WSA: Samorząd nie ochroni radnego przed zmianami organizacyjnymi u pracodawcy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Długotrwała nieobecność w pracy wykazała, że w strukturze organizacyjnej zakładu potrzebne są zmiany. Nie były one korzystne dla radnego, ponieważ w wyniku ich wprowadzenia miał on zostać zdegradowany i pozbawiony dodatku funkcyjnego. Rada miasta stanęła w jego obronie i nie wyraziła zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy, ale nieskutecznie.

10.01.2022

SA: Pięć lat za wiarę - milion zł zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego przez państwo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Największy naturalny lęk, czasem szok wywołują pierwsze godziny i dni więziennej izolacji, co winno znaleźć stosowne odzwierciedlenie w wysokości zasądzonego zadośćuczynienia - uznają sądy. Wnioskodawca, który spędził w izolacji pięć lat pracując w kamieniołomach za wyznawaną wiarę, otrzymał milion złotych zadośćuczynienia za swoją krzywdę moralną.

08.01.2022

Sąd: Deweloper nie może ograniczać łącznej wysokości kar umownych

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Wzorzec umowy ograniczał łączną wysokość kar umownych za zwłokę dewelopera oraz zakładał, że zmiana powierzchni użytkowej lokalu w granicach do 2 proc., nie wpływa na stan rozliczeń między stronami. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał te postanowienia za niedozwolone i wymierzył karę. Sąd przyznał mu rację i oddalił odwołanie.

08.01.2022

SA: Wierzyciel nękał spółkę, nie rodzinę prezesa

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niekiedy wizyty windykatora w domu dłużnika, presja psychiczna wywierana telefonicznie i mailami na niego i jego rodzinę, celem wymuszenia zapłaty, nie jest naruszeniem prywatności. Tak zdarza się, gdy nękanym jest prezes spółki. Informacja o skierowaniu sprawy do windykacji terenowej nie mogła naruszyć dóbr osobistych powoda, bo dotyczyła majątku spółki.

07.01.2022

Komornik zajął bezprawnie środki na koncie, będzie musiał je zwrócić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.

05.01.2022

Para się rozstaje, ale co z mieszkaniem i nakładami?

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy para konkubentów ze sobą się rozstaje, rozlicza poczynione nakłady; mężczyzna pozwala kobiecie mieszkać w lokalu, w budynku który jest jego własnością. Powstaje pytanie czy taka służebność mieszkania ma wpływ na rozliczenie? I czy konkubenci mają równie prawo swobodnego korzystania ze wszystkich budynków, które zostaną wybudowane i prawo do przyjmowania gości?

05.01.2022

WSA: Zwrot dofinansowania wynagrodzeń nie wyklucza ponownego starania się o pomoc

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Spółka zwróciła wsparcie, które uzyskała na dofinansowanie wynagrodzeń dla ponad 200 osób. Powodem tej decyzji było zwolnienie kilku pracowników w okresie pobierania świadczenia. Jakiś czas później, gdy ponownie zwróciła się o pomoc, organ odmówił. Uznał, że nie można uzyskać dofinansowania dwukrotnie w odniesieniu do tych samych pracowników. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stanął po stronie spółki.

05.01.2022

TSUE: Nie tylko opakowanie papierosów musi zawierać ostrzeżenie zdrowotne

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Przedsiębiorca zorganizował proces sprzedaży papierosów w sposób, który uniemożliwiał zapoznanie się z ostrzeżeniami zdrowotnymi na etapie oferowania produktu. Zamiast paczek przedstawiał ich ilustracje, bez informacji o szkodliwości papierosów. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że unijne prawo zakazuje ukrywania ostrzeżeń zdrowotnych. Tym samym nie można wykorzystywać ilustracji, które ich nie zawierają.

03.01.2022

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.

02.01.2022

Sąd: Kierownik budowy ma obowiązek korygować decyzje inwestora

Prawo cywilne Budownictwo

Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę

31.12.2021

Strasburg: Zmuszenie wydawcy do ujawnienia tożsamości autora komentarza w sieci naruszyło wolność wyrażania opinii

Administracja publiczna RODO

Zmuszenie wydawcy gazety do ujawnienia danych osoby, która skomentowała artykuł prasowy opublikowany na stronie internetowej tejże gazety, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Austrii, ale stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w odniesieniu do uregulowania tajemnicy dziennikarskiej w prawie polskim.

31.12.2021

Strasburg: Artykuł o szkodliwości antybiotyków nie naruszył dobrego imienia zarządu związku weterynarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Opublikowanie w lokalnej prasie artykułu krytykującego stosowanie określonego rodzaju antybiotyków u zwierząt rzeźnych oraz innych leków weterynaryjnych szkodliwych dla zdrowia ludzkiego, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania dobrego imienia weterynarzy stosujących takie antybiotyki - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

30.12.2021

SN: Lekarz w pandemii i spoza UE nie musi znać polskiego w mowie i piśmie

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekła, że regulamin przyznający lekarzom spoza Unii Europejskiej prawo wykonywania zawodu wykroczył poza zakres ustawy o zwalczaniu skutków epidemii Covid-19. Wobec tego warunek biegłej znajomości języka polskiego przez nich nie jest konieczny. Uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej w tej sprawie do SN zaskarżył minister zdrowia.

30.12.2021

Strasburg: Rozprawa on-line nie narusza prawa do rzetelnego procesu

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Przeprowadzenie rozprawy przy zapewnieniu obecności skarżącego w drodze połączenia internetowego przez komunikator Skype nie stanowiło naruszenia prawa do rzetelnego procesu - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła rozprawy przed sądem w Norwegii, ale wyrok jest wskazówką interpretacyjną w świetle zasad przyjętych przez polskiego ustawodawcę w związku z pandemią Covid-19.

29.12.2021

Strasburg: Państwo ma powstrzymać przemoc wobec uczestników marszu równości

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

28.12.2021

SN: Jedna emerytura wojskowego, który pracował też w cywilu

Emerytury i renty

Ubezpieczonemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75 proc. podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego.

27.12.2021

WSA: Wspólnik może reprezentować spółkę jawną w sprawie zwolnienia z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Spółki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne pracowników spółki jawnej. Powodem było złożenie w tej sprawie wniosku przez wspólnika. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że mógł on reprezentować spółkę i był umocowany do skutecznego złożenia wniosku.

27.12.2021

Sąd: Zapowiedź „przemaglowania” z regulaminu nie świadczy o mobbingu

Prawo cywilne Prawo pracy

Gdy żołnierz popadł w konflikt z przełożonymi, w każdej czynności lub zachowaniu widział mobbing. Doprowadziło to do wypowiedzenia przez niego kontraktu i pozwu o odszkodowanie. Sąd nie przyznał mu racji, ponieważ nie dopatrzył się działań mobbingowych w krytyce, braku zgody na wcześniejsze opuszczenie jednostki lub zapowiedzi sprawdzenia stopnia opanowania regulaminu.

24.12.2021

SN: Wytyk sędziowski niezwłocznie po złożeniu wyjaśnień

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd odwoławczy, stwierdzając przy rozpoznaniu sprawy oczywistą obrazę przepisów, poucza sędziego, asesora sądowego, wchodzących w skład sądu orzekającego o możliwości złożenia na piśmie wyjaśnień w dniu wydania orzeczenia. Postanowienie zawierające wytknięcie uchybienia powinno być wydane niezwłocznie po złożeniu wyjaśnień lub upływie terminu do ich złożenia.

23.12.2021

SN: Handel ludźmi to co innego niż pośrednictwo pracy z wyzyskiem

Prawo karne Prawo pracy

Sprawa 13 osób pośredniczących w załatwieniu pracy kobietom we Włoszech wraca do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, bo Sąd Najwyższy dopatrzył się rażących błędów w postępowaniu karnym. Oskarżeni odpowiadają za handel ludźmi, ale SN uznał, że sąd nie wyjaśnił różnicy między wyzyskiem ekonomicznym i pośrednictwem a handlem ludźmi. A stan bezradności ocenił ze względu na nieznajomość języka włoskiego przez ofiary.

23.12.2021