Informację taką prymas, który jest również delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, przedstawił w Częstochowie w związku z obradami Rady Stałej Episkopatu Polski, podczas których ma przedstawić problematykę ochrony dzieci i młodzieży. Jak mówił, jednym z jego zadań jako delegata jest  monitorowanie tego, jak daleko te wytyczne  już są przygotowywane. I przypomniał, że wytyczne takie zostały już ogłoszone w archidiecezji gnieźnieńskiej, w diecezjach warszawsko-praskiej i łódzkiej. Docelowo wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży mają obowiązywać we wszystkich metropoliach.

Czytaj: Bp Polak: Kościół w Polsce poważnie traktuje sprawę pedofilii>>
 

Z informacji prymasa wynika, że w poszczególnych metropoliach odbywają się szkolenia poświęcone tej tematyce. - Zasada była taka, że szkolenie prowadzone jest w każdej metropolii, gdzie przyjeżdżają poszczególne diecezje. Każda z tych diecezji zostaje przeszkolona w kierunku opracowania takich właśnie własnych wytycznych. Potem poszczególny biskup je przyjmuje, zatwierdza i wdraża w życie – wyjaśnił prymas. - To jest działanie, które będzie promowane w całej Polsce. Myślę, że trzeba oczekiwać, że jak najszybciej powstaną też te wytyczne w innych diecezjach i zostaną przyjęte – podkreślił.

Prowadzone obecnie szkolenia i prace nad wytycznymi to reakcja na zarzuty pod adresem polskiego Kościoła dotyczące ukrywania przypadków pedofilii. W marcu zaprezentowane zostały dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów. Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.