja Rojek-Socha
25.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Postępowania dyscyplinarne, niezależność sądów, proponowane przez resort sprawiedliwości propozycje zmian w procedurze cywilnej i problematyka mowy nienawiści - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawników Polskich. Organizują go wspólnie Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.
Patrycja Rojek-Socha
24.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zmianę podmiotu udostępniającego dane z rejestru PESEL zakłada nowela ustawy o ewidencji ludności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowym obowiązkiem gminy będą udostępniać dane nie tylko z rejestrów lokalnych, ale także z centralnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.04.2019

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.
Krzysztof Sobczak
24.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy