Prawo.pl
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta przyznawany jest przez wypłatę. A także w decyzji o odmowie przyznania albo w postanowieniu - orzekł NSA i dodał, że Trybunał Konstytucyjny wskazał jak liczyć to świadczenie. Tymczasem na zgłoszony przez skarżącego wniosek, Komendant Główny Policji zwykłym pismem poinformował, iż na obecnym etapie brak jest normy prawnej umożliwiającej rozpoznanie jego żądania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2023
Policja Prawo pracy

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.
Zofia Jóźwiak
13.03.2023
Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Prof. Uścińska: Emerytura w zamian za składki lepsza niż "dobrowolny ZUS"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Dziś na rynku komercyjnym nie ma w Polsce żadnego produktu porównywalnego z dożywotnią emeryturą z ZUS w zamian za składki - pisze prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Uważa, że przedsiębiorcy korzystają z wyjątkowego uprawnienia - samodzielnie określają, od jakiej kwoty chcą opłacać składki, niezależnie od faktycznego przychodu. Oznacza to, że mogą płacić znacznie mniej, bo pozostali ubezpieczeni płacą składki proporcjonalnie do wysokości swego wynagrodzenia.
Gertruda Uścińska
13.03.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Najem okazjonalny z zasady ma lepiej zabezpieczać interesy najemcy i wynajmującego. Ma to gwarantować forma zawieranej umowy, dobrowolne poddanie się egzekucji oraz wskazanie przez najemcę lokalu, do którego wyprowadzi się, gdy coś pójdzie nie tak. Przez "pomysłowych" przedsiębiorców ten wymóg staje się fikcją - oferują zakup deklaracji. A to może skutkować eksmisją na bruk.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument

