Chodzi o nowelizację ustawy Prawo oświatowe, regulującą m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającą nadzór kuratorów nad placówkami oświatowymi, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej.

Czytaj: ​Lex Czarnek czeka na decyzję prezydenta - Sejm odrzucił weto Senatu>>

O petycji poinformował w czwartek Mirosław Kozik ze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). - Od kilku miesięcy uczniowie, nauczyciele, rodzice, samorządowcy, organizacje pozarządowe, wbrew temu, co pan minister Czarnek mówi w przestrzeni publicznej, nie popierają tej zmiany, a walczą z "lex Czarnek", dając temu wyraz na pikietach, protestach, podpisując petycje – powiedział przedstawiciel ZNP. I tłumaczył, że nowela powoduje zagrożenie dla otwartości szkoły, która powinna uczyć krytycznego i logicznego myślenia.

To jest to samo, co prezydent już wetował

Mirosław Kozik przypomniał, że prezydent Duda zawetował wcześniejszą nowelę "Prawa oświatowego. W styczniu br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratorów oświaty oraz zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Była ona krytykowana przez opozycję, związki zawodowe zrzeszające nauczycieli, samorządy i organizacje pozarządowe. W marcu prezydent Andrzej Duda ją zawetował. Jak mówił przedstawiciel ZNP, środowiska nauczycielska zwracają uwagę, że treść nowej ustawy jest bardzo zbliżona do tej już zawetowanej.

Czytaj także: Dyrektorzy apelują do Prezydenta o zawetowanie Lex Czarnek 2.0>>