Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu część ułatwień, niewielka, zniknie. Nie będzie już można np. odliczyć darowizny na walkę z Covid-19, skończy się też zwolnienie z podatku minimalnego od przychodów z budynków. Wiele "pandemicznych" rozwiązań jednak pozostanie, choć zdaniem ekspertów powinny być zniesione. Więcej informacji - w majowym Legal Alercie.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
11.05.2022
Koronawirus a prawo
Resort edukacji planuje kolejne zmiany dotyczące oceny pracy nauczyciela - ma ona mieć decydujący charakter tak przy awansie na wyższy stopień, jak i przy zatrudnieniu na czas nieokreślony. Szczegóły w postaci kryteriów samej oceny MEiN ureguluje rozporządzeniem, co budzi pewne wątpliwości w kontekście konsultacji propozycji zmian w Karcie Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
10.05.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w wieku sześciu lat, a potem trafili do szkół branżowych, gdzie konieczne jest podpisanie umowy z pracodawcą, jako pracownik młodociany mają problem, ponieważ kodeks pracy pozwala na to od 15 roku życia. A do tego te dzieci szkołę branżową ukończą w wieku 17 lat, gdy obowiązek nauki jest do 18. roku życia.
Beata Igielska
09.05.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
W piątek rano na maturze przeprowadzony został pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia pojawiły się informacje, że temat pracy pisemnej był znany wcześniej. Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
06.05.2022
Zarządzanie oświatą
Problem, który wszyscy widzimy, nazywa się gimnazja, czyli system 6+3+3. System ten doprowadził do tak niskiego poziomu matury, który mamy od lat – powiedział w piątek minister edukacji Przemysław Czarnek. Mówił także o konieczności wprowadzania limitów przyjęć dzieci ukraińskich do szkół.
Monika Sewastianowicz
06.05.2022
Zarządzanie oświatą
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie powołujące w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki. Nowy pełnomocnik ma zająć się koordynowaniem działań na rzecz współpracy międzynarodowej oraz budowania relacji. Nie podano jednak, jakie praktyczne znacznie ma mieć jego działalność.
Monika Sewastianowicz
05.05.2022
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Przed momentem odbyłem kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem Serhijem Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu– mamy taką nadzieję – osobiście do nas przybędzie - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek. Omówiona zostanie między innymi kwestia ukraińskiej matury.
Monika Sewastianowicz
04.05.2022
Zarządzanie oświatą
Uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli oraz zagwarantowanie nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole wyższego wynagrodzenia - to według Ministerstwa Edukacji i Nauki cele projektu dotyczącego zmian w Karcie Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
01.05.2022
Zarządzanie oświatą
Pandemia zrobiła mnóstwo złego w zakresie wiedzy i umiejętności, lecz również jeśli chodzi o świadomość obowiązków uczniowskich. Z moich obserwacji wynika, że dzisiejsi maturzyści są mniej dojrzali. Niby mają skończone osiemnaście lat, są pełnoletni, ale nie zdają sobie sprawy z różnych sytuacji, przepisów, które normują życie społeczne, a przede wszystkim życie szkoły.
Beata Igielska
01.05.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nawet najlepsze narzędzia nie będą się sprawdzały w efektywnym nauczaniu, gdy wykładowca będzie chciał przygotować zajęcia jak najniższym kosztem. Niezwykle istotny jest zatem czynnik ludzki, zatrudnianie do nauczania jak najlepiej dobranej kadry dydaktycznej, polepszanie doskonalenie swoich kompetencji. Nauczanie online stało się dla wielu nauczycieli brutalną weryfikacją metod i technik prowadzenia zajęć.
Beata Igielska
29.04.2022
Dla studenta
W pierwszych dwóch latach program "Posiłek w szkole i w domu" pełni zaspokajał potrzeby dzieci, młodzieży i osób starszych w zakresie dożywiania. Natomiast wsparcie związane z doposażeniem czy organizacją stołówek uzyskało zaledwie 18 proc. szkół zgłoszonych do programu. Powodem była za mała pula środków zaplanowanych na ten cel.
Monika Sewastianowicz
28.04.2022
Zarządzanie oświatą
Wraca pomysł ułatwień w tworzeniu oddziałów międzynarodowych – senacki projekt w tej sprawie trafi do Sejmu. Chodzi o to, by taki oddział dało się otworzyć bez konieczności uzyskiwania zgody ministra edukacji. Tego rodzaju postulaty pojawiały się już na etapie tworzenia specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ale w ostatecznej wersji poprawkę w tej sprawie odrzucono.
Monika Sewastianowicz
28.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie - od 2027 r. będzie można wybrać go jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. Minister edukacji podczas gali finałowej 20. jubileuszowej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.
Monika Sewastianowicz
27.04.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wiceszef MSWiA poinformował, że rząd we współpracy z samorządami i wszystkimi innymi organizacjami, które pomagają uchodźcom, przygotowuje szerszy projekt zmian w specustawie dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. W noweli znajdą się rozwiązania dotyczące edukacji i rynku pracy - projekt ma wpłynąć do Sejmu na posiedzeniu 25-26 maja.
Monika Sewastianowicz
27.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Cel jest prosty - edukacja uczniów podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych oraz zwrócenie im uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Tydzień Konstytucyjny zacznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Do 11 maja prawnicy chętni do poprowadzenia zajęć z młodzieżą mogą się zgłaszać do udziału w akcji.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ukraińska flaga nie może być lepiej eksponowana niż flaga polska, bo przesądza o tym zwyczaj i protokół flagowy - uważają niektórzy prawnicy. Podkreślają, że szkoły i urzędy nie powinny wywieszać ukraińskiej flagi, jeżeli obok i to po właściwej stronie nie wisi flaga Polski. Jednak niezgodność z protokołem niekoniecznie oznacza odpowiedzialność - chyba że za zerwanie flagi obcego państwa.
Monika Sewastianowicz
26.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Resort edukacji nie planuje zmian w zasadach rekrutacji do szkół średnich – uczniowie z Ukrainy, którzy zdecydowali się na naukę w ósmej klasie, napiszą egzamin z tych samych przedmiotów, co ich polscy rówieśnicy. Wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. To kontrowersyjna decyzja, bo szczególnie w języku polskim dzieci uchodźców nie mają równych szans.
Monika Sewastianowicz
26.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Jeśli organy prowadzące odmawiają dyrektorom otwierania oddziałów przygotowawczych, dyrektorzy mają prawo odmówić przyjęcia dzieci do klas. Wtedy to organ prowadzący powinien znaleźć jakieś rozwiązanie, żeby zająć się dziećmi przybywającymi z Ukrainy - mówi Ewa Radanowicz, wieloletnia dyrektorka szkoły w Radowie Małym.
Beata Igielska
23.04.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, blisko 7 tysięcy uczniów z Ukrainy zamierza napisać w Polsce egzamin ósmoklasisty. Jak zapewnił minister, dla chętnych przygotowano liczne ułatwienia. Polegają one na przetłumaczeniu poleceń z matematyki i wydłużeniu czasu pisania.
Monika Sewastianowicz
21.04.2022
Zarządzanie oświatą

W tym roku egzaminy bez maseczek

Zarządzanie oświatą
W tym roku egzamin ósmoklasisty, matura i egzaminy zawodowe odbędą się bez szczególnych obostrzeń sanitarnych. Zalecenia dla szkół obejmą ogólne zasady higieny, czyszczenia ławek oraz zalecenie, by w egzaminach wzięli udział wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji. Poinformował o tym w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Monika Sewastianowicz
21.04.2022
Zarządzanie oświatą

Michał Woś: Zmiana systemu zwiększy możliwości resocjalizacji nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Zmieniamy całą filozofię działania z nieletnimi. Z jednej strony chcemy ograniczyć napływ do sądów drobnych spraw - bo przykładową rozbitą szybą powinni zajmować się dyrektorzy szkół, a nie sędziowie. Wprowadzamy też okręgowe ośrodki wychowawcze, które odciążą MOW-y i narzędzia, które pozwolą na skuteczniejszą resocjalizację tych, którzy dopuścili się najpoważniejszych czynów - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
21.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Osoby, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela w Ukrainie mają możliwość wykonywania zawodu nauczyciela w Polsce - przypomina resort edukacji. Konieczne jest jednak uznanie zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wyższych praz spełnienie wymagań określonych w polskich przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
20.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki można organizować oddziały przygotowawcze - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na swojej stronie internetowej publikuje zasady uruchamiania takich oddziałów.
Monika Sewastianowicz
19.04.2022
Zarządzanie oświatą
Nam się mówi: działacie w kryzysie, nie bójcie się, podejmujcie decyzje. Ale niestety, każda decyzja ciągnie za sobą pewne konsekwencje i odpowiedzialność, choćby finansową. Czy zrobisz klasę przygotowawczą czy dasz więcej godzin języka polskiego jako obcego, czy włożysz dzieci do klas - każda taka sytuacja generuje konsekwencje finansowe i organizacyjne.
Beata Igielska
17.04.2022
Zarządzanie oświatą
Zostało opublikowane i już obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy - m.in. będzie można tworzyć większe grupy uczniów. Zmiany umożliwią też organizację większej liczby zajęć z języka polskiego, co ma przyspieszyć naukę polskiego. Nowela wprowadza też kolejne ułatwienia w zatrudnianiu kadry.
Monika Sewastianowicz
14.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Celem szkoleń jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy szkoleń porozmawiają o tym jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze.
Monika Sewastianowicz
14.04.2022
Zarządzanie oświatą
Organizacje pozarządowe mogą aplikować w nowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem „MeduM” jest opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia uczniów. Materiały zostaną udostępnione na specjalnej platformie VoD.
Monika Sewastianowicz
12.04.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Resort edukacji złagodzi przepisy dotyczące oceniania i klasyfikacji uczniów z Ukrainy, którzy nie radzą sobie jeszcze z językiem polskim. Będzie to jednak dotyczyć oddziałów przygotowawczych - nauczyciele uczący taką młodzież w oddziałach ogólnodostępnych są w gorszej sytuacji - muszą oceny wystawić, co czasem wręcz zmusza ich do poświadczenia nieprawdy.
Beata Igielska
12.04.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina
Na szkołach przepełnionych ukraińskimi dziećmi już mści się brak systemu - powinien powstać mniej więcej w ciągu dwóch tygodni od wybuchu wojny. Nie powstał i tworzy się totalny chaos. Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich uczniów powstają głównie w dużych miastach, na wsiach chętnych jest za mało, albo tworzenie oddziałów torpedują niedofinansowane samorządy.
Beata Igielska
09.04.2022
Zarządzanie oświatą Ukraina
Ruszył nabór do Laboratoriów Przyszłości dla wszystkich szkół niesamorządowych. W pierwszej edycji programu Laboratorium Przyszłości największą popularnością cieszyły się m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrywania, gogle VR oraz maszyny do szycia.
Monika Sewastianowicz
08.04.2022
Prawo.pl