Umowa o współpracy została podpisana przed wakacjami. - Chcieliśmy, by nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wykładach na uczelni i było one wpisane do programu nauczania. Uważam, że nawet, jeżeli nie zdecydują się potem na studia prawnicze, to doświadczenie i zdobyta wiedza pomoże im potem w byciu świadomymi obywatelami - mówiła dyrektor Anna Grabek. W wykładach uczestniczyć mogą uczniowie dwujęzycznej klasy prawniczej. Wykładowcy, we współpracy z nauczycielem wiedzy o społeczeństwie stworzyli plan działania na kolejne lata. - Oprócz tego, że na pewno zaprocentuje to przy zdawaniu matury, pozwoli uczniom sprawdzić, czy prawo będzie dla nich odpowiednim kierunkiem - mówiła Anna Grabek.

 

LEXOMETR 2023: Walka z brakami kadrowymi w szkołach>

 

Symulacje i zaangażowanie studentów

Dr Ewa Dawidziuk wskazywała, że uczniowie - nawet ci w podstawówce - wykazują bardzo duże zainteresowanie prawem. - Zależy mi, by studenci na naszym wydziale byli aktywni już od pierwszego roku studiów. Taka współpraca to szansa na zainteresowanie ich tematem nawet nawet na wcześniejszym etapie. Dzięki naszej współpracy, licealista będzie mógł posłuchać o różnych dziedzinach prawa - ale to nie tylko wykłady. Wszyscy na naszym wydziale jesteśmy praktykami, aktywnie wykonujemy różne zawody prawnicze, a to dla ucznia szansa, by dowiedzieć się, jak wygląda taka praca - wskazuje.

Czytaj w LEX: Zych Tytmoteusz, Więcej teorii i więcej praktyki? Kształcenie interdyscyplinarne i niedogmatyczne w programach studiów prawniczych amerykańskich uczelni >

 

Zarówno szkoła, jak i uczelnia, prowadzą zajęcia w języku angielskim.  - Nasi wykładowcy nie tylko będą przyjeżdżać na wykłady, bardzo ważne jest dla nas, by licealiści mieli kontakt z uczelnią i studentami - mówiła dr Dawidziuk. Wskazywała, że licealiści mogą brać udział w innych formach zajęć, np. w symulacjach rozpraw.  - W przyszłości chcielibyśmy, żeby studenci też angażowali się w pracę z uczniami, zresztą nasi studenci są bardzo aktywni, na uczelni działa 13 kół naukowych. Bardzo cieszę się, że korzystają z możliwości stwarzanych przez uczelnie - wskazuje.

Czytaj też w LEX: Widła Bohdan, Dozwolony użytek edukacyjny i naukowy programów komputerowych – uwagi na tle projektu polskiej implementacji art. 5 dyrektywy 2019/790 >

 

Prawo wciąż chętnie wybieranym kierunkiem

Świadome związanie swojej przyszłości z prawem jest o tyle ważne, że jest to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków, mimo że prym wiodą kierunki medyczne, informatyka i psychologia. Największe obłożenie (liczba kandydatów na jedno miejsce) odnotowują niektóre filologie - japonistyka, koreanistyka. Wynika to jednak z małej liczby przewidzianych miejsc.

W zeszłym roku najpopularniejszym kierunkiem wśród kandydatów na studia była informatyka (40642 zgłoszenia). Na kolejnych pozycjach pod względem popularności uplasowały się:

  • Psychologia (40642),
  • Zarządzanie (36532),
  • Prawo (22066),
  • Kierunek lekarski (21017),
  • Ekonomia (18166).

Czytaj też w LEX: Sobura Joanna, Social media marketing jutra – oczekiwania pokolenia Z wobec aktywności marek w mediach społecznościowych >

Wydział Prawa SWPS w Warszawie prowadzi studia prawnicze o profilu praktycznym. Obecnie na wydziale kształci się prawie 750 studentów, a ponad 1300 absolwentów - jak zapewnia uczelnia - znakomicie radzi sobie na rynku pracy.

Czytaj też w LEX: Ryszkiewicz Artur, Prawa ucznia i ich rzecznicy w Warszawie, Lublinie i Białymstoku >