Lex Czarnek nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że chodzi o zapobieganie nieprawidłowościom. Nowela prawa oświatowego zmodyfikuje przepisy dotyczące edukacji domowej - resort wycofuje się z liberalizacji zasad w tym zakresie, mimo że rozwiązania mają niecałe dwa lata.
Monika Sewastianowicz
01.12.2022
Zarządzanie oświatą
Nowy program „Maluch plus” będzie mieć większy budżet, ok. 5,5 mld zł. Będzie miał charakter długofalowy, a nie roczny. Gminy będą miały trzy lata na realizację dofinansowanie zadania. To program oczekiwany przez samorządy od wielu miesięcy.
Robert Horbaczewski
01.12.2022
Samorząd terytorialny
W Ministerstwie Edukacji i Nauki rozpoczęło się spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ "Solidarność" i WZZ "Forum Oświata". Dotyczy m.in. pensji i nauczycielskich emerytur.
Monika Sewastianowicz
30.11.2022
Zarządzanie oświatą
Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.
Monika Sewastianowicz
29.11.2022
Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.
Krzysztof Koślicki
28.11.2022
Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Uchwalona niedawno ustawa nazywana Lex Czarnek zliberalizuje przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli w przedszkolach publicznych. Częściej można będzie zatrudniać osobę, która nie jest nauczycielem. Związkowcy obawiają się jednak, że to furtka, by zatrudniać nauczycieli przedszkolnych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli mniej korzystnych.
Monika Sewastianowicz
26.11.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
Szkoły dostana laptopy, tablety i komputery stacjonarne - MEiN przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Nowe wyposażenie dla szkół to jeden z kamieni milowych przewidywanych przez Krajowy Plan Odbudowy. Problemem może być sfinansowanie zakupów, skoro pieniądze zostały zamrożone.
Monika Sewastianowicz
25.11.2022
Zarządzanie oświatą Prawo europejskie
W Ministerstwie Edukacji i Nauki podjęte zostały następujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej: rozpoczęto proces wymiany zużytego sprzętu AGD oraz starych żarówek na żarówki energooszczędne, uszczelniono okna i drzwi, zintensyfikowano korzystanie z technologii IT - poinformował wiceminister nauki prof. Włodzimierz Bernacki.
Monika Sewastianowicz
24.11.2022
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Rozstrzygnięcie XII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” odbędzie się na oficjalnej gali 28 listopada br. Organizatorzy - Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut ESG i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - nagrodzą firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe rozwiązania. Wyróżnienia zostaną przyznane w sześciu kategoriach.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2022
Szkoła i uczeń Rynek Prawo pracy
To nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli – stwierdził w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Uzasadnił to wielkością tej grupy zawodowej przy sytuacji inflacyjnej i możliwościach państwa. Mówił również o potrzebie jednoczesnego rozwiązania problemów systemowych, m.in. podwyższenia nauczycielskiego pensum.
Krzysztof Sobczak
20.11.2022
Zarządzanie oświatą
Jeżeli dana regulacja ma znaczący wpływ na liczne podmioty, dla przyzwoitej legislacji konieczne są szerokie konsultacje społeczne. Wobec silnego sprzeciwu licznych grup społecznych ustawodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby przekonać społeczeństwo o słuszności proponowanych rozwiązań - podkreśla rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
18.11.2022
Blisko 2 mld euro będzie można przeznaczyć na wsparcie transformacji cyfrowej w całej Polsce. Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027 – poinformował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. M.in. na rozwój internetu o przepustowości min. 100 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz zaawansowane e-usługi publiczne i działanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Robert Horbaczewski
18.11.2022
Samorząd terytorialny Prawo AI
Cieszymy się, że w obchody Narodowego Święta Niepodległości włączyło się tak wiele społeczności szkolnych, wyrażając w ten sposób swój patriotyzm i przywiązanie do symboli narodowych - podkreśla MEiN, podsumowując akcję. Hymn narodowy wybrzmiał w blisko 20,5 tys. (20 434) szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całej Polsce.
Monika Sewastianowicz
18.11.2022
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zajmującego się wspieraniem rozwoju języka polskiego za granicą – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Administracja publiczna
W nowej wersji Lex Czarnek powraca koncepcja zawieszenia dyrektora szkoły ad hoc - bez konieczności wszczynania postępowania dyscyplinarnego. Ustawa, która teraz czeka na rozpatrzenie przez Senat, niezbyt precyzyjnie określa, w jakich przypadkach będzie to miało miejsce, co daje pole do arbitralnych decyzji w tej materii.
Monika Sewastianowicz
15.11.2022
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Spór o ocenę dyrektora szkoły rozstrzygnie kurator

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Jeżeli organ prowadzący i organ nadzoru nie podejmą wspólnie decyzji w sprawie oceny dyrektora szkoły, rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny albo kurator oświaty po uprzednim rozpatrzeniu stanowiska organu prowadzącego szkołę albo placówkę doskonalenia nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
14.11.2022
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Od przybytku głowa nie boli, ale lepiej nie wierzyć na słowo i stworzyć odpowiednie ramy ustawowe, by temu zapobiec. Uchwalona 4 listopada 2022 nowela prawa oświatowego – jak głoszą jej pomysłodawcy – zwraca rodzicom prawo do decydowania, jaka organizacja przeprowadzi dodatkowe lekcje z ich dziećmi. I owszem, rodzic będzie mógł zdecydować, ale pulę, z której będzie wybierał, dobierze kurator oświaty.
Monika Sewastianowicz
12.11.2022
Zarządzanie oświatą
Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.
Beata Dązbłaż
12.11.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus a prawo
Od 11 listopada obowiązuje nowy katalog dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Wzrasta liczba dziedzin nauki - dodatkiem jest nauka o rodzinie oraz dziedzina nauk weterynaryjnych. Więcej będzie też dyscyplin naukowych - w tym np. nauki biblijne.
Monika Sewastianowicz
11.11.2022
Szkolnictwo wyższe
Zmiana modelu finansowania publikacji naukowych, dotowanie tworzenia platform do udostępniania materiałów, położenie większego nacisku na powszechną dostępność polskich baz naukowych – to postulaty, które wybrzmiały podczas konferencji „Wydawnictwo naukowe w XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową”.
Monika Sewastianowicz
09.11.2022
Szkolnictwo wyższe
Związkowcy spotkali się z kierownictwem resortu edukacji - rozmawiali przede wszystkim o podwyżkach dla nauczycieli w przyszłym roku. Postulat podwyżkowy dotyczy nauczycieli nie tylko tych pracujących w szkołach podstawowych i średnich, ale także w szkołach wyższych, bo tam sytuacja wcale nie jest lepsza - wskazywał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Monika Sewastianowicz
09.11.2022
Zarządzanie oświatą
Status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z wyjątkiem asystentów nauczycieli określają przepisy o pracownikach samorządowych, a zatem kwalifikacje pomocy nauczyciela również określają te przepisy. Natomiast warunki zatrudnienia reguluje Kodeks pracy.
Monika Sewastianowicz
08.11.2022
Zarządzanie oświatą
Mirosław Kozik, młody nauczyciel z ZNP Oddział Pszczyna i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP przygotował petycję online do prezydenta w sprawie zawetowania lex Czarnek. Wskazuje w niej, że bez reakcji Prezydenta zmiany doprowadzą do paraliżu szkoły i zwiększenia biurokracji.
Monika Sewastianowicz
08.11.2022
Zarządzanie oświatą
Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.
Katarzyna Nocuń
08.11.2022
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Stanowisko dyrektora, wicedyrektora i stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole lub placówce oraz zespole publicznych przedszkoli, szkół lub placówek, będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy albo w przypadku nauczyciela akademickiego.
Monika Sewastianowicz
07.11.2022
Zarządzanie oświatą
Etatu potrzebnego do uzyskania prawa do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nie można "uzbierać" sobie z godzin z pracy w kilku szkołach - przypomina resort edukacji. Niezależnie od tego, ile realnie godzin pracuje nauczyciel i czy nie cierpi on na chorobę zawodową. Jest to krzywdzące dla tych nauczycieli, którzy muszą się najeździć, by zrealizować swoje pensum
Monika Sewastianowicz
05.11.2022
Zarządzanie oświatą
Lider Platformy Obywatelskiej skrytykował podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, w odpowiedzi minister edukacji i nauki wezwał przewodniczącego partii do opublikowania na profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze sprostowania oraz wpłaty 100 tys. zł na dowolną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP. Teraz sprawa trafi do sądu.
Monika Sewastianowicz
04.11.2022
Zarządzanie oświatą
Wysokość subwencji oświatowej nie zabezpiecza prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych przez jednostki systemu oświaty, a planowane nakłady na część oświatową nie spełniają postulatu Związku Nauczycielstwa Polskiego o co najmniej 20 procentowym wzroście wynagrodzeń w oświacie - wskazują związkowcy.
Monika Sewastianowicz
03.11.2022
Zarządzanie oświatą

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.11.2022
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wzrost ono do 1294,4 zł netto na osobę w rodzinie studenta kryterium dochodowego, które uprawnia do stypendium socjalnego dla studentów, a także usprawnienie funkcjonowania uczelni oraz odbiurokratyzowania ich działalności poprzez m.in. nowe uregulowanie postępowań awansowych związanych z nadaniem m.in. stopni naukowych oraz tytułu profesora - cele ustawy, której projekt przyjął w środę rząd.
Krzysztof Sobczak
02.11.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Prawo.pl