Resort edukacji chce w większym stopniu wspierać działalność innowacyjną i będzie do tego zachęcał ogłaszając konkursy oraz zlecając wyższym uczelniom podejmowanie odpowiednich działań w tej sprawie. To kolejny krok w odformalizowaniu tego rodzaju działalności szkół.
Monika Sewastianowicz
06.07.2020
Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane - zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział wniesienie projektu w tej sprawie, a po południu w piątek projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe został wniesiony do Sejmu.
Monika Sewastianowicz
03.07.2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje zadania na maturę ustną. Umożliwi to nowelizacja Prawa oświatowego, której projekt niedługo trafi do Sejmu. Ma to związek ze zmianą zasad przeprowadzania egzaminów - zadania będą ogłaszane w formie komunikatu.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Zarządzanie oświatą
Rząd przygotowuje się do powrotu do tradycyjnej formy nauki w szkole, ale pozostawia możliwość zawieszenia zajęć. Minister Dariusz Piontkowski chce, by powrót do tradycyjnej nauki był możliwy na dotychczasowych zasadach - w klasach o tej samej liczebności, co przed epidemią.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Zarządzanie oświatą
Uczciwe partnerstwo polega na tym, że mamy określone zadania i otrzymujemy pieniądze na ich realizację, niezależnie od tego, jakie dochody mają poszczególne samorządy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. I podkreśla, że finansowanie edukacji wymaga zmian - powinny one objąć również system wynagrodzeń nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Samorząd terytorialny

Będą webinary na temat rekrutacji na studia

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Startować na jeden wybrany kierunek, na jedną uczelnię, czy próbować sił w wielu miejscach? Czekać do końca na liście rezerwowej, czy decydować się od razu po zakwalifikowaniu na pierwszy z wybranych wydziałów? - na te pytania pomogą odpowiedzieć spotkania online „ ABC rekrutacji”.
Monika Sewastianowicz
01.07.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Rzecznik dyscyplinarny będzie miał o 14 dni więcej czasu na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Taką zamianę zakłada przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

UJ: Po wakacjach zajęcia zdalne i tradycyjne

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Od października wykłady będą zdalne, a zajęcia - zdalne oraz tradycyjne - zapowiedział we wtorek rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Ale zastrzegł, że ostateczne decyzje będą zależały od sytuacji epidemicznej i bieżących decyzji rządu. Poinformował też, że rekrutacja na UJ rusza w środę.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Od środy 1 lipca można składać wnioski o pieniądze z trzeciej edycji rządowego programu Dobry Start, który jest znany również pod nazwą 300+. Pieniądze z programu Dobry Start -300 zł - przyznawane są raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.
Krzysztof Sobczak
30.06.2020
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Jeżeli kolonie, to najczęściej w Polsce

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W tym roku około 240 tys. dzieci i młodzieży ma skorzystać ze zorganizowanego wypoczynku. Na krajowy wypoczynek ma wyjechać około 160 tys. uczniów, na zagraniczny – ok. 3 tys. - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Około 80 tys. uczniów ma skorzystać w te wakacje z półkolonii.
Monika Sewastianowicz
30.06.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Ruszają wakacyjne praktyki zawodowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Młodociani pracownicy mogą od poniedziałku realizować zajęcia praktyczne u pracodawcy również w okresie ferii letnich, zgodnie z przepisami prawa pracy w tym zakresie. Młodocianym pracownikom przysługiwać będzie obligatoryjnie udzielany przez pracodawcę urlop wypoczynkowy
Monika Sewastianowicz
29.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Niemal 67 milionów odsłon, ponad 2,6 miliona użytkowników i 3580 lekcji - portal resortu cyfryzacji cieszył się dużą popularnością podczas zdalnej nauki. W ciągu trzech ostatnich miesięcy przygotowaliśmy dla nich 3580 lekcji i opublikowaliśmy 18 660 materiałów edukacyjnych – tłumaczy Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji.
Monika Sewastianowicz
29.06.2020
Kadry w oświacie
Kara dla opiekuna z ośrodka młodzieżowego za wykorzystywanie małoletnich podopiecznych jest rażąco niska - uznał Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, dotyczącego opiekuna, który wykorzystywał seksualnie dwóch chłopców w wieku poniżej lat 15.
Krzysztof Sobczak
29.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dyrektor szkoły dopuściła się rażących zaniedbań przy organizacji szkolenia. Jedna z uczestniczek, przechodząc przez hol, została przypadkowo uderzona w oko przez ucznia kijem do unihokeja. Gmina musi zapłacić jej 180 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania - uznał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Robert Horbaczewski
27.06.2020
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele podsumowali działalność ministra w kończącym się w piątek roku szkolnym. Szef resortu oświaty nie zyskał sobie ich uznania - gdyby była to szkoła, nie zdałby do następnej klasy. Pedagodzy zwracali uwagę przede wszystkim na niezbyt skuteczne wdrażanie zdalnego kształcenia.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Zarządzanie oświatą
Jedni nauczyciele osiągają lepsze wyniki, inni nieco słabsze. To w dużej mierze zależy od charakteru nauczyciela, od stopnia jego zaangażowania - zauważa minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister podkreślił, że ma nadzieję, że od września możliwy będzie powrót do tradycyjnej szkoły, tym bardziej, że chcą tego i uczniowie, i nauczyciele.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Kończący się rok szkolny zapamiętamy przede wszystkim ze względu na epidemię koronawirusa i rewolucję, którą przeszły w związku z tym szkoły. Nauka z dnia na dzień musiała przenieść się do internetu. Rok szkolny 2019/2020 to również podwójny rocznik w klasach pierwszych szkół średnich i zmiany w przepisach dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli.
Agnieszka Matłacz
26.06.2020
Zarządzanie oświatą
Zamiast dodatku stażowego wysoki dodatek za efekty pracy nauczyciela - taki pomysł na reformę wynagrodzeń pedagogów mają samorządowcy. Eksperci wskazują, że wdrożenie takich przepisów byłoby bardzo trudne, bo nie da się w praktyce ocenić, efektywności pracy pedagoga.
Monika Sewastianowicz
26.06.2020
Kadry w oświacie
W dniu zakończenia roku szkolnego, jedna z grup rodzicielskich będzie protestować przed gmachem MEN. Ma to być pierwszy z serii protestów, jeśli od września dzieci nie wrócą do szkół. Inna grupa do Ministra Edukacji Narodowej skierowała petycję, by zaczął planować działania umożliwiające powrót uczniów do szkoły we wrześniu.
Beata Igielska
25.06.2020
Zarządzanie oświatą
Wygląda na to, że ten tydzień był ostatnim tygodniem zdalnego nauczania w polskich szkołach w związku z epidemią koronawirusa. Premier zapowiedział w czwartek, że od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły, a na początku października studenci wracają na uczelnie. - To jest pewna decyzja - podkreślił.
Agnieszka Matłacz
25.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort edukacji nie zaprzecza, że zdalne nauczanie może być kontynuowane po wakacjach. Część rodziców protestuje, a nauczyciele chcą, by przepisy precyzyjnie określały, na jakich zasadach ma się ono odbywać. Chcą dyskutować m.in. o wynagrodzeniach i o kwestii podstawy programowej.
Monika Sewastianowicz
24.06.2020
Kadry w oświacie
Jeden przypadek zarażenia koronawirusem na maturze oznacza obowiązek poddania się testom lub czternastodniowej kwarantannie. Maturzysta nie przychodzi już, by pisać kolejne egzaminy. W takiej sytuacji pozostaje mu termin dodatkowy - w sierpniu.
Monika Sewastianowicz
23.06.2020
Zarządzanie oświatą
Oddzielny przedmiot o zmianach klimatu jest niepotrzebny - uważa resort edukacji. Podkreśla, że ta materia poruszana jest na wielu innych lekcjach: na chemii, biologii i technice. O możliwość wprowadzenia nowego przedmiotu pytali posłowie, a wcześniej apelował o to rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Ponad 250 tys. osób przystąpi w tym roku do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Letnia sesja egzaminacyjna ruszyła w poniedziałek. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w Formule 2012 i Formule 2017 potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy w Formule 2019 zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Agnieszka Matłacz
22.06.2020
Zarządzanie oświatą

Samorządy chcą wzrostu subwencji, środków ochronnych dla szkół i zwolnień z ZUS

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Zwiększenia o 30 procent subwencji oświatowej podczas lipcowej nowelizacji budżetu, a także gwarancji, że jeśli od września uczniowie wrócą do szkół w nowym reżimie sanitarnym, samorządy dostaną dodatkowe pieniądze - domagają się od ministerstwa edukacji samorządowcy. Chcą też zwolnienia szkół z płacenia składek ZUS od marca do maja, tak jak inne podmioty zwolnione specustawą.
Hanna Hendrysiak
22.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Długotrwały brak kontaktu z dzieckiem jest zawsze bardzo niepokojącym sygnałem i zobowiązuje dyrektorów szkół do podjęcia działań w celu zarówno zlokalizowania dziecka, jak i zdiagnozowania problemu oraz przyczyn nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia - podkreśla MEN w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Na uczelniach trwają sesje egzaminacyjne - w czasie istniejącego wciąż zagrożenia epidemicznego to wyzwanie dla szkół i dla studentów. Część uczelni egzaminy nagrywa, na innych wystarczy spisanie protokołu. Różne są też sposoby na poradzenie sobie z zerwanym połączeniem, na ogół jednak konsekwencje poniesie student.
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Od poniedziałku w szkołach egzaminy zawodowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od poniedziałku, 22 czerwca rozpoczyna się sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. To ważne egzaminy dla uczniów szkół zawodowych, które potwierdzą 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach i będą przepustkami do podjęcia pracy w wybranym zawodzie.
Krzysztof Sobczak
20.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Język portugalski na razie nie wróci na maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Choć język portugalski należy do najbardziej popularnych języków na świecie, ministerstwo edukacji narodowej nie planuje przywrócenia go jako języka obcego na egzaminie maturalnym. Zdaniem MEN, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dyrektorzy szkół wprowadzili go do programu nauczania.
Robert Horbaczewski
20.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nie jest pewne, czy po wakacjach uczniowie wrócą do tradycyjnej nauki. Część lekcji, jeżeli nie wszystkie, nadal prawdopodobnie będzie realizowana w formie zdalnej. Nie wiadomo tylko na razie, jak to ma wyglądać - pojawił się pomysł, by lekcje były prowadzone zdalnie, ale według tradycyjnego planu.
Monika Sewastianowicz
19.06.2020
Zarządzanie oświatą