Rodzice chętnie oddają swoje stare samochody dzieciom, a dziadkowie wnukom. Zdarza się też darowanie auta wśród znajomych w zamian za opiekę nad kimś bliskim. By wszystko było zgodnie z prawem, trzeba podpisać prostą umowę, a fakt przekazania auta zgłosić do fiskusa, wydziału komunikacji i ubezpieczyciela.
Jolanta Ojczyk
20.07.2020
Prawo cywilne
W maju ubiegłego roku minister infrastruktury zapowiedział uregulowanie zasad poruszania się na elektrycznych hulajnogach, ale prace nad projektem utknęły. Alarm w tej sprawie podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreśla, że brak odpowiednich przepisów zagraża pieszym, bowiem użytkownicy hulajnóg poruszają się głównie po chodnikach.
Krzysztof Sobczak
20.07.2020
Administracja publiczna
Niszczenie i uszkadzanie mienia to jest czyn zabroniony - w zależności od wartości szkody jest to wykroczenie lub przestępstwo. Najsurowszą karą jest kara pięciu lat pozbawienia wolności. To przestępstwo lub wykroczenie można popełnić wyłącznie umyślnie - w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym.
Monika Sewastianowicz
20.07.2020
Prawo karne
Firma Telekomunikacja Stacjonarna ma zapłacić ponad 320 tys. zł za to, że jej przedstawiciele wprowadzali konsumentów w błąd i nie zostawiali im kompletnych umów. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka bezprawnie pobierała również opłaty: aktywacyjną i wyrównawczą.
Krzysztof Sobczak
20.07.2020
Rynek i konsument
Choć resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcają finansowo przychodnie do otwarcia się dla pacjentów, te przyjmują na osobiste wizyty tylko chorych potrzebujących bezpośredniego badania. Lekarze rodzinni mówią, ze budują nową normalność, a o wizytach w przychodni w celach towarzyskich należy już zapomnieć.
Katarzyna Nowosielska
20.07.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Aktywistka Małgorzata Szutowicz, której zarzucono udział w zniszczeniu furgonetki fundacji Pro-Prawo do Życia, miała podczas zatrzymania przez policjantów być rzucona o ścianę, skuta i wyprowadzona boso z mieszkania. To sprawa, która budzi ogromne wątpliwości obrońców praw człowieka i skłania do dyskusji nad granicami działania policji.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.07.2020
Prawo karne Policja
Farmaceuta ma obowiązek realizowania recept wystawionych przez pielęgniarki i położne, ordynujących leki z grupy OTC oraz określone wyroby medyczne, a także te dla zasłużonych honorowych dawców krwi.
Katarzyna Redmerska
20.07.2020
Opieka zdrowotna Farmacja
Według podanych w niedzielę informacji, Sąd Najwyższy otrzymał już przeszło dwa i pół tysiąca protestów wyborczych. Nie może pominąć żadnego, który został wniesiony prawidłowo. Do 3 sierpnia ma ustawowy czas na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyboru prezydenta RP, a na 6 sierpnia wyznaczone zostało zaprzysiężenie głowy państwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Polacy mogą już bez przeszkód udać się na wakacyjne wojaże po niemal całej Europie. Na urlop można polecieć m.in. do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii, Grecji czy na Cypr. Wakacje odpoczynek można też zaplanować w Portugalii, Turcji czy Egipcie, ale nie latają tam samoloty z Polski.
Grażyna J. Leśniak
19.07.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.
Dorian Lesner
19.07.2020
Akcyza Spółki
Kara grzywny grozi właścicielowi samochodu, jeśli nie ujawni on, kto nim kierował np. wtedy, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w obecnym stanie prawnym sprawca nie ma zatem możliwości skorzystania z prawa do milczenia, które jest częścią konstytucyjnego prawa do obrony.
Krzysztof Sobczak
18.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Znowelizowana ustawa o broni i amunicji pozwoliła myśliwym używać broni z tłumikiem podczas odstrzału sanitarnego. Przepisy nie mówią jednak wprost, że myśliwi mogą trenować z taką bronią. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest taka możliwość.
Robert Horbaczewski
18.07.2020
Policja

Prof. Krawiec: Uchwały anty-LGBT jednak uchylane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zapadają kolejne rozstrzygnięcia w sprawie uchwał anty-LGBT. Część sądów odrzuca skargi uznając, że nie są to sprawy z zakresu administracji publicznej, ale inne uznają, że przyjęte przez gminy akty wpływają na prawa i obowiązki obywateli. Cieszyć może, że sądy administracyjne ponownie szeroko rozumieją pojęcie sprawy sądowoadministracyjnej - ocenia prof. Grzegorz Krawiec
Grzegorz Krawiec
18.07.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z roku na rok zwiększa się liczba spraw dotyczących transgranicznych porwań dzieci. Choć reforma z 2018 r. przyspieszyła rozstrzygnięcia, szanse na happy end są nikłe. Silny konflikt prowadzi do ukrywania dziecka, a walczący rodzice nie liczą się z żadnymi konsekwencjami. Polacy zaczynają słynąć z porwań "wielokrotnych". Sytuację nie do końca ułatwiają interwencje choćby przedstawicieli rządu.
Patrycja Rojek-Socha
18.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rzecznik praw dziecka chce kar za picie alkoholu w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rzecznik Praw Dziecka chce odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Pomysł ma poparcie w PiS, w opozycji budzi sprzeciw. Totalnie krytykują go organizacje zajmujące się prawami i zdrowiem kobiet. Ich zdaniem ważniejsze i znacznie skuteczniejsze byłyby działania profilaktyczne i edukacyjne, niż karanie kobiet.
Katarzyna Redmerska
18.07.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.07.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse PIT
Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.07.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Mniejszy dystans społeczny - skrócony z 2 m do 1,5 metra, podwyższony o połowę limit publiczności na obiektach sportowych, a w targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób - takie m.in zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów. W przypadku targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań wymagana powierzchni na osobę to 2,5 mkw.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Władze stolicy wznawiają wysyłanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urząd m.st. Warszawy wysłał prawie połowę z szacowanych do wydania zaświadczeń. Podczas pandemii przygotowano ponad 74 tysiące dokumentow potwierdzających przekształcenie, które będą teraz sukcesywnie wysyłane do mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności - tak przebywający w Brukseli w związku ze szczytem UE premier Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji wiązania funduszy projektowanych w ramach nowego budżetu UE oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy z praworządnością w krajach członkowskich.
Krzysztof Sobczak
17.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Podczas środowego cyberataku zhakowane zostały twitterowe konta celebrytów i polityków, w tym kandydującego z ramienia Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, byłego prezydenta USA Baracka Obamy czy amerykańskiego przedsiębiorcy Elona Muska. Trwają analizy, czy hakerzy mogli uzyskać dostęp do prywatnych danych z zaatakowanych kont.
Agnieszka Matłacz
17.07.2020
Nowe technologie
Bariery do działania sygnalistów w administracji nie ułatwią tworzenia procedur, jak postępować ze zgłoszeniami naruszeń. W urzędach panuje ścisła zależność służbowa i silna zasada lojalności. W małych samorządach jest często „zmowa milczenia”, bo wszyscy się znają. Tym bardziej potrzebni są tam sygnaliści, ale i większa ich ochrona.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Compliance
Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.
Dorian Lesner
17.07.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej skarży Polskę do Komisji Europejskiej za rażąco niskie świadczenia pieniężne przyznawane osobom ubiegającym o się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Obecnie jest to 701 zł miesięcznie w przypadku osoby samotnej i 528 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Samorząd terytorialny
Do Sejmu wpłynęła petycja, której autorzy żądają wprowadzenia przepisów penalizujących obchodzenie Halloween. Za chodzenie po domach i żądanie cukierków grozić będzie 500 zł grzywny. Za przebranie się za wampira nawet kara do 15 dni aresztu. Petycja trafi do dalszych prac w Sejmie.
Monika Sewastianowicz
16.07.2020
Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.
Wiesława Moczydłowska
16.07.2020
PIT Budownictwo
Trybunał Sprawiedliwości UE w ogłoszonym 16 lipca br. wyroku unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA, co pozwalało na przekazywanie przez portale internetowe danych do USA. I uznał, że decyzja w sprawie standardowych klauzul umownych stanowiących podstawę dla przekazania danych do państw trzecich jest ważna.
Ewa Kacperek Weronika Wołosiuk
16.07.2020
Nowe technologie RODO Prawo unijne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski