NSA: Szpital nie odliczy straty od opodatkowanego dochodu
Strata z działalności statutowej szpitala nie może obniżać dochodu podlegającego opodatkowaniu. Potwierdził to w środę Naczelny Sąd Administracyjny.
Strata z działalności statutowej szpitala nie może obniżać dochodu podlegającego opodatkowaniu. Potwierdził to w środę Naczelny Sąd Administracyjny.
Od stycznia 2019 roku zmienią zasady rozliczania wierzytelności. Nowelizacja ustawy jest korzystna dla podatników. Po pierwsze - reguluje kwestie dotyczące ich nabycia, po drugie - pozwala na efektywne ujęcie kosztu nabycia zarówno pojedynczej, jak i pakietu wierzytelności – tłumaczy Ewa Flor, doradca podatkowy.
Od 1 stycznia 2019 roku podatnicy będą musieli ujawniać fiskusowi stosowane rozwiązania podatkowe. Na podstawie dyrektywy zgłaszać trzeba tylko transakcje zagraniczne. Polska jednak nakłada ten obowiązek także na handel krajowy – tłumaczy Agata Oktawiec, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC.
Od stycznia 2019 roku podmioty powiązane będą miały obowiązek składania nowych informacji o cenach transferowych. Druki TP-R zastąpią formularze PIT/TP i CIT/TP. Ministerstwo Finansów liczy w związku z tym na uszczelnienie i uproszczenie systemu podatkowego.
Od stycznia 2019 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczeń wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi w działalności gospodarczej. Trudniej będzie odliczyć w PIT ich całość. Stracą również ci, którzy będą chcieli sprzedać pojazd.
Już od stycznia 2019 roku płatnicy podatku u źródła będą mieli nowe obowiązki. Zmiany dotkną rozliczeń rezydentów i nierezydentów. Chodzi o opłaty za usługi, odsetki, licencje i dywidendy. Nowy system obejmie ok. 75 proc. wypłacanych kwot.
Od stycznia 2019 roku będzie można stosować sześć, a nie jak obecnie pięć, metod wyceny transakcji zawieranych przez podmioty powiązane. Zmienią się także zasady weryfikacji ceny rynkowej. Projekt rozporządzeń został ogłoszony w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.
Uszczelnienie systemu podatków dochodowych, m.in poprzez zmiany przepisów dotyczących klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, wprowadzenie obowiązku przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych oraz tzw. exit tax - to główne cele zmian w ustawach dotyczących podatków dochodowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą 9-proc. CIT dla małych firm oraz m.in. zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.
Zapewnienie szerszego dostępu Krajowej Administracji Skarbowej do informacji niezbędnych do realizacji jej ustawowych zadań oraz wyposażenie w narzędzia umożliwiające skuteczniejsze wykonywanie kontroli celno-skarbowej - to cele uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy.
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT - to niektóre z elementów uchwalonego w piątek przez Sejm pakietu
Zasada prawdy obiektywnej powinna być realizowana w każdym postępowaniu podatkowym, w tym także w przypadkach szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.
Trwające nadal podziały w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, który miałby objąć takie firmy jak Facebook czy Google, oddalają perspektywę przyjęcia tych rozwiązań do końca roku. Unijni ministrowie finansów będą rozmawiać o tym w Brukseli we wtorek.
Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.
We współczesnym prawie podatkowym wzrasta znaczenie różnorodnych dokumentów, które nie stanowią „prawa” w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie są one źródłem prawa jak ustawa czy akty wykonawcze w...
Nowe przepisy dotyczące opodatkowania bitcoinów, miały uprościć i uatrakcyjnić rynek wirtualnych walut w Polsce. Zdaniem ekspertów, tego celu nie da się jednak osiągnąć. Niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.
Polska spadła w rankingu Doing Business 2019 i to aż o sześć pozycji. Wszystko przez prawo podatkowe, które wymaga od przedsiębiorców coraz więcej czasu. Widać, niestety, że strategia 3xP, promowana przez Ministerstwo Finansów, nie działa, a uszczelnianie systemu ma także drugą, negatywną, stronę.
Ministerstwo Finansów zapowiada rozpoczęcie prac nad przeprowadzeniem gruntownej reformy przepisów o podatkach dochodowych. Ustawy o PIT i CIT znikną
Nowelizacja przepisów o PIT i CIT zakłada zmiany w zakresie stosowania certyfikatu rezydencji. Już od stycznia 2019 roku będzie można korzystać z kopii dokumentów. Tym uproszczeniem zostaną jednak...
Senat zaakceptował w piątek bez poprawek nowelę ustaw podatkowych, zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm oraz zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia i eksploatacji...