Prawo.pl
Przygotowana przez przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego lista czasopism prawniczych punktowanych dla potrzeb systemu ewaluacji działalności naukowej nie zawiera żadnego polskiego czasopisma prawniczego. Zdaniem dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych przyjęty przez resort system oceny czasopism naukowych jest całkowicie nieadekwatny do specyfiki badań w naukach prawnych.
Krzysztof Sobczak
21.11.2018
Szkolnictwo wyższe
Ustalane przez ministra sprawiedliwości stawki za czynności adwokackie i radcowskie są zbyt niskie, niesprawiedliwe i przyczyniają się do postępującej pauperyzacji zawodu - podnoszą prawnicy. Resort jednak nie widzi w tym momencie konieczności zmian. W ocenie wiceministra Łukasza Piebiaka, obecnie obowiązujący system całkowicie zabezpiecza obie grupy zawodowe.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2018
Prawnicy
Żadna z obaw Komisji nie została rozwiązana przez stronę Polską, systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce nadal istnieje – oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wtórowała mu duża część eurodeputowanych
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Do kancelarii NGL Legal dołączyli partnerzy Jarosław Witek, radca prawny i Paulina Bednarczyk.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2018
Rynek
We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2018
Prawo karne
Gdy w trakcie postępowania upadłościowego wytoczonego przez upadłego przystępuje do niego syndyk, to może domagać się zasądzenia świadczenia na swoją rzecz - orzekł Sąd Najwyższy. Upadły nie jest stroną, bo nie zarządza swoim majątkiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy, którzy zignorują rewolucję technologiczną, za kilka lat nie będą w stanie świadczyć usług na poziomie wymaganym przez rynek. Nadążenie za nią wiąże się jednak z dużymi inwestycjami, a także zmianami struktury zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu o sztucznej inteligencji w praktyce prawniczej.
Jolanta Ojczyk
20.11.2018
Prawnicy LegalTech
Nie ma bardziej atrakcyjnej dziedziny prawa niż prawo autorskie, które daje możliwość obcowania także ze sztuką i z twórcami - mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że specyfiką tego prawa jest ciągłe poszukiwanie równowagi z przemianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Prawo cywilne
W razie cofnięcia wniosku o zatwierdzenie tabel przez Komisję Prawa Autorskiego przysługuje zażalenie na odmowę zwrotu opłaty - taki jest sens uchwały trzech sędziów Sądu Najwyższego. Stronie zwraca się całą uiszczoną opłatę od cofniętego pisma.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2018
Prawo cywilne
Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Gotowi jesteśmy "uznać stan faktyczny" dotyczący sytuacji w Sądzie Najwyższym i nie podejmować działań, takich jak np. powoływanie nowych sędziów w miejsce tych odesłanych na emeryturę - wynika z nieoficjalnych przekazów o treści przekazanych w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacji ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących SN.
Krzysztof Sobczak
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Na drugą połowę stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował wysłuchanie w procesie cywilnym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i sędzi Beaty Morawiec. Chodzi o proces, który sędzia wytoczyła ministrowi, po tym, jak zwolnił ją ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Polska powinna uwzględniać zalecenia i postanowienia organów Unii Europejskiej dotyczące reformy sądownictwa - uważa, według sondażu CBOS 53 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 31 proc. uczestników badania, a 16 proc. nie ma zdania na ten temat.
Krzysztof Sobczak
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Polska skorzysta z prawa do przedstawienia informacji w sprawie tego, jak rozumie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Sądu Najwyższego. Taką zapowiedź przedstawił w poniedziałek w południe wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Poinformował też, że w poniedziałek przekazana zostanie odpowiedź w sprawie tego postanowienia.
Krzysztof Sobczak
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Utworzenie Izby Dyscyplinarnej w ramach struktury organizacyjnej Sądu Najwyższego spowodowało zwiększenie zainteresowania opinii publicznej odpowiedzialnością prawną osób wykonujących zawody zaufania publicznego.
Mateusz Woiński
19.11.2018
Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił decyzję prokuratury o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu notariuszy, którzy według śledczych mieli pomagać lichwiarzom w przejmowaniu nieruchomości. Przedstawiono im w sumie 120 zarzutów, w tym pomocnictwa w oszustwach. Mieli zarobić w ten sposób ponad 105 tys. zł.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości nie widzi konieczności zmian w zakresie dostępu do adwokata i ocenia, że polskie przepisy spełniają międzynarodowe standardy. Luki uderzające w prawa człowieka dostrzegają jednak RPO i prawnicy. Adwokaci przygotowują projekt zakładający możliwość skorzystania z ich pomocy na każdym etapie - prace mają zakończyć się w grudniu.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy wdrażającej RODO w poszczególnych branżach nie przesądza, że adwokaci i radcowie prawni pełnią rolę administratorów danych osobowych. To nie oznacza jednak, że mogą się uznać tylko za przetwarzających.
Jolanta Ojczyk
19.11.2018
RODO
Nadzwyczajny Zjazd zwołany zgodnie z nasza ustawą, nie odbył się, chociaż został otwarty i zamknięty. Wnioskodawcom zwołania Zjazdu nie zostały stworzone możliwości do przedstawienia swojego poglądu na sytuację w samorządzie w zakresie objętym tematem Zjazdu. Idea samorządności nie została więc dochowana, nie mówiąc już o szacunku dla innych poglądów - napisało we wspólnym oświadczeniu pięciu byłych prezesów samorządu.
Krzysztof Sobczak
18.11.2018
Prawnicy
Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie w sprawie sytuacji rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami, zostali laureatami VII Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, prawnika zasłużonego dla obrony praw człowieka.
Robert Horbaczewski
18.11.2018
Na 20 listopada br. zaplanowano pierwsze trzy posiedzenia Izby Dyscyplinarnej dla prawników w Sądzie Najwyższym. Dwie sprawy będą rozpatrywane przez trzyosobowy skład: przewodniczący – SSN Piotr Niedzielak, sędziowie SN Małgorzata Bednarek i Jacek Wygoda.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2018
Prawnicy
W ciągu kilku dni zaproponujemy Komisji Europejskiej pewne zmiany i mamy nadzieję, że będzie z tego zadowolona - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że liczy na kompromis w tej dziedzinie. W poniedziałek mija termin przekazania przez polski rząd wyjaśnień w sprawie zabezpieczenia ustanowionego wobec ustawy o Sądzie Najwyższym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
17.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia nie może być przez rzecznika dyscyplinarnego wzywany jako świadek. Jeśli więc rzecznik dyscyplinarny wzywa sędziego do złożenia zeznań, czyni to bezprawnie - uważa prof. dr hab. Kazimierz Zgryzek, Kierownik Katedry Prawa Karnego Procesowego Uniwersytetu Śląskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Prawnicy
Minister sprawiedliwości zwrócił się do prezesów sądów apelacyjnych w Krakowie i Katowicach z prośbą o ograniczenie do niezbędnego minimum konwojów podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach. MSWiA chciało znaczenie więcej - zwróciło się do resortu także o ograniczenie przepustek, nie tylko z zakładów karnych ale też poprawczych.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2018
Wymiar sprawiedliwości Policja
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych. Celem nowelizacji ma być wprowadzenie pojęcia „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej", które obecnie w ustawie nie występuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Latem przyszłego roku powinien być gotowy projekt zmian w zasadach etycznych dla adwokatów. Czy będzie nowelizacją obecnie obowiązującego kodeksu, czy nową kodyfikacją, jeszcze nie wiadomo. Ma jednak - w odróżnieniu od obecnego - odnosić się bezpośrednio do zachowań prawników, a zasady dotyczące prowadzenia kancelarii zostaną z niego usunięte.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2018
Prawnicy
Pozytywnie odbieram powołanie przez prezydenta na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego kandydatów wskazanych przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa i mam nadzieję, że to zapowiedź zmiany polityki w tej dziedzinie - mówi były I prezes SN prof. Adam Strzembosz.
Krzysztof Sobczak
17.11.2018
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa zapewnia, że obecnie nie prowadzi żadnych działań związanych z drugim wyborem 11 sędziów do Sądu Najwyższego. Ma to związek z postanowieniem TSUE, który w październiku zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów po 65. roku życia.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Polska ustawa o Sądzie Najwyższym narusza zasadę nieusuwalności sędziów i dlatego niezbędne są środki tymczasowe - potwierdza Komisja Europejska. Nie ma przesłanek do tego, aby przepisy tej ustawy zostały zawieszone do czasu wydania ostatecznego wyroku - uważa polski rząd. I podtrzymuje swoją odmowę wykonania zabezpieczenia TSUE.
Krzysztof Sobczak
16.11.2018
Wymiar sprawiedliwości