Automatyczne rozliczenie powinno się również zaakceptować przed końcem kwietnia. Po tym czasie brak akceptacji będzie traktowany jako złożony. Rozliczenie dostępne jest na stronie podatki.gov.pl. Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT, trzeba podać:

  • PESEL albo NIP i datę urodzenia,
  • jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.),
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r.

W celu weryfikacji podaje się także kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 r. Do systemu można też zalogować się profilem zaufanym.

 

Brak PIT, to przyjęcie rozliczenia skarbówki

- Jeśli do 30 kwietnia podatnik nie skorzysta z usługi Twój e-PIT, tzn. nie zaakceptuje ani nie odrzuci przygotowanego PIT-37 lub PIT-38 oraz nie złoży deklaracji w żaden inny sposób (np. przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej w urzędzie skarbowym), to urząd uzna przygotowany e-PIT za złożony.

Zobacz również:
Skarbówka zagina parol na samozatrudnionych >>

Rząd będzie dalej uszczelniał podatki >>
 

Nadpłata i niedopłata podatku

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jeśli z takiego automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać, że podatnik ma niedopłatę podatku, to do 31 maja otrzyma informację o tym z urzędu skarbowego. Po otrzymaniu pisma, podatnik będzie miał siedem dni, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli z Twojego e-PITa będzie wynikać nadpłata podatku, to urząd przeleje odpowiednią kwotę na konto bankowe podatnika. Jeśli nie będzie znał jego numeru, to pieniądze zwrócone zostaną przekazem pocztowym. Zwrot nadpłaconego podatku nastąpi w ciągu 45 dni.

 


Dla kogo Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że w 2019 r. z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy rozliczający się za 2018 r. na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Chodzi zatem o dochody z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych. W usłudze udostępniony został także PIT-OP. Jest to oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, może wskazać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego. Od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, rozliczających się w oparciu o PIT-28.