Prawo.pl
Wykształcenie prawnika jest tańsze niż inżyniera, ale także niż wykształcenie specjalisty od nauk o rodzinie albo od stosunków międzynarodowych - wynika z projektu resortu nauki. Polemizuje z tym Komitet Nauk Prawnych PAN, który podkreśla, że współczesne studia prawnicze wymagają inwestowania w komputery i systemy informacji prawnej, co jest niemałym kosztem dla uczelni.
Monika Sewastianowicz
21.02.2023
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Nie można karać dwa razy za ten sam czyn. A w wypadku skazanego ojca niepłacącego alimentów na syna, sąd skazał go dwukrotnie za ten sam występek popełniony w tym samym czasie – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, zgadzając się z rzecznikiem praw obywatelskich, że trzeba proces powtórzyć. Co więcej - wina i kara zostały orzeczone bez przeprowadzenia procesu, na wniosek prokuratora.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Służby działają rutynowo i nie wykorzystują wszystkich możliwości, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo wtedy, kiedy to jest jeszcze możliwe. Sytuacja dzieci zagrożonych przemocą domową systematycznie się pogarsza. W 2021 roku służby musiały zabrać z rodzin 1335 dzieci, ponieważ groziło mi poważne ryzyko utraty zdrowia lub życia. Prawa dzieci nie są też przestrzegane w trakcie przesłuchań z ich udziałem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.02.2023
Prawo karne Prawnicy
W ocenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nieprawidłowe jest zasądzenie renty po wypadku drogowym za okres poprzedzający wydanie wyroku przez sąd I instancji. Celem renty jest kompensowanie szkody przyszłej i ciągłej. Kompensacja szkody powstałej w okresie poprzedzającym zasądzenie renty w skonkretyzowanej wysokości następuje wyłącznie przez zapłatę odszkodowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.02.2023
Prawo cywilne Pacjent

Dr Mazowiecka: Nie tylko pieniądze pomagają ofiarom przestępstw  

Prawo karne Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości
Budowa dobrego systemu wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwami to ciągle trwający proces i nadal wyzwanie. I nie tylko o pieniądze chodzi, ale także o zrozumienie i właściwe traktowanie problemu w organach ścigania i sądach - mówi dr Lidia Mazowiecka, prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. I dodaje, że już samo zainteresowanie problemami takiej osoby, jej krzywdą czy traumą, wiele znaczy.  
Krzysztof Sobczak
20.02.2023
Prawo karne Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości
Od 20 lat obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie ma miejsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (20-26 lutego), podczas którego liczne instytucje i organizacje będą udzielać bezpłatnych porad, m.in. prawnych i psychologicznych. Przez cały rok można je uzyskać ośrodkach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.
Krzysztof Sobczak
19.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Osiem miesięcy minęło odkąd Trybunał Konstytucyjny zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu z dzieckiem w sytuacjach, kiedy ono samo go nie chce. Sądy radzą sobie jak mogą, ale sędziowie i pełnomocnicy dostrzegają potrzebę zmian w przepisach. Postuluje o to też Rzecznik Praw Obywatelskich, który w tej sprawie napisał do Ministra Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Kilkadziesiąt tomów akt, kilkudziesięciu świadków - ustalenie, kto jest winny rozpadu małżeństwa, może trwać latami. Wyniszczając strony, pogłębiając rodzinne konflikty i uderzając w dobro dzieci rozstających się małżonków. Jedynym wymiernym zyskiem jest możliwość uzyskania alimentów dla niewinnego małżonka, przy czym w wielu przypadkach chodzi tylko o odwet, a nie o pieniądze.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
18.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Po opinii rzecznika i w oczekiwaniu na wyrok TSUE przybędzie pozwów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sądy w ubiegłym roku przyjęły ponad 60 tys. spraw dotyczących kredytów nominowanych w walucie obcej. Po ogłoszonej 16 lutego opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w oczekiwaniu na ostateczne orzeczenie, frankowicze ostrzej ruszą do boju. Gra toczy się o wysoką stawkę - pisze adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal.
Jakub Bartosiak
17.02.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ogólnopolska wyszukiwarka szukajradcy.pl działa już od maja ubiegłego roku i jak zapewnia Krajowa Izba Radców Prawnych działa, bo pozwala połączyć radców prawnych z potencjalnymi klientami. Ci, którzy z niej korzystają, zapewniają, że zgłoszenia od klientów są, i to co ważne - dotyczące konkretnych specjalizacji. Tymczasem Adwokatura w maju chce przyjąć zmiany swojego Kodeksu w zakresie reklamy.
Patrycja Rojek-Socha
17.02.2023
Prawnicy
Skoro główny rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych może oskarżać sędziów sądów rejonowych, to tym bardziej jego zastępca – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej. I dodała, że po nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie ma wątpliwości co do uprawnień oskarżycielskich zastępcy rzecznika głównego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uchwała organu samorządowego powinna być napisana poprawnie językowo, przejrzyście, realizując jednocześnie zasady techniki prawodawczej. Nie może powtarzać przepisów ustaw i rozporządzeń ani ich modyfikować. Wadliwie napisana uchwała będzie bowiem trudna w stosowaniu, a w skrajnym wypadku może być również unieważniona.
Marek Sondej
16.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu i uznał winę oskarżonego prezentującego publicznie treści nieprzyzwoite. Chodziło o banery przedstawiające fotografie zakrwawionych płodów ludzkich w kolorze. Stwierdził, że publiczne prezentowanie zwłok człowieka czy szczątków ludzkich jest obyczajowo nieakceptowalne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zezwolenie na nagrywanie rozmów telefonicznych może nie zawierać zindywidualizowanego uzasadnienia - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że obowiązek uzasadnienia nie został naruszony, gdy orzeczenie opiera się na szczegółowym wniosku właściwego organu postępowania karnego, zaś uzasadnienie zezwolenia można z łatwością i jednoznacznie wywieść z łącznej analizy wniosku i zezwolenia.
Krzysztof Sobczak
16.02.2023
Prawo karne RODO
Wymóg skuteczności i szybkości, który obowiązuje przy wydawaniu orzeczenia zarządzającego powrót dziecka, wiąże również w ramach wykonywania takiego orzeczenia. Prawo Unii stoi na przeszkodzie temu, by organy krajowe mogły uzyskać, bez uzasadnienia, wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia zarządzającego powrót dziecka - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Malcie, Polsce i Słowenii z powodu sprzecznego z dyrektywą usługową całkowitego zakazu reklamy działalności przedstawicieli zawodów prawniczych. W przypadku Polski chodzi o adwokatów, taki zakaz znajduje się nadal w ich zasadach etyki. NRA zapewnia jednak, że zmiany są na finiszu, planuje je przyjąć w maju.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Prawnicy
Doszło do zaniechania przez obwinionego prokuratora z powodu niedbalstwa, ale jest to czyn o minimalnej szkodliwości – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i umorzyła postępowanie. Nie wypełnił on kwestionariusza o przynależności do partii lub fundacji, gdyż był zawieszony w czynnościach służbowych od 2005 roku. Uznał, że nie jest wobec tego czynnym prokuratorem i przepis go nie obowiązuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Wyjątkowa sytuacja powstała w Sądzie Okręgowym w Katowicach z powodu przejścia w stan spoczynku sędziego sprawozdawcy, co wynikało z regulaminu i decyzji ministra sprawiedliwości. Wyrok dotyczący 40 oskarżonych pozostał bez pisemnego uzasadnienia. Powstało pytanie, czy brak jest możliwości sporządzenia uzasadnienia w sprawie? Tę kwestię rozstrzygnie Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska delegacja do CCBE - Council of Bars and Law Societies of Europe - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy - wzywa do pozbawienia samorządu adwokackiego z Rosji statusu obserwatora w tej Radzie. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 16 lutego, podczas sesji plenarnej CCBE w Wiedniu.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2023
Prawnicy
Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej z powodu zasiadania w składzie orzekającym sędziego Piotra Schaba. SN uznał, że związki sędziego z władzą są tak silne, że nie daje on gwarancji bezstronnego i niezawisłego orzekania. Dwóm oskarżonym, którzy są już osadzeni, przedłużono areszt tymczasowy na trzy miesiące.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego. - Trybunał Konstytucyjny naruszył tymi wyrokami ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdza KE.
Krzysztof Sobczak
15.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Prezes Sądu Apelacyjnego nie wykonuje zabezpieczenia ustanowionego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie przeniesienia sędziów do innych wydziałów bez ich zgody. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich niewykonanie postanowienia ETPC może wiązać się z odpowiedzialnością międzynarodową Polski za naruszenie art. 34 Konwencji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, tę samą, która miała pomóc w odblokowaniu dla Polski funduszy unijnych. Regulacja od początku budziła spore wątpliwości, także prezydenta. Teraz ma zająć się nią Trybunał, który sam jest w kryzysie i który budzi wątpliwości unijnych instytucji.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za działanie na szkodę przedsiębiorstwa jego menedżerom grodzi odpowiedzialność karna. Jednak od pewnego czasu w orzecznictwie dominować zaczął pogląd, że organy zarządzające muszą mieć swobodę podejmowania decyzji bez nieustającej obawy przed możliwymi konsekwencjami prawnymi - piszą adwokat Dawid Rasiński, Krajowe Centrum Prawa Karnego i Jakub Michalak, biegły sądowy.
Dawid Rasiński Jakub Michalak
15.02.2023
Prawo karne Prawo gospodarcze
Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sprawcy piramidy finansowej Amber Gold zostali już skazani, ale odpowiedzialność prokuratora za zaniechania rozstrzygnęła się dopiero w styczniu tego roku. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania wobec prokurator oskarżonej o niedopełnienie obowiązków służbowych i przekroczenie uprawnień. W uzasadnieniu padły ważne argumenty: Izba Dyscyplinarna nie była sądem, a wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie wiążą sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Głęboką niesprawiedliwością jest, gdy odpowiedź na pozew przychodzi po dwóch latach, w sytuacji, gdy pracownik dostał dyscyplinarkę czy wypowiedzenie umowy o pracę. Wyrok wydany po pięciu latach, nawet korzystny dla pracownika, nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli nie jest pracownikiem szczególnie chronionym, sąd przyzna mu wtedy odszkodowanie za trzy miesiące – mówi adwokat Waldemar Gujski, z kancelarii DT Gujski Zdebiak.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości