Prawo.pl
Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej suwerenności naszej nie ograniczy, a na pewno dobrze wpłynie na rzeczywiste zwalczanie przestępstw. Przystąpienie do tej instytucji to naturalny ruch dla rządu chcącego rzeczywiście przeciwdziałać przestępczości - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Krzysztof Sobczak
31.01.2024
Prokuratura Prawo europejskie
Nie można z góry założyć, że osoby wykształcone prawniczo nigdy nie mają potrzeby korzystania z pomocy prawnej świadczonej z urzędu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Wykładnia zawężająca regulacji, mających wymiar gwarancyjny, stanowiłaby ograniczenie prawa do sądu, będąc przy tym przykładem niedopuszczalnej wykładni zmierzającej do ograniczenia konstytucyjnych praw i wolności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.01.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W przypadku stwierdzenia oczywistej obrazy prawa przy prowadzeniu sprawy, prokurator przełożony wytyka to uchybienie prokuratorowi. Sąd Najwyższy wskazał, że wytyk jest pewnego rodzaju interwencją, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na nieprawidłowości w zakresie działań prokuratora i poprawa praktyk zawodowych. Nie pociąga on jednak za sobą bezpośrednich konsekwencji prawnych takich jak kary dyscyplinarne.
Dorian Lesner
31.01.2024
Prokuratura
31 grudnia br. domknęła się furtka dla części asystentów i referendarzy, umożliwiająca przystąpienie bez aplikacji do egzaminu sędziowskiego. Taka możliwość istniała przed 2017 r., ale zmieniła to ówczesna nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych. Szansę, która właśnie minęła, mieli ci spośród nich, którzy byli zatrudnieni w dniu wejścia w życie tamtej regulacji. MS poinformowało właśnie Prawo.pl, że choć obecnie nie pracuje nad przywróceniem wcześniejszych przepisów, to tego nie wyklucza.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda skierował do premiera Donalda Tuska pismo w sprawie zmian w Prokuraturze Krajowej. Wskazał, że odpowiedzialność za skutki tych działań, w szczególności wobec obywateli, w tym ofiar przestępstw, obciążać będą osobiście premiera oraz ministra Adama Bodnara. Jeszcze raz podkreślił, że do odwołania prokuratora krajowego potrzebna jest jego pisemna zgoda.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2024
Prokuratura
Osoba transpłciowa w sprawie o uzgodnienie płci powinna pozywać nie tylko rodziców, ale także nierozwiedzionego małżonka i dzieci, jeżeli takie ma - uważał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który wniósł w zeszłym roku takie pytanie prawne do Sądu Najwyższego. We wtorek o jego wycofaniu poinformował Adam Bodnar, który obecnie pełni tę funkcję. Wskazał, że złożony wniosek miał na celu pośrednie utrudnianie procedury.
Monika Sewastianowicz Inga Stawicka
30.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Atmosfera ostatnich dni nie sprzyja spokojnej pracy i wykonywaniu obowiązków służbowych w prokuraturze. Czas ten dobiega końca. Wprowadzane obecnie zmiany personalne na stanowiskach kierowniczych, jak również zmiany w zakresie organizacji pracy, mają służyć stabilizacji tej sytuacji - wskazał w oświadczeniu na stronie PK prokurator Jacek Bilewicz, p.o. Prokuratora Krajowego.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek b. premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją. Już na etapie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pojawiały się wątpliwości, czy TK ma w ogóle kompetencje do tego, by rozstrzygać o zgodności ratyfikowanej umowy międzynarodowej z ustawą zasadnicza.
Monika Sewastianowicz
30.01.2024
Prawo karne
Podczas konferencji prasowej 24 stycznia br. Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia wypowiedział się m.in. na temat listu otrzymanego od prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Piotra Prusinowskiego. Powiedział, że akta sprawy Macieja Wąsika zostały ukradzione z Izby Pracy i przeniesione do Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Co, według rzecznika prasowego SN, jest nieprawdą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Grupa 37 sędziów Sądu Najwyższego wezwała osoby pełniące funkcje I Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesów kierujących pracami Izby Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego do ustąpienia ze sprawowanych stanowisk. Zaś osoby powołane do pełnienia urzędu sędziego SN przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r. do powstrzymania się od orzekania i pełnienia funkcji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar powołał Rzecznika Dyscyplinarnego ad hoc do rozpoznania sprawy prokuratora Prokuratury Krajowej Michała Ostrowskiego. Chodzi m.in. o jego wypowiedzi kwestionujące kompetencje prokuratora generalnego do wystąpienia do premiera z wnioskiem o powierzenie funkcji p.o. prokuratora krajowego Jackowi Bilewiczowi. Sprawą zajmie się teraz prokurator Andrzej Janecki.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2024
Prokuratura
Sąd Najwyższy w Izbie Karnej postanowił z urzędu wznowić postępowanie z powodu niewłaściwej obsady sądu, tak jak to czynił od czerwca ubiegłego roku. W pierwotnym składzie SN zasiadał sędzia Igor Zgoliński, który oddalił kasację obrońców jako oczywiście bezzasadną. O wznowieniu zadecydowali sędziowie Piotr Mirek, ‎Jerzy Grubba - jako sprawozdawca oraz Michał Laskowski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Urzędnik, pomocnik sędziego czy quasi sędzia - decyzja referendarza oddalająca wniosek o wpis likwidacji TVP do KRS wywołała burzę medialną i dyskusję nad rolą referendarzy oraz ich kompetencjami. Sami referendarze domagają się poprawy swojego statusu ustrojowego i prostszej ścieżki do awansu na sędziego. Pracują nad propozycjami zmian, część trafiła już do MS. Sędziowie mówią o systemowym problemie, który trzeba uregulować, choć niekoniecznie przez szybkie otwieranie referendarskich drzwi do ich zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wykazując zasadność prośby o ułaskawienie skazanego ojca, syn zwrócił uwagę na swoją sytuację majątkową i zdrowotną. W piśmie podkreślił, że na skutek wypadku drogowego jest osobą niepełnosprawną, a pobierana przez niego renta nie pozwala na spłatę rat kredytu hipotecznego. Sąd Najwyższy ocenił, że podnoszone względy rodzinne nie odnoszą się do dostarczania środków utrzymania osobom pozostającym na utrzymaniu skazanego.
Dorian Lesner
30.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ważna decyzja reprywatyzacyjna na podstawie przesłanki lokatorskiej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Okoliczności określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy. Taką uchwałę, 11 stycznia 2024 r. podjął skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze Zofia Gajewska, adwokat.
Zofia Gajewska
30.01.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Dla Prokuratury Europejskiej będzie pracowało w Polsce 24 prokuratorów zrzeszonych w trzech albo nawet czterech biurach. Prokuratorzy zostaną włączeni w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia jak prokuratorzy krajowi. Ponadto ich zadaniem będzie współpraca z policją i służbami fiskalnymi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawnicy Prokuratura
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyznaczył na stanowiska Rzeczników Dyscyplinarnych Ministra Sprawiedliwości sędziów Grzegorza Kasickiego oraz Włodzimierza Brazewicza. Jako tzw. rzecznicy ad hoc będą prowadzić sprawy dyscyplinarne wyznaczone im przez ministra, a w myśl obowiązujących przepisów w momencie gdy je przejmą, nie będą ich już prowadzić dotychczasowi rzecznicy.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości powinien natychmiast odwołać rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasotę – uważają sędziwie reprezentujący sześć stowarzyszeń. - Czyny, których się dopuścili powinny być również wyjaśnione przez niezależną prokuraturę. Dla usprawnienia działania sądów należy dokonać pilnego przeglądu wskaźników obciążenia wpływem spraw osób funkcyjnych i dostosować go do sytuacji w sądach – dodają.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Podczas poniedziałkowego posiedzenia niejawnego warszawski sąd rejonowy zatwierdził wpisanie otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. To kolejne rozstrzygnięcie w sprawie wpisywania likwidacji spółek mediów publicznych. Wcześniejsze postanowienia - dotyczące TVP i Polskiego Radia - zostały oddalone, m.in. z powołaniem na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci uważają, że nie ma powodów, by traktować sytuację spółek odmiennie.
Inga Stawicka
29.01.2024
Spółki
Prokurator generalny Adam Bodnar - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - w ścisłej współpracy z p.o. prokuratorem krajowym Jackiem Bilewiczem, podjął decyzję o odwołaniu z delegacji 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych. Wskazano, że jest to realizacja konsekwentnego programu zmian w Prokuraturze, mających na celu przywrócenia tej służby obywatelom.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Prokuratura
Czy dopuszczalna jest droga sądowa w sprawie o zapłatę dotacji od Skarbu Państwa – rozważa skład trzech sędziów Izby Cywilnej. I przekazuje pytanie 7 sędziom. Sąd Najwyższy dopuścił przeoczenie ustawodawcy, a nawet popełnienie błędu legislacyjnego, gdyż w związku z dodaniem ustępu wskazującego na możliwość otrzymania dotacji celowej przez powiat, nie dostosowano do tej zmiany treści pozostałych ustępów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Środowisko sędziowskie jest dość zgodne, jeśli chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gromy sypią się ze wszystkich stron, nie tylko od neosędziów, którzy zostają wykluczeni z możliwości ubiegania się o miejsce w Radzie, ale też od "starych" sędziów. Punktem zapalnym jest m.in. to, że np. sędzia sądu rejonowego nie będzie mógł oddać głosu na sędziów wyższej instancji, podnoszona jest też kwestia wygaszenia mandatów obecnych członków.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W każdej Izbie Sądu Najwyższego inaczej interpretuje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego wynagrodzenia obrońców i pełnomocników z urzędu udzielających pomocy prawnej. Wynagrodzenia nie otrzymuje z kolei pełnomocnik, którego skarga kasacyjna była niedopuszczalna i została odrzucona przez sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawnicy
Działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie uderzą w systemy, którymi posługują się polskie służby – zapewniła Magdalena Sroka (PSL-TD), szefowa tej komisji. Posłowie będą badać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Monika Sewastianowicz
28.01.2024
Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2023 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone 8 marca 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2024
Prawnicy
Niezmiennie i jak co roku adwokaci, radcy prawni, aplikanci, sędziowie włączają się w licytacje, zbiórki i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Atrakcji jest wiele - poprzez lekcje gotowania, morsowanie, treningi pływackie, jazdę konną po kursy żeglarstwa, bieganie i szkolenie kate. Można też wylicytować misia Adwokatury, sztabki złota, domowe ciasta, obrazy i Konstytucję.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Posłowie zapoznali się w piątek z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Marcin Wiącek poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W piątek, 26 stycznia, MS poinformowało, że prokurator generalny Adam Bodnar powołał na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześcioro prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. W odpowiedzi na to, prokurator Dariusz Barski, który stoi na stanowisku, że nadal jest Prokuratorem Krajowym wskazał, że nominacje są bezskuteczne bo nie kierował do przełożonego żadnych wniosków.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
W sprawach z zakresu zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za bezprawne tymczasowe aresztowanie i skazanie, a także w sprawach prowadzonych na podstawie tzw. ustawy lutowej, sąd może wyznaczyć inny sąd do rozpoznania - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. Powodem takiego rozstrzygnięcia jest fakt, że stroną w sporze jest prezes sądu, w którym taka sprawa się toczy i na którym spoczywa obowiązek wypłaty odszkodowań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości