Strasburg: Możliwe odebranie ubezwłasnowolnionemu czynnego prawa wyborczego

Wybory

Odebranie prawa do oddania głosu w wyborach do parlamentu ze względu na pozbawienie zdolności do czynności prawnych nie narusza prawa skarżących do wolności wyborów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 2 lutego 2020 r. Zdaniem ETPC duńskie prawo jest w tym zakresie zgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi prawa człowieka.

03.02.2021

SN odpowie, czy spółdzielnia za zarządzanie może obciążyć VAT-em

VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie

VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

03.02.2021

WSA: Niepodjęcie uchwały o zmianie składu komisji poza kontrolą sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Nowo powstały klub radnych miał prawo delegować swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Projekt uchwały w tej sprawie nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów w radzie gminy. Akt ten więc nie wszedł w życie i nie obowiązuje, przez co sąd nie może go skontrolować. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

02.02.2021

SN nie wyjaśnił, czy instytucja może ukraść tożsamość

Prawo karne RODO

Jeśli przyjąć, że niedopuszczalne jest karanie za kradzież tożsamości instytucji i organizacji w celu wyrządzenia szkody majątkowej, to prokurator nie może w ogóle wszczynać śledztwa lub dochodzenia - tak wynika z uzasadnienia postanowienia Izby Karnej Sądu Najwyższego, która jednak odmówiła podjęcia uchwały.

01.02.2021

TSUE: Ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem rytualnym zgodne z unijnym prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.

31.01.2021

NSA: Praca kierowcy w wojsku nie narusza wolności religii

Prawo pracy BHP

Do naruszenia wolności sumienia i religii nie dochodzi w każdej sytuacji konfliktu przekonań z obowiązkiem nałożonym przez prawo - orzekł NSA. Podkreślił, że służba zastępcza w czasie pokoju w postaci kierowania pojazdami to co innego niż obowiązek obrony z bronią w ręku. Prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem nie jest bezwzględne i musi być zgodne z ustawami krajowymi - dodał.

30.01.2021

WSA: Gmina musi poinformować, na jakich zasadach prowadzi profil na Facebooku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ samorządu może korzystać z portali społecznościowych typu Facebook lub Twitter albo prowadzić własne forum internetowe. Jeśli jednak decyduje się na taką formę komunikacji, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że informacje o trybie jego działania w tym obszarze będą publiczne. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

30.01.2021

WSA: Nie akt notarialny, tylko szkic decyduje o tym, kto będzie legalizował oranżerię

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

W sporze o legalizację samowolnie wybudowanej oranżerii organy uznały, że stroną postępowania była wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu, ponieważ pomieszczenie to nie zostało wymienione w akcie notarialnym. Kluczowy był jednak szkic lokalu, z którego wynikało, że jedynym użytkownikiem oranżerii był właściciel lokalu, więc to on powinien być adresatem postanowień.

30.01.2021

TSUE: Konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania nadal obowiązują

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność Konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania ze względów formalnych. Do czasu uchwalenia nowych utrzymał w mocy dotychczasowe Konkluzje. Zmieniona ma być między innymi procedura głosowania - piszą radca prawny Magdalena Ukowska i Anna Meres z Greenpeace Polska.

29.01.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia SN bez immunitetu za skazywanie opozycjonistów

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jan Rychlicki został 27 stycznia br. pozbawiony immunitetu. Izba Dyscyplinarna w drugiej instancji uznała, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przekroczył on swoje uprawnienia jako sędzia orzekający w stanie wojennym. Z siedmiu zarzutów prokuratora IPN, pięć okazało się trafnych - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2021

WSA: Prezes UODO mógł ukarać niemiecką spółkę za brak współpracy

Prawo gospodarcze RODO

Kara nałożona na firmę przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za brak współpracy w toku postępowania była zasadna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę spółki East Power. Firma ma zapłacić 15 tys. zł. Była to pierwsza kara wymierzona przez UODO w trybie transgranicznym.

28.01.2021

WSA: Nie każdy majątek zaspokoi należności wobec ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. Wskazywał, że zobowiązana ma samochód i nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zaznaczył jednak, że nie każdy majątek nadaje się do tego, aby przeprowadzić z niego egzekucję. Należy bowiem rozważyć skuteczność postępowania oraz