Za brak informacji o strategii przepisy przewidują karę pieniężną w kwocie do 250 tysięcy złotych. Kara wymierzana jest za nieprzekazanie organowi podatkowemu adresu publikacji informacji. Powstaje zatem pytanie, czy niekompletna informacja o strategii podatkowej może skutkować nałożeniem na podatnika kary pieniężnej – piszą Piotr Nowosielski i Sebastian Kopacz z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Piotr Nowosielski Sebastian Kopacz
15.12.2021
Prawo karne CIT Doradca podatkowy
Osoby samozatrudnione oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników, mogą uniknąć niekorzystnych zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Wystarczy, że zadeklarują i opłacą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za 2022 r. jeszcze w grudniu br. Opłaca się to zwłaszcza tym, którzy na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczeń płacą tylko składkę zdrowotną.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
15.12.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Perfumy mogą być kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeszcze do niedawna zaliczanie perfum do kosztów uzyskania przychodów było sprawą niezasadnie kontrowersyjną. Faktem jest, że zakup perfum kojarzy się bardziej z osobistym niż profesjonalnym rodzajem wydatku. Nie można jednak tracić z pola widzenia takich rodzajów działalności, dla których to właśnie zakup m.in. perfum jest ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Krzysztof Kaźmierski
14.12.2021
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm pracuje nad przyszłorocznym budżetem państwa

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm rozpoczął we wtorek drugie czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2022 rok. Podczas prac w sejmowej komisji finansów do projektu złożono ok. 600 poprawek. Projekt ustawy budżetowej na 2022 r. zakłada, że w przyszłym roku dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł.
Krzysztof Koślicki
14.12.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego coraz bardziej popularne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chwali się, że popularność e-Urzędu Skarbowego systematycznie rośnie. Z nowego systemu skorzystano już ponad 50,5 milionów razy, złożono również ponad 59 tys. pism ogólnych. Resort udostępnił właśnie nowe funkcje systemu. Są przeznaczone dla pełnomocników i ich mocodawców.
Krzysztof Koślicki
14.12.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Rosną kolejki klientów chcących zakończyć jeszcze w tym roku leasing pojazdu i uciec przed nowym obciążeniem podatkowym. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność samochodu przed upływem sześciu lat - będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wzrośnie prawdopodobnie popularność produktów z wysoką wartością wykupu.
Regina Skibińska
14.12.2021
Rynek i konsument Polski Ład
Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą VAT, nie może przesłać urzędowi skarbowemu pieniędzy z konta służącego do płatności VAT. Prawo zaś pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. Najczęściej więc blokowane są bieżące konta firm, co powoduje paraliż ich funkcjonowania. Konieczna jest pilna zmiana prawa i doprecyzowanie przepisów.
Krzysztof Koślicki
14.12.2021
Ordynacja VAT Finanse Poprawmy prawo
Konieczność poszerzenia uprawnień doradcy podatkowego, wzmocnienia tajemnicy zawodowej przy przestępstwach fakturowych oraz wypracowania nowego modelu egzaminu na doradcę podatkowego. Takie są główne wnioski płynące z konferencji z okazji 25-lecia ustawy o doradztwie podatkowym, zorganizowanej w Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
13.12.2021
Doradca podatkowy Finanse
Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.
Wiesława Moczydłowska Krzysztof Koślicki
13.12.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
W sytuacji, w której energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na prywatnym domu będzie wykorzystywana chociażby w częściowym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych na podatek akcyzowy nie będzie miało zastosowania. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
11.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Resort finansów przypomina o obowiązku wymiany kas fiskalnych. Od stycznia 2022 roku podmioty uczestniczące w systemie Tax Free muszą mieć kasy online. Ma to związek z faktem, że od przyszłego roku cały obieg dokumentów w zakresie zwrotu VAT podróżnym ma odbywać się w formie elektronicznej.
Krzysztof Koślicki
10.12.2021
VAT
Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.
Krzysztof Koślicki
10.12.2021
Ordynacja CIT Rachunkowość

Fiskus zmienia zdanie i dopuszcza darowizny w gotówce – pod jednym warunkiem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Skarbówka zaczyna łagodniej traktować darowizny przekazywane w gotówce. By skorzystać ze zwolnienia z podatku, najbliższa rodzina nie musi zlecać przelewu. Pieniądze można przynieść do banku i wpłacić na konto – ważne, by wpłaty dokonywał darczyńca, a nie osoba obdarowana. Mimo korzystnej interpretacji, pełen niejasności przepis cały czas jednak obowiązuje. Darowizn przybywa, trzeba go zatem szybko poprawić.
Krzysztof Koślicki
10.12.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
W czwartek Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. 436 posłów głosowało za ustawą, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
Domowe finanse Akcyza
Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.
Piotr Aleksiejuk
09.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Spółki
Ministerstwo Finansów konsekwentnie zapewnia, że w 2022 roku żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie, a w kolejnych latach ich dochody będą wyższe niż wynika to z prognoz włodarzy. Stworzone mechanizmy ochronne i rekompensaty dotyczą jednak tylko ubytków w PIT i CIT. Tymczasem od przyszłego roku nie będzie można rozliczać się kartą podatkową, a te dochody w całości trafiały do gmin.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
Finanse samorządów PIT Polski Ład

Hotele żądają zwrotu podatku od nieruchomości za czas lockdownu

Finanse samorządów Koronawirus a prawo Nieruchomości
Hotele chcą zwrotu podatku od nieruchomości za okres lockdown-ów. Powołują się przy tym na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem doradców podatkowych mają szansę na wygraną w sądzie. A to może wywołać efekt kuli śnieżnej. W ich ślady mogą pójść zamykane w czasie pandemii sklepy, restauracje, siłownie, fryzjerzy. A wtedy samorządy będą miały problem.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2021
Finanse samorządów Koronawirus a prawo Nieruchomości
Po niemal czterech latach prac w Radzie UE, ministrowie finansów przyjęli tzw. „podejście ogólne” do zmian dotyczących stosowania obniżonych stawek VAT. Teraz czekamy tylko na niewiążącą opinię Parlamentu Europejskiego, poprawki redakcyjne i tłumaczenie tekstu na języki narodowe. Po ich dopełnieniu państwa członkowskie będą miały czas do końca 2024 roku, żeby dostosować się do nowych zasad.
Krzysztof Koślicki
08.12.2021
VAT Prawo unijne

Biura rachunkowe negocjują nowe cenniki i umowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Styczniowe wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu wymusza zmiany organizacyjne w biurach rachunkowych. Księgowi zmieniają umowy z klientami i wprowadzają podwyżki – wszystko przez dodatkowe obowiązki wynikające z nowych przepisów. Trudniej - nie tylko finansowo - będą mieli klienci biur. Komplet dokumentów do zaksięgowania trzeba będzie przekazać dużo wcześniej.
Krzysztof Koślicki
08.12.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników. Zadbajmy wspólnie o lepsze prawo!
Ewa Usowicz
08.12.2021
Na wtorkowym posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Daje to szanse na zmiany w tej dyrektywie i wprowadzenie możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku przez poszczególne kraje w większym zakresie. Priorytetem polskiego resortu finansów jest wprowadzenie zerowej stawki podatku na żywność.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo unijne
W wykazie prac legislacyjnych w środę zostały opublikowane zostały założenia do nowelizacji przepisów o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Chodzi o m.in. usprawnienie procesu kontroli nad obrotem tymi towarami. Zmiany mają być przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dotkną też rozliczeń akcyzy.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Akcyza Rachunkowość
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowe przepisy podwyższą kwoty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
Domowe finanse Akcyza

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.
Wiesława Moczydłowska
07.12.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Sytuacja, w której to podatnicy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: „faktura czy nota”, nie jest rzadka w obliczu prowadzonej działalności gospodarczej. Aby odróżnić te dwie okoliczności trzeba pamiętać o kilku zasadach. Czasami jednak możliwe jest rozliczenie wydatków w oparciu o notę.
Krzysztof Kaźmierski
07.12.2021
VAT Rachunkowość
Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.
Milana Krzemień
07.12.2021
CIT Spółki Prawo gospodarcze
To już druga edycja przygotowywanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu o polskich sprawach podatkowych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że aż 71 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez ten Trybunał w latach 2004-2021 było korzystnych dla podatników z Polski.
Rafał Bujalski Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo unijne

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski