Prawo.pl
Dochodzenie roszczeń za szkody wynikające z najechania na dziurę w drodze lub też potknięcia się pieszego na nierówności chodnika, z uwagi na duże natężenie ruchu, nie należy do rzadkości. W tego rodzaju sprawach, w odróżnieniu od wypadków komunikacyjnych, głównym problemem jest ustalenie samej odpowiedzialności odszkodowawczej.
Regina Skibińska
08.01.2022
Prawo cywilne Ubezpieczenia

Rodzice utrzymują dzieci - to obowiązek, nie darowizna

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Rodzice muszą utrzymywać finansowo swoje dzieci. Nieprecyzyjna granica między świadczeniami alimentacyjnymi a darowiznami powoduje jednak zainteresowanie fiskusa. W niektórych sytuacjach wypłaty trzeba bowiem traktować jak darowizny i zgłaszać organom podatkowym. Bez poinformowania fiskusa, konieczne może być zapłacenie podatku.
Krzysztof Koślicki
08.01.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Z nieodpłatnej pomocy prawnej co do zasady powinny korzystać osoby, których nie stać na skorzystanie z niej na zasadach komercyjnych. Prawnicy podkreślają jednak, że to iluzja, bo ci, którzy po poradę przychodzą, często na brak środków nie narzekają. To wina przepisów, a do tego adwokat czy radca, nawet jeśli wie, że jego rozmówca mija się z prawdą, nie może mu wsparcia odmówić.
Patrycja Rojek-Socha
08.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A jego zastępca Sebastian Kaleta poinformował, że projekt tzw. ustawy wolnościowej jest gotowy i uwzględniono w nim część propozycji z konsultacji.
Krzysztof Sobczak
07.01.2022
Nowe technologie RODO
Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Połowa ich łącznych przychodów musi się jednak mieścić w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł – wynika z wyjaśnień MF. Potwierdza to jednocześnie tezy artykułu opublikowanego w zeszłym tygodniu w serwisie Prawo.pl. Złożenie wspólnego PIT nie będzie więc korzystne dla wszystkich małżonków.
Krzysztof Koślicki
07.01.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Patologia w sieci jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy najmłodsi nadal spędzają większość dnia przed komputerami, a do tego zjawisko patostreamingu nasila się w Polsce w skali nieznanej gdzie indziej - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o działania rządu w tym zakresie. Niepokoją go też tzw. "wjazdy" na zdalne lekcje w celu ich udaremnienia.
Krzysztof Sobczak
07.01.2022
Szkoła i uczeń Nowe technologie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do reformy planistycznej. Do prekonsultacji trafił właśnie projekt w tej sprawie. Chce, by weszła w życie w przyszłym roku. Obecne studia mają zastąpić plany ogólne, a ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat. Stare decyzje z czasem wygasną.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Większość warszawskich spółdzielni nie wie jeszcze, jakie nowe stawki za gaz przyjdzie płacić ich mieszkańcom. Sytuacja ma wyjaśnić się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wielu warszawiaków ma podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą, co oznacza, że powinni uniknąć najwyższych podwyżek.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Finanse Nieruchomości
Niekiedy wizyty windykatora w domu dłużnika, presja psychiczna wywierana telefonicznie i mailami na niego i jego rodzinę, celem wymuszenia zapłaty, nie jest naruszeniem prywatności. Tak zdarza się, gdy nękanym jest prezes spółki. Informacja o skierowaniu sprawy do windykacji terenowej nie mogła naruszyć dóbr osobistych powoda, bo dotyczyła majątku spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

W 2022 roku pandemia jeszcze bardziej podwyższy emerytury niż przed rokiem

Domowe finanse Emerytury i renty Koronawirus a prawo Polski Ład
Od stycznia do listopada 2021 r. ZUS wypłacił 408,3 tys. zasiłków pogrzebowych. To więcej niż w całym 2020 roku, gdy było ich 391,7 tys. To jeden z sygnałów, że kolejny rok pandemii skrócił średnie dalsze trwanie życia Polaków - aż o 14 miesięcy. Z przejściem na emeryturę opłaca się więc poczekać do lipca z uwagi na spodziewaną - rekordową w tym roku - waloryzację kapitału zgromadzonego w ZUS.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Koronawirus a prawo Polski Ład
Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Finansów przypomina, że co do zasady, PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie ma potrzeby składać go co rok. Zgodnie z przepisami, złożenie PIT-2 daje pracodawcy prawo do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W 2022 roku jest to 425 zł miesięcznie.
Krzysztof Koślicki
05.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność – powiedział nowy czeski minister do spraw Unii Europejskiej Mikuláš Bek. I zasugerował, że oba te kraje mogą być z tego powodu izolowane, nawet w ramach Grupy Wyszehradzkiej. To nowość, ponieważ kierowany przez Andreja Babisza poprzedni czeski rząd unikał wypowiedzi na ten temat.
Krzysztof Sobczak
05.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.
Patrycja Rojek-Socha
05.01.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.
Monika Sewastianowicz
05.01.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo
Gdy para konkubentów ze sobą się rozstaje, rozlicza poczynione nakłady; mężczyzna pozwala kobiecie mieszkać w lokalu, w budynku który jest jego własnością. Powstaje pytanie czy taka służebność mieszkania ma wpływ na rozliczenie? I czy konkubenci mają równie prawo swobodnego korzystania ze wszystkich budynków, które zostaną wybudowane i prawo do przyjmowania gości?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.01.2022
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Nawet tysiąc procent wzrosły ceny gazu dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą zapłacić mniej, gdy ich wspólnota lub spółdzielnia złoży oświadczenie, że wykorzystuje gaz wyłącznie dla celów gospodarstwa domowego. Problem w tym, że takie wydzielenie nie zawsze jest proste, a przeszło trzy miliony osób mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.01.2022
Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

UOKiK coraz surowszy dla nadużywających przewagi wobec słabszych

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał właśnie Kaufland za nadużywanie swojej przewagi wobec dostawców towarów. Ta decyzja wpisuje się w obserwowany w ostatnim czasie trend, polegający na wzmożonym zainteresowaniu organu ochrony konkurencji i konsumentów polityką rabatową stosowaną przez przedsiębiorców.
Weronika Herbet-Homenda
05.01.2022
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Ryczałt ma być korzystny, ale trudno z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Jednym z założeń Polskiego Ładu jest uproszczenie rozliczeń podatkowych i upowszechnienie rozliczania PIT w formie ryczałtu od przychodów. Problem jednak w tym, że z tego udogodnienia w praktyce trudno będzie skorzystać. Przejście na ryczałt nie jest bowiem możliwe, jeśli podatnik będzie współpracował z byłym pracodawcą – i to przez dwa lata.
Krzysztof Koślicki
05.01.2022
PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład
Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółdzielnie i wspólnoty zostaną co do zasady uznane za zbiory lokali mieszkalnych i w związku z tym automatycznie zostaną objęte taryfami na gaz - zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Lokale użytkowe będą z nich wyłączane.
Monika Sewastianowicz
04.01.2022
Pomoc społeczna
Prawie 3,2 mld zł w budżecie programu „Za życiem” jest dedykowane na zdrowie. MZ jest odpowiedzialne za 6 zadań programu w dwóch pierwszych priorytetach. W najbliższych latach program będzie kontynuowany i wciąż wsłuchujemy się w to, co należy poprawić – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski 4 stycznia na konferencji prasowej poświęconej zmianom w programie.
Beata Dązbłaż
04.01.2022
Opieka zdrowotna
W wybranych placówkach Poczty Polskiej możliwie będzie składanie drogą elektroniczną wniosków o świadczenie “500+” oraz w programie “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” przez osoby zagrożone wykluczeniem cyfrowym - poinformowała we wtorkowym komunikacie Poczta Polska. Urzędnicy pomogą też założyć profil zaufany.
Robert Horbaczewski
04.01.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna

Nowe zasady liczenia "chorobowego" w 2022 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od początku roku obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają kilka zmian w zasiłku chorobowym. Zmieniły się m.in. zasady liczenia długości „chorobowego”. Obecnie, bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do "neoKRS". Wszelkie działania w sprawie wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego - zapowiedziały w wydanym oświadczeniu partie opozycyjne. Chodzi o trwającą już procedurę zgłaszania kandydatów na członków KRS wybieranych spośród sędziów przez Sejm.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od początku roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak-Banasiak. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od wtorku obowiązuje opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Na dodatek mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Pomoc społeczna VAT
Starosta ma zapewnić obywatelom możliwości zgłoszenia się na nieodpłatną pomoc prawną telefonicznie, numer ma być dostępny co najmniej w godzinach pracy urzędu, choć MS liczy, że dyżury będą dłuższe. Co więcej, na stronie internetowej mają być informacje o działalności punktów zlokalizowanych na terenie danego powiatu oraz informacje o sposobie dokonywania zapisów na porady.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.01.2022
Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Rencista socjalny może więcej zarobić bez utraty świadczenia

Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Od Nowego Roku obowiązują ważne zmiany w przepisach dla osób pobierających rentę socjalną i jednocześnie aktywnych zawodowo. Od 1 stycznia zwiększona została kwota przychodu do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po osiągnięciu której dopiero zostanie zawieszone pobieranie renty socjalnej. Dotychczas było to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Krzysztof Sobczak
03.01.2022
Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski