Prawo.pl
Pracownicze pogramy motywacyjne oparte o realizację instrumentów finansowych mogą być opodatkowane korzystną stawką 19 proc., dopiero w momencie ich realizacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd zakwestionował stanowisko fiskusa, który chciał do 32 proc. PIT już w monecie ich wypłaty. Zdaniem ekspertów wyrok może przywrócić popularność tych programów.
Monika Pogroszewska
26.09.2023
PIT Prawo gospodarcze Finanse
Ministerstwo Finansów podnosi preferencyjną marżę obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji. Oprocentowanie obligacji 1-rocznych wyniesie 6,50 proc., 2-letnich 6,75 proc. pomimo obniżenia stopy referencyjnej NBP do 6,00 proc. - poinformował resort w poniedziałek.
Monika Pogroszewska
25.09.2023
Finanse publiczne Finanse

Zasoby ludzkie w VAT FE

CIT Prawo unijne
Określenie, czy podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego kraju bywa skomplikowaną kwestią. Konieczne jest przy tym uwzględnienie wielu przesłanek, które mogą rodzić liczne wątpliwości interpretacyjne. W zakresie oceny zaplecza personalnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy podmiot zagraniczny zatrudnia bądź kontroluje zasoby ludzkie znajdujące się w Polsce - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.
Weronika Sydow
25.09.2023
CIT Prawo unijne
W rozliczeniu za 2022 r. z ulgi IP Box skorzystało 6017 podatników PIT oraz 172 rozliczających CIT. W poprzednich latach było ich odpowiednio 7010 i 156. Większość beneficjantów to programiści. Firmy z innych branż często rezygnują z preferencji, ponieważ nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. Od czterech lat czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów.
Monika Pogroszewska
25.09.2023
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć wydatki na leki w wysokości ponad 100 zł miesięcznie. Przepisy wymagają, by udowodnić konieczność stosowania medykamentów, jednak nie precyzują, w jaki sposób. Według Ministerstwa Finansów pomocne mogą być wszelkie dowody, w tym m.in. zaświadczenia od lekarzy specjalistów, kserokopie recept oraz zalecenia przyjmowania leków specjalistycznych.
Monika Pogroszewska
23.09.2023
Pacjent PIT Niepełnosprawność
Podmioty, które mają zamiar wprowadzić opłaty za parkowanie, zastanawiają się, czy bilet parkingowy powinien zawierać wartość VAT, aby parkujący mógł odliczyć podatek zawarty w cenie biletu. Bilet parkingowy drukowany za pomocą elektronicznego systemu parkingowego nie musi zawierać informacji o naliczonym VAT, a co za tym idzie nie stanowi dokumentu będącego źródłem podatku naliczonego.
Krzysztof Kaźmierski
22.09.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czasu na KSeF coraz mniej, a objaśnień brak

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
10 miesięcy, które pozostały na wdrożenie obowiązkowego KSeF, to wbrew pozorom krótki okres – alarmują eksperci. Przedsiębiorcy już teraz powinni wdrażać procedury, a tymczasem wciąż nie jest jasne m.in. to, jak identyfikować klientów biznesowych i konsumentów, by wystawić im faktury w odpowiedni sposób. Konieczne są objaśnienia Ministerstwa Finansów i obiecywana przez resort kampania informacyjna.
Monika Pogroszewska
22.09.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Rzecznik generalny TSUE wydał w czwartek opinię w sprawie dotyczącej odpowiedzialności przedsiębiorców za działania pracowników uczestniczących w wystawianiu faktur w firmach (sygn. C-442/22). Z opinii wynika, że pracodawca może ponieść konsekwencje na gruncie VAT tylko jeśli zostanie mu udowodnione, że działał w złej wierze.
Monika Pogroszewska
21.09.2023
VAT Prawo unijne
Wojewódzkie sądy administracyjne zgadzają się z fiskusem, że informatycy wspomagający programistów powinni płacić ryczałt według stawki 12 proc., a nie 8,5 proc. Zgodnie z większością wyroków usługi związane z oprogramowaniem - objęte wyższą stawką ryczałtu - to nie tylko tworzenie czy modyfikowanie kodu źródłowego. Stawce 12-proc. podlegają też inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.
Monika Pogroszewska
21.09.2023
PIT Doradca podatkowy
Wprowadzone w ramach zaostrzenia polityki karnej regulacje generują istotne problemy interpretacyjne. Tymczasem transakcje podatników z podmiotami powiązanymi stanowią przedmiot coraz większego zainteresowania organów podatkowych. Świadczy o tym wzrastająca rokrocznie – począwszy od 2019 r. – liczba przeprowadzonych kontroli podatkowych i celno-skarbowych w tym obszarze - piszą Paweł Guzowski, Aleksandra Stysiał z Deloitte Legal.
Paweł Guzowski Aleksandra Stysiał
21.09.2023
Ordynacja
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2023 roku stwierdził, że zapewnienie zakwaterowania oraz transportu pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicę nie powoduje powstania u tego pracownika przychodu. Jest to przełomowy wyrok, prezentujący całkowicie odmienne od dotychczasowego stanowisko NSA. Do tej pory sądy oraz organy skarbowe stały na stanowisku, że koszty poniesione w związku z oddelegowaniem pracownika do pracy (w tym m.in. koszty zakwaterowania) stanowią przychód pracownika.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
20.09.2023
PIT Prawo unijne
Sąd Unii Europejskiej tym samym potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku stwierdzającą, że ten system podatkowy stanowił naruszenie reguł Unii Europejskiej w dziedzinie pomocy państwa. Zdaniem Sądu, Komisja właściwie wykazała, że przedmiotowy system przyznawał korzyści podatkowe jego beneficjentom. W tym zakresie to jest drugie orzeczenie sądu w sporze Belgii z Komisją Europejską.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2023
CIT Spółki Prawo unijne
Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, doradca podatkowy.
Monika Pogroszewska
20.09.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Organy skarbowe odmawiają podatnikom możliwości wyceny nieruchomości z udziałem biegłego. Eksperci podkreślają jednak, że taka metoda powinna być dopuszczona w sytuacjach, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia kosztu wytworzenia środka trwałego, a dokumentów z tym związanych nie da się już odzyskać. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
20.09.2023
CIT PIT
Stanowiska Ministerstwo Finansów może uspokoić podatników obowiązanych do zapłaty daniny solidarnościowej. Nie będą już zmuszeni walczyć przed sądami administracyjnymi, bowiem organy podatkowe nie powinny już kwestionować możliwości odliczania strat. Dla niektórych podatników może być to istotna kwestia - często zdarza się, że straty poniesione w latach ubiegłych spowodują, iż obowiązek zapłaty daniny w ogóle nie powstanie.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
19.09.2023
PIT Doradca podatkowy
Darowizna motocykla, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdy przy wykupie nie odliczono VAT naliczonego, nie podlega opodatkowaniu VAT należnym. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Sylwia Loręcka
19.09.2023
VAT
Zainteresowanie nowymi, dostępnymi od 2022 r., ulgami na innowacje jest na razie niskie. Aby to zmienić, potrzebne jest podniesienie limitów odliczeń, wydanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień dotyczących ich stosowania oraz wydawanie przez dyrektora KIS interpretacji, które dadzą podatnikom rzeczywistą ochronę. Takie wnioski wynikają z II edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.  
Monika Pogroszewska
19.09.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
W pierwszej kolejności dyrektorzy finansowi powinni na bazie prognoz spróbować skalkulować proporcję dochodu do przychodu podatkowego za 2024 r. Jeśli będą poniżej lub w okolicach wskaźnika na poziomie 2 proc., to należałoby zweryfikować możliwość skorzystania ze zwolnień i wyłączeń ustawowych - pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
19.09.2023
CIT Rachunkowość
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników w trybie przepisów dotyczących zwrotu nadpłaty z tytułu nadpłaconych zaliczek PIT. Organ uznał, że po złożeniu zeznania za dany rok podatkowy skorzystanie z ulgi jest niedopuszczalne i dotyczy to zarówno miesięcy poprzedzających złożenie zeznania, jak też miesiąca, w którym zeznanie zostało złożone.
Jakub Sitarski
18.09.2023
CIT PIT Rachunkowość

Podatek minimalny wróci już w przyszłym roku

CIT Rachunkowość Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2024 r. zaczną mieć zastosowanie - po dwuletnim okresie zawieszenia - przepisy o podatku minimalnym. Firmy zapłacą go po raz pierwszy w 2025 r., jeśli będą mieć straty podatkowe lub nie przekroczą 2-proc. progu rentowności (udziału dochodów w przychodach). Jednak skomplikowany wzór obliczenia podatku oraz szeroki katalog wyłączeń sprawią, że łatwo będzie popełnić błąd. Dlatego przedsiębiorcy chcą zniesienia tej daniny.
Monika Pogroszewska
18.09.2023
CIT Rachunkowość Prawo gospodarcze
Od początku 2023 r. nie można już odliczać kosztów amortyzacji mieszkań. To powoduje, że przepada także część wydatków, które dotychczas zwiększały wartość początkową nieruchomości i były odliczane przez amortyzację, np. PCC i opłaty notarialne. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.
Monika Pogroszewska
16.09.2023
PIT Nieruchomości
Ulga na ekspansję polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów bezpośrednio wytworzonych przez podatnika i zbywanych na rzecz podmiotów niepowiązanych. Ulga umożliwia odliczenie wydatków dwa razy – zarówno jako koszty uzyskania przychodów, jak i w ramach samej ulgi (do kwoty 1 mln zł). Nie skorzysta z niej deweloper, który nie wykonuje działalności produkcyjnej.
Iwona Makosz
15.09.2023
CIT PIT
Po problemach z niskim ryczałtem informatyków prowadzących działalność gospodarczą, zanosi się na kolejne spory w branży IT. Okazuje się bowiem, że kłopot mogą mieć też firmy, które zatrudniają informatyków na umowy o pracę i stosują 50-proc., autorskie, koszty uzyskania przychodu. Fiskus zaczyna przeprowadzać w firmach IT czynności sprawdzające, by zweryfikować prawo do ulgi.
Monika Pogroszewska
15.09.2023
CIT PIT Rachunkowość
Rada uczelni to organ nowy, wprowadzony ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wynagrodzenie uzyskane z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, lecz należy je uznać za przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tak w niedawno zmienionej interpretacji podatkowej stwierdził szef KAS.
Malwina Pasternak-Janik
14.09.2023
PIT
15 września wchodzą w życie przepisy, które umożliwią sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Od 14 września wszyscy zainteresowani mogą pobrać na swój telefon ministerialną aplikację e-paragony, a dzień później resort ma uruchomić swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie będzie dobrowolne dla sprzedawców.
Monika Pogroszewska
14.09.2023
Ordynacja VAT

NSA: Bezdotykowa myjnia samochodowa jest opodatkowana jak budowla

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Nie zawsze zaklasyfikowanie danego obiektu budowlanego jako budynku w ewidencji gruntów i budynków skutkuje tym, że taki obiekt jest także budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jak stwierdził NSA, bezdotykowa myjnia samochodowa jest budowlą w całości podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Malwina Pasternak-Janik
13.09.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Mimo iż ustawa o CIT nie precyzuje katalogu pracowników, których wynagrodzenia stanowią koszty kwalifikowane w uldze B+R, to fiskus nie zgadza się na odliczenie wynagrodzeń kadry kierowniczej. Co innego orzekł jednak NSA. Według ekspertów, warunkiem odliczenia ulgi jest zdefiniowanie działań B+R oraz rejestracja czasu pracy, który kierownik poświecił na ich realizację.
Monika Pogroszewska
13.09.2023
CIT PIT Nowe technologie
Wydatek ze środków obrotowych pracodawcy na pokrycie kosztów wyjazdu integracyjnego nie stanowi przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a pracodawca jako płatnik nie ma obowiązku obliczenia, pobrania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Sylwia Loręcka
12.09.2023
PIT
Miejsce postojowe naziemne jest wydzielone za pomocą namalowanych białych linii oraz numeracji, a jego przydział stanowi prawo przynależne mieszkańcom do zakupionych lokali mieszkalnych. W przypadku dalszej odsprzedaży takiego miejsca, prawa do jego korzystania nie traktuje się jako klasycznego prawa majątkowego, w wyniku czego pojawiają się wątpliwości związane z jego opodatkowaniem.
Malwina Pasternak-Janik
12.09.2023
PIT
Od 31 sierpnia kupujący mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą PCC, jeśli nie mają innej nieruchomości mieszkalnej. Według Ministerstwa Finansów, wykluczone jest też posiadanie domu czy mieszkania za granicą. Fiskus może to sprawdzić, dzięki wymianie informacji podatkowych z innym państwami. Jednak w praktyce weryfikacja może być trudna - uważają eksperci. Łatwiej uniknąć podatku może być jednak cudzoziemcom.
Monika Pogroszewska
12.09.2023
Nieruchomości