Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.
Dorian Lesner
19.07.2020
Akcyza Spółki
Kara grzywny grozi właścicielowi samochodu, jeśli nie ujawni on, kto nim kierował np. wtedy, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w obecnym stanie prawnym sprawca nie ma zatem możliwości skorzystania z prawa do milczenia, które jest częścią konstytucyjnego prawa do obrony.
Krzysztof Sobczak
18.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Znowelizowana ustawa o broni i amunicji pozwoliła myśliwym używać broni z tłumikiem podczas odstrzału sanitarnego. Przepisy nie mówią jednak wprost, że myśliwi mogą trenować z taką bronią. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest taka możliwość.
Robert Horbaczewski
18.07.2020
Policja
Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.07.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse PIT

Prof. Krawiec: Uchwały anty-LGBT jednak uchylane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zapadają kolejne rozstrzygnięcia w sprawie uchwał anty-LGBT. Część sądów odrzuca skargi uznając, że nie są to sprawy z zakresu administracji publicznej, ale inne uznają, że przyjęte przez gminy akty wpływają na prawa i obowiązki obywateli. Cieszyć może, że sądy administracyjne ponownie szeroko rozumieją pojęcie sprawy sądowoadministracyjnej - ocenia prof. Grzegorz Krawiec
Grzegorz Krawiec
18.07.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z roku na rok zwiększa się liczba spraw dotyczących transgranicznych porwań dzieci. Choć reforma z 2018 r. przyspieszyła rozstrzygnięcia, szanse na happy end są nikłe. Silny konflikt prowadzi do ukrywania dziecka, a walczący rodzice nie liczą się z żadnymi konsekwencjami. Polacy zaczynają słynąć z porwań "wielokrotnych". Sytuację nie do końca ułatwiają interwencje choćby przedstawicieli rządu.
Patrycja Rojek-Socha
18.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rzecznik praw dziecka chce kar za picie alkoholu w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rzecznik Praw Dziecka chce odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Pomysł ma poparcie w PiS, w opozycji budzi sprzeciw. Totalnie krytykują go organizacje zajmujące się prawami i zdrowiem kobiet. Ich zdaniem ważniejsze i znacznie skuteczniejsze byłyby działania profilaktyczne i edukacyjne, niż karanie kobiet.
Katarzyna Redmerska
18.07.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.07.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Mniejszy dystans społeczny - skrócony z 2 m do 1,5 metra, podwyższony o połowę limit publiczności na obiektach sportowych, a w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób - takie m.in zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów. W przypadku targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań wymagana powierzchni na osobę to 2,5 mkw.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Władze stolicy wznawiają wysyłanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urząd m.st. Warszawy wysłał prawie połowę z szacowanych do wydania zaświadczeń. Podczas pandemii przygotowano ponad 74 tysiące dokumentow potwierdzających przekształcenie, które będą teraz sukcesywnie wysyłane do mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności - tak przebywający w Brukseli w związku ze szczytem UE premier Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji wiązania funduszy projektowanych w ramach nowego budżetu UE oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy z praworządnością w krajach członkowskich.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Podczas środowego cyberataku zhakowane zostały twitterowe konta celebrytów i polityków, w tym kandydującego z ramienia Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, byłego prezydenta USA Baracka Obamy czy amerykańskiego przedsiębiorcy Elona Muska. Trwają analizy, czy hakerzy mogli uzyskać dostęp do prywatnych danych z zaatakowanych kont.
Agnieszka Matłacz
17.07.2020
Nowe technologie
Bariery do działania sygnalistów w administracji nie ułatwią tworzenia procedur, jak postępować ze zgłoszeniami naruszeń. W urzędach panuje ścisła zależność służbowa i silna zasada lojalności. W małych samorządach jest często „zmowa milczenia”, bo wszyscy się znają. Tym bardziej potrzebni są tam sygnaliści, ale i większa ich ochrona.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Compliance
Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.
Dorian Lesner
17.07.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej skarży Polskę do Komisji Europejskiej za rażąco niskie świadczenia pieniężne przyznawane osobom ubiegającym o się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Obecnie jest to 701 zł miesięcznie w przypadku osoby samotnej i 528 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Samorząd terytorialny
Do Sejmu wpłynęła petycja, której autorzy żądają wprowadzenia przepisów penalizujących obchodzenie Halloween. Za chodzenie po domach i żądanie cukierków grozić będzie 500 zł grzywny. Za przebranie się za wampira nawet kara do 15 dni aresztu. Petycja trafi do dalszych prac w Sejmie.
Monika Sewastianowicz
16.07.2020
Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.
Wiesława Moczydłowska
16.07.2020
PIT Budownictwo
Trybunał Sprawiedliwości UE w ogłoszonym 16 lipca br. wyroku unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA, co pozwalało na przekazywanie przez portale internetowe danych do USA. I uznał, że decyzja w sprawie standardowych klauzul umownych stanowiących podstawę dla przekazania danych do państw trzecich jest ważna.
Ewa Kacperek Weronika Wołosiuk
16.07.2020
Nowe technologie RODO Prawo unijne
Inspekcja Sanitarna alarmuje, że pierwszy raz w Polsce wykryto bardzo niebezpieczny narkotyk pod nazwą etazen, należący do grupy opioidów. Jest oferowany jako dopalacz. Jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Zażycie może prowadzić do śmierci
Katarzyna Nowosielska
16.07.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
Działające na terenie Unii Europejskiej firmy internetowe mogą przekazywać dane osobowe do innych państw, jeśli zapewnione są skuteczne mechanizmy umożliwiające w praktyce zapewnienie przestrzegania wymaganego przez prawo Unii stopnia ich ochrony - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że nie spełnia tego warunku przekazywanie danych do USA.
Krzysztof Sobczak
16.07.2020
Nowe technologie RODO
Przepis kodeksu wykroczeń o odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania na drodze publicznej lub torach dziecka do siedmiu lat jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. I dodał, że przepis ten nie oznacza zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką.
Krzysztof Sobczak
16.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Tylko w czwartek 16 lipca - do godziny 16 osobiście w Sądzie Najwyższym, a do końca dnia pocztą - można składać protesty wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich. Trzeba je złożyć koniecznie na piśmie - bezskuteczne będzie przesłanie protestu za pośrednictwem maila, faksem lub przez portal ePUAP. SN powinien orzec o ważności wyborów do 3 sierpnia.
Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Wiele miast wyda zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dopiero w przyszłym roku. We Wrocławiu do wydania pozostało jeszcze około 45 proc. zaświadczeń, w Poznaniu ponad 50 proc., w Częstochowie 30 proc. Wysyłka była wstrzymana w czasie pandemii przez zawieszenie biegu terminów czy absencję urzędników.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
16.07.2020
Wybory
Polskie władze od lat nie kryją niechęci do konwencji antyprzemocowej, od miejsca jej przyjęcia nazywanej stambulską. Teraz o wypowiedzenie umowy zabiega "Ordo Iuris" i Marek Jurek.Tymczasem zapisom dokumentu polskie prawo zawdzięcza wiele narzędzi realnie chroniących ofiary przemocy.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
16.07.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
Barbara Chrobak, Hanna Elżanowska i Andrzej Nowarski - to osoby, które zostały wybrane 15 lipca przez Sejm do komisji do spraw pedofilii. Wymaganego poparcia nie uzyskał m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Ustawa powołująca komisję obowiązuje od 26 września 2019 r.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Odpowiedzialny prezydent powinien podążać w kierunku propozycji, które zapewnią wysokie emerytury, a także rozpocząć debatę emerytalną, która pozwoli przygotować nasz system emerytalny na konsekwencje starzejącego się społeczeństwa, w perspektywie dekad, a nie najbliższych trzech lat, do kolejnych wyborów - pisze Oskar Sobolewski.
Oskar Sobolewski
15.07.2020
Finanse publiczne Emerytury i renty
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski