Walka z wyłudzeniami VAT wymaga współpracy europejskiej

VAT Rachunkowość

Polska walczy z przestępczością związaną z VAT od przystąpienia do Unii Europejskiej. Dotychczasowe działania w obszarze kontroli okazały się jednak nieskuteczne. W wielu przypadkach łapano ofiary, nie sprawców, a ściągalność VAT w zakresie wyłudzeń podatku jest w granicach 2 procent.

18.03.2021

Korzystny wyrok TSUE w sprawie VAT – ważne dla tysięcy polskich podatników

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z prawem unijnym. Firmy mogą teraz korygować rozliczenia i wnioskować o zwrot odsetek. Taki wniosek wynika z ogłoszonego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18.03.2021

Absolwenci z Łodzi, Poznania i Torunia zwycięzcami konkursu na prace o prawie podatkowym

Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe

Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

18.03.2021

Prawnik bez kasy fiskalnej tylko wyjątkowo

Prawnicy VAT

Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.

17.03.2021

Minister zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy kasach rejestrujących

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przygotowane przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzenie przewiduje zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r.

09.03.2021

Rząd myśli o obniżce VAT w gastronomii

VAT

W rządzie trwa dyskusja na temat ewentualnego obniżenia stawki podatku od towarów i usług. Poinformowała o tym w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. I dodała, że projekt obniżki ma rekomendację reprezentowanego przez nią resortu. Nie podała jednak żadnych szczegółów tego projektu poza tym, że miałoby to być rozwiązanie czasowe.

08.03.2021

Nowe zasady wystawiania faktur już od października 2021 roku

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotowuje system do wystawiania e-faktur. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. W pierwszym etapie nowe rozwiązanie będzie dobrowolne. Od 2023 roku e-fakturowanie ma stać się obowiązkowe. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

03.03.2021

Sprzedaż jedzenia z przyczepy nie wymaga kasy online

VAT Rachunkowość

Restauracje i punkty gastronomiczne od stycznia 2021 roku muszą stosować kasy fiskalne online. Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że ze starych, tradycyjnych urządzeń ciągle mogą korzystać sprzedawcy jedzenia z przyczep i popularnych food-tracków. Takie punkty nie mają bowiem charakteru stacjonarnego.

02.03.2021

Problemy z interpretacją przepisów o VAT i nowe obowiązki zmorą gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.

01.03.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.

26.02.2021

Skarbówka miesza przy wystawianiu not i faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że możliwe jest skorygowanie na fakturze numeru PESEL na NIP. Podatnicy nie mają jednak prawa wystawienia faktury korygującej lub noty korygującej do faktury uproszczonej w celu zmiany błędnego NIP nabywcy. Eksperci do takiego podejścia mają jednak duże wątpliwości.

26.02.2021

TSUE: Gminy nie odzyskają nadpłaconego VAT

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna

Czy gmina powinna być uznana za podatnika VAT w zakresie podejmowanych przez nią czynności dotyczących przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność? Czy opłata przekształceniowa stanowi wynagrodzenie za dostawę towaru? Na te pytania odpowiedział w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

25.02.2021

Interpretacja w sprawie kart paliwowych nie rozwiązuje żadnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

23.02.2021

Przez niejasne przepisy sprawozdania finansowe części gmin mogą być nierzetelne

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.

22.02.2021

MF z dnia na dzień unieważnił interpretacje o rozliczaniu VAT od paliwa

VAT Doradca podatkowy

Przy okazji wydania interpretacji ogólnej dotyczącej VAT od kart paliwowych, resort finansów unieważnił interpretacje indywidualne dotyczące transakcji trójstronnych. Podatnicy stracili ochronę, a dotychczasowe rozwiązania z dnia na dzień stały się nieprawidłowe. Problem dotknie wszystkie firmy rozliczające zakupy paliwa w formie kart paliwowych - także korzystające z leasingu.

19.02.2021

Resort finansów szykuje SLIM VAT 2

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.

18.02.2021

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021

Faktury korygujące dużym problemem dla kupujących

VAT Rachunkowość

Okazuje się, że ostatnie zmiany w VAT, zamiast uprościć, w rzeczywistości skomplikowały rozliczenia podatku. Problem mają zwłaszcza nabywcy towarów i usług. Muszą zmodyfikować stosowane dotychczas procedury. Konieczna jest także bieżąca komunikacja między podatnikami a biurami rachunkowymi.

16.02.2021

Dokument elektroniczny IE-599 jako potwierdzenie wywozu

VAT Rachunkowość

Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu uznaje się dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w formie elektronicznego zbiorczego komunikatu IE-599 otrzymany od firmy kurierskiej. Zatem eksporter, dysponując elektronicznym zbiorczym komunikatem IE-599 w wersji XML, ma prawo do 0 - proc. stawki VAT.

12.02.2021
Prawo.pl