Resort edukacji poinformował, że nauczyciele mają możliwość uczestnictwa w różnych formach doskonalenia zawodowego, w tym: szkoleniach, warsztatach, seminariach, konferencjach i wykładach. Ich organizatorami mogą być placówki doskonalenia nauczycieli, a także uczelnie i inne jednostki, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli.

 

Nowe warunki kształcenia nauczycieli - podyplomówka nawet bez studiów>>

 

Uczeń z Ukrainy może uczyć się zdalnie

Ministerstwo nie planuje też na razie zmian, jeżeli chodzi o zezwolenie uczniom na realizację obowiązku szkolnego w systemie ukraińskim. Jak wskazuje, decyzja należy do rodzica -  składa on do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty. Oświadczenie to służy informacji o dzieciach ukraińskich na terenie gminy spełniających ww. obowiązek w systemie oświaty swojego kraju.

 

Resort edukacji wskazał też, że pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy oraz Ambasadą Ukrainy w Warszawie. Strona ukraińska wyraża zadowolenie z oferty nauki w polskim systemie oświaty dla uczniów z Ukrainy. Jednocześnie podkreśla, że jest zainteresowana dalszym kształceniem uczniów w ukraińskim systemie oświaty w trybie nauki zdalnej i ich powrotem do kraju. Pomaga też UNICEF - polskie władze podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy. Memorandum jest odpowiedzią na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców przebywających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki współpracy między Ministerstwem Edukacji i Nauki a UNICEF dzieci uzyskały m.in. dostęp do platformy edukacyjnej Learning Passport, która umożliwia nauczanie i uczenie się za pomocą zlokalizowanego programu nauczania, łatwo dostępnego zarówno w trybie online i offline.

 

Utrzymano szczególne rozwiązania

Na początku września MEiN przedłużył stosowanie niektórych rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu na kolejny rok szkolny, tj. rok szkolny 2023/2024, w tym możliwość powołania do składu zespołu egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego, osób niebędących egzaminatorami wpisanymi do ewidencji egzaminatorów.

 

Rozporządzenie wprowadza również możliwość uczęszczania przez uczniów oddziałów przygotowawczych zorganizowanych w branżowej szkole I stopnia i technikum na zajęcia przeznaczone na osiągnięcie wybranych efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, dostosowane pod względem zakresu treści oraz metod i form ich realizacji do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.

 

Ponad 2000 uczniów bez promocji do następnej klasy

Według stanu bazy danych systemu informacji oświatowej na dzień 3 sierpnia 2023 r. w roku szkolnym 2022/2023 do następnej klasy nie uzyskało promocji 2 722 dzieci i uczniów obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r.  Uczeń z Ukrainy uczęszczający do oddziału przygotowawczego nadal nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej, jeżeli rada pedagogiczna uzna, że uczeń ten nie zna języka polskiego lub znajomość języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki lub zakres realizowanych zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenie klasyfikacji rocznej.  Może także uczęszczać  na dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.

 


Okres nauki w oddziale przygotowawczym trwa do zakończenia zajęć w roku szkolnym, w którym uczeń został przyjęty do oddziału. Okres ten w zależności od postępów w nauce ucznia i jego potrzeb edukacyjnych może być skrócony albo przedłużony nie dłużej niż o jeden rok szkolny. Po zakończeniu nauki w oddziale przygotowawczym dalsza edukacja odbywa się w klasie ogólnodostępnej. - Należy zwrócić uwagę, że większość uczniów z Ukrainy dołączyła do polskiego systemu edukacji w roku szkolnym 2021/2022, zatem malejąca liczba uczniów w oddziałach przygotowawczych jest naturalnym trendem - wskazuje resort edukacji. Poinformował również, że na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, powstała strona „Szkoła dla Was“, w tym zakładka „oddziały przygotowawcze“, w której są materiały oraz linki do bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych przeznaczonych do nauczania języka polskiego jako obcego dzieci i młodzieży, a także informacje o darmowych zajęciach z języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy. Zasoby są na bieżąco uzupełniane i rozbudowywane. Platforma ta zapewnia także każdemu otwarty i bezpłatny dostęp do licznych i różnorodnych materiałów edukacyjnych. Nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych znajdą tutaj kilkanaście tysięcy e-materiałów do nauczania i uczenia się wszystkich przedmiotów.