Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

Sejm przywrócił przepis o rekompensatach za wybory korespondencyjne

Finanse publiczne Wybory

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

14.08.2020

Twórcy także mogą liczyć na pomoc państwa w czasie pandemii

Finanse publiczne Administracja publiczna

Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

14.08.2020

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dzieci z rodzin zastępczych

Finanse publiczne

Do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn będą mieli prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka - tak stanowi poselski projekt ustawy, który uzyskał poparcie sejmowa komisja finansów publicznych. W Komisji sejmowej posłowie opowiedzieli się za rozszerzeniem zakres zwolnienia o opiekunów i wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych

05.08.2020

Sejm: W czasie pandemii spisy telefonicznie

Finanse publiczne

Sejmowa komisja finansów zakończyła w środę 5 sierpnia br. pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej, ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. oraz ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Proponowane zmiany wynikają z epidemii i przewidują m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

05.08.2020

Założenia do budżetu państwa na 2021 rok przyjęte

Finanse publiczne Rachunkowość Administracja publiczna

W przyszłym roku inflacja wyniesie 1,8 proc., PKB wzrośnie zaś o 4 proc. W 2020 roku PKB spadnie jednak jeszcze o 4,6 proc. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma wynieść 7,5 proc.. Polityka rządu ma być nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego Polski. Wynika to z przyjętych przez rząd we wtorek założeń do projektu przyszłorocznego budżetu.

28.07.2020

Poprawka do ustawy o zdrowiu pozwoli zwrócić Poczcie wydatki za druk pakietów wyborczych

Finanse publiczne Wybory

Wprowadzona do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu poprawka pozwala na przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich, która dopuszczała możliwość głosowania korespondencyjnego.

24.07.2020

Sejm przyjął wykonanie budżetu państwa za 2019 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm zdecydował w piątek o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Podjął też uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za ubiegły rok. Dochody przyniosły nieco ponad 400 miliardów złotych. Deficyt wyniósł natomiast 13,7 miliardów.

24.07.2020

Rząd przekaże 12 mld zł na inwestycje lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse publiczne

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rząd proponuje udzielenie wsparcia samorządom na łączną kwotę 12 mld złotych - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez wiceszefa MSWiA, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem Pawła Szefernakera. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

23.07.2020

Będą pieniądze dla Polski, ale Unia spyta o praworządność

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polski rząd świętuje zwycięstwo na unijnym szczycie - będą duże pieniądze dla naszego kraju, nie będzie natomiast żadnego ich warunkowania oceną praworządności. Zgoła inny obraz przedstawiają szefowie unijnych instytucji i polscy eksperci. Ich zdaniem nie będzie pieniędzy bez przestrzegania unijnych standardów demokracji i praworządności.

23.07.2020

MF: Rząd zrekompensował samorządom straty po upadku banku w Sanoku

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy, które straciły pieniądze w wyniku przymusowej restrukturyzacji banku PBS w Sanoku otrzymały subwencje w takiej samej wysokości - poinformował w środę wiceminister finansów Sebastian Skuza. Wyjaśnił, że wymagało to znalezienia specjalnej formuły prawnej, bo rachunki samorządów nie są objęte bankowymi gwarancjami.

22.07.2020

Pieniądze za nieudane wybory w ustawie dotyczącej zdrowia

Finanse publiczne Wybory

Na nocnym posiedzeniu komisji zdrowia do ustawy regulującej funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii wprowadzono poprawkę, która ma umożliwić pokrycie kosztów wyborów, które nie odbyły się 10 maja. Chodzi o możliwość i zasady rozliczenia 70 mln zł wydanych na wydrukowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego.

22.07.2020

Sejm chce wyłączyć regułę wydatkową

Finanse publiczne Administracja publiczna

Do projektu nowelizacji ustawy o pracownikach delegowanych została przyjęta poprawka, która wyłączy inwestycje spod działania reguły wydatkowej. Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej grozi to ogromnym deficytem. Poprawka została przygotowana przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

22.07.2020

Nowelizacja budżetu państwa we wrześniu

Finanse publiczne

Projekt nowelizacji budżetu znalazł się w wykazie prac rządu na trzeci kwartał 2020 roku. Przyczyną jest epidemia koronawirusa. Zmiany mają dotknąć zarówno dochodów, jak i wydatków państwa. Deficyt może wynieść nawet 100 miliardów złotych. Sejm nowelizacją ma zająć się we wrześniu.

22.07.2020

RIO: Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości innym, bez zwolnienia

Finanse publiczne Finanse samorządów

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

20.07.2020

Regiony przygotowują Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowanie przez regiony Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc korzystać z Funduszy Europejskich. Polska ma być wśród największych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

15.07.2020

Emerytalne obietnice vs. post-kampanijna rzeczywistość

Finanse publiczne Emerytury i renty

Odpowiedzialny prezydent powinien podążać w kierunku propozycji, które zapewnią wysokie emerytury, a także rozpocząć debatę emerytalną, która pozwoli przygotować nasz system emerytalny na konsekwencje starzejącego się społeczeństwa, w perspektywie dekad, a nie najbliższych trzech lat, do kolejnych wyborów - pisze Oskar Sobolewski.

15.07.2020

Znaczne ubytki we wpływach z podatków osłabiają budżety miast

Finanse publiczne Finanse samorządów

Skala ubytków w budżetach miast jest znaczna – wynika z danych z miast za czerwiec i pierwsze półrocze 2020 roku w porównaniu do tego samego okresu w dwóch poprzednich latach. O 8 proc. spadły wpływy z PIT, ponad 12 proc. z najmu i dzierżawy, 30 proc. z użytkowania wieczystego i o 27 proc. z komunikacji miejskiej. Dotkliwe są też straty z tytułu podatków lokalnych.

15.07.2020

KE: Państwa UE nie powinny pomagać firmom uciekającym do rajów podatkowych

Finanse publiczne CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie, że państwa Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego przedsiębiorstwom unikającym płacenia podatków dzięki krajom, które "27" ma na swojej czarnej liście rajów podatkowych. I oddała, że szczególnie powinno to obowiązywać, gdy udzielana jest pomoc z powodu pandemii.

14.07.2020

Jednostki sektora finansów publicznych złożą mniej sprawozdań budżetowych

Finanse publiczne Finanse samorządów

Resort finansów zdecydował o rezygnacji z przygotowywania i dostarczania półrocznych sprawozdań z realizacji wydatków w układzie zadaniowym przez jednostki sektora finansów publicznych. Zakłada to zmiana rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej podpisana przez ministra finansów.

13.07.2020
Prawo.pl