Ulga rehabilitacyjna nie dla każdego opiekuna osoby niepełnosprawnej

Prawo cywilne Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy
Nie każda, nawet bliska osoba, mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Nie każda też osoba niepełnosprawna sama może rozliczyć tę ulgę. W pierwszym przypadku na przeszkodzie stanąć może zbyt wąski stopień pokrewieństwa, co zdaniem prawników należałoby zmienić, w drugim – wysokość dochodów osoby niepełnosprawnej i forma, według której jest opodatkowania.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2023
Prawo cywilne Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy
Sztuczna inteligencja to kolejne narzędzia informatyczne o coraz większych możliwościach. I coraz częściej słyszy się też o twórczości intelektualnej czy artystycznej AI. A w tle usłyszeć można pytanie szeptane w coraz bardziej zaniepokojonym tonie, zarówno przez jej zwolenników, jak i krytyków: czy to wszystko jest w ogóle legalne - piszą adwokat Krzysztof Czyżewski i Katarzyna Jedynak-Gierada, aplikant rzecznikowski.
Katarzyna Jedynak-Gierada Krzysztof Czyżewski
11.03.2023
Prawo AI Prawo gospodarcze
Pracownikom samorządowym ustawowo zagwarantowano nagrody i dodatki specjalne, w tym dodatek za wieloletnią pracę, do której dolicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, w tym okres służby wojskowej. Każdy pracownik musi pamiętać, że na powrót do pracy ma tylko 30 dni. Przepisy różnicą jego sytuację w zależności od tego, czy wraca do poprzedniego pracodawcy czy podejmuje pracę u innego.
Marek Sondej
11.03.2023
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Księgi wieczyste są rejestrem publicznym kluczowym dla rynku nieruchomości. Każdy, kto postępuje zgodnie z treścią tych ksiąg, jest chroniony przez prawo. Nawet, gdyby rzeczywistość była inna, niż treść wpisów. Nie oznacza to, że treść ksiąg wieczystych jest nieomylna. Oczywiście może zdarzyć się, że stan prawny nieruchomości będzie inny, niż ten, który ujawniono w księdze wieczystej.
Konrad Dyda
11.03.2023
Prawo cywilne Nieruchomości
Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym archiwów prasowych, każdorazowo należy wyważyć relacje pomiędzy fundamentalnymi wartościami, czyli prawem do prywatności a wolnością wypowiedzi i prawem do informacji. Możemy założyć, że wszystkie archiwa pozostawimy w niezmienionej formie, ale mogą pojawić się nakazy usunięcia danych – w konkretnych przypadkach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2023
Prawo cywilne Prawo AI RODO
Jeśli spadkobiercy mieli świadomość długów obciążających spadek wcześniej niż w dacie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, to odpowiadają za długi zmarłego. Uczestnicy sprawy oparli się wyłącznie na zaświadczeniach o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i decyzji o ustaleniu wysokości zobowiązań podatkowych. Pominęli przy tym zupełnie decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego o zabezpieczeniu majątkowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.
Krzysztof Sobczak
11.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli rodzice wykonują obowiązek alimentacyjny w stosunku do swojego pełnoletniego niepełnosprawnego dziecka, to mają prawo do ulgi prorodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia wiek dziecka ani otrzymywanie przez dziecko zasiłku pielęgnacyjnego. Bez znaczenia są także przychody dziecka z tytułu umowy o pracę. Potwierdziła to właśnie, w odpowiedzi na pytanie podatniczki, skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
11.03.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.
Beata Dązbłaż
10.03.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego dla ojców to zmiana, która w założeniu ma wesprzeć rodziców w Polsce w równym podziale obowiązków wychowawczych oraz pomóc matkom w powrotach na rynek pracy. Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl zgadza się z opinią, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Polskie prawo prasowe przewiduje zakaz publikowania wizerunku i innych danych osobowych świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych. Zakaz ten nie będzie skuteczny, jeśli nie będzie skutecznie wzmacniany przez normy etyczne wiążące dziennikarzy, a w pogoni za sensacją w relacjach medialnych nie zastąpi należna ofiarom przestępstw empatia - pisze prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.
Cezary Kulesza
10.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
RPO wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie składki zdrowotnej. Chciał wiedzieć, czy obciążenie obywateli obowiązkiem jej finansowana w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia. MZ nie podziela opinii, że zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności uregulowania składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Rząd nie planuje wydłużać po raz kolejny ważności bonu turystycznego. Oznacza to, że za miesiąc nie będzie można pobrać bonu już z PUE ZUS. Przepisy dają jednak prawo do opłacenia nim zaliczki np. na tegoroczne kolonie, obóz, czy pobyt w hotelu. Okazuje się też, że wciąż jeszcze nie zostało zrealizowanych tysiące bonów.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.03.2023
Pomoc społeczna
Rzecznik Finansowy występując ze skargą nadzwyczajną w obronie kredytobiorcy nie uzasadnił, w jaki sposób postępowanie sądowe przeprowadzone przez sąd powszechny i wydany wyrok miały naruszyć podstawowe zasady i gwarancje konstytucyjne, składające się na klauzulę demokratycznego państwa prawa – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i odrzuciła skargę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2023
Prawo cywilne Finanse
Dzieci powinny spędzać z rodzicami i bliskimi czas w przyjaznej atmosferze. Niekiedy o nią trudno, gdy rodzice nie mogą porozumieć się co do realizacji kontaktów - zarówno na co dzień, i w okresie świąt, ferii czy wakacji. W razie sporu - dobrze, by wniosek i orzeczenie były precyzyjne.
Aleksandra Partyk
10.03.2023
Działamy w interesie młodych ludzi, którym obiecuje się, że uzyskają takie same możliwości zawodowe, jak inni absolwenci - tak Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, tłumaczy korespondencję z Komisją Europejską w sprawie kierunków lekarskich otwieranych na kolejnych uczelniach. Jak zaznacza, w przyszłości może się okazać, że ich dyplom nie jest rozpoznawany w państwach UE, albo daje mniejsze możliwości w kraju.  
Katarzyna Nocuń
10.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, mogą skorzystać z ulgi na powrót i przez cztery lata od powrotu do kraju nie płacić podatku dochodowego. Ich roczne przychody objęte ulgą nie mogą jednak przekraczać kwoty 85 528 zł. Z ulgi po raz pierwszy można skorzystać w rozliczeniu PIT za 2022 rok.
Wiesława Moczydłowska
10.03.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Prawo do dwóch dni wolnego dla honorowego dawcy krwi: w dniu donacji i dzień później wpisano do rządowego projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Doprecyzowano w nim także przepisy dotyczące prawa do dnia wolnego w przypadku osób pracujących w trybie zmianowym. Projekt w poniedziałek skierowano do konsultacji społecznych.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.
Grażyna J. Leśniak
09.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sfinansowanie z funduszu sołeckiego organizacji spotkań integracyjnych, w tym zakupów artykułów spożywczych, z których będą przygotowane posiłki, uzależnione jest od tego, czy dana impreza jest dostępna dla ogółu mieszkańców i czy jej tematykę można powiązać z wykonywaniem zadań własnych gminy – wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
09.03.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Emeryci domagają się niezwłocznego podjęcia przez Sejm prac nad senackim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która ma przywrócić emerytom urodzonym także w innym niż 1953 roku, pełną podstawę obliczenia emerytur pod warunkiem, że prawo do emerytury wcześniejszej zrealizowali na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r., a powszechny wiek emerytalny osiągnęli już po 31 grudnia 2012 r.
Grażyna J. Leśniak
09.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Systemy, w których wychowankowie to nie tylko gracze wyszkoleni przez dany klub, ale także ci, którzy zostali wyszkoleni przez inne kluby z tej samej ligi krajowej, są niezgodne ze swobodą przepływu pracowników - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar. I dodał, że ustalone przez UEFA zasady dotyczące wychowanków klubów piłkarskich są częściowo niezgodne z prawem Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
09.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Gdy portale sprzedające bilety na koncerty piszą: cena „od 100 zł”, to na końcowym etapie zamówienia może się okazać, że nawet za najtańszy klient zapłaci więcej, bo serwis doliczy obowiązkową opłatę. Prezes UOKiK postawił spółce eBilet zarzut wprowadzania konsumentów w błąd co do rzeczywistej ceny oferowanych biletów. A spółki Eventim i Ticketmaster otrzymały wezwanie do zmiany praktyk.
Krzysztof Sobczak
09.03.2023
Rynek i konsument

Samopomoc sąsiedzka - kolejna wersja projektu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Ośrodek pomocy społecznej nie będzie musiał badać, czy osoba, która chce świadczyć usługi sąsiedzkie, podoła zdrowotnie temu zadaniu. Kandydata będzie oceniać jedynie pod względem psychofizycznym. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uwzględniło część zastrzeżeń zgłaszanych m.in. przez samorządy. Punktem spornym jest, kto i ile ma płacić za te usługi, jeśli sąsiad nie zechce ich wykonywać za „dziękuję”.
Robert Horbaczewski
09.03.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Związki zawodowe mogą szybko poszerzyć swoją obecność w prywatnych firmach. Czasem wystarczy zmiana związkowego statutu i przekonanie do wstąpienia w swoje szeregi zaledwie jednego pracownika u konkretnego przedsiębiorcy. Sprzyja temu orzecznictwo sądowe, które ułatwia rozwój tzw. międzyzakładowych organizacji związkowych i nabywanie przez nie takich samych uprawnień, jakie mają organizacje zakładowe.
Michał Kosiarski
09.03.2023
Prawo pracy

Kierownictwo KAS: Nie ma potrzeby, by kontroli podatkowych było więcej

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Mamy ponad 90 proc. skuteczności. Taki wynik jest efektem tego, że KAS inwestuje w infrastrukturę pozwalającą na gromadzenie i przetwarzanie dużych zbiorów danych w celu podniesienia efektywności działań analitycznych KAS – mówią serwisowi Prawo.pl Bartosz Zbaraszczuk (na zdjęciu), szef Krajowej Administracji Skarbowej i Anna Chałupa, zastępca szefa KAS.
Krzysztof Koślicki
09.03.2023
Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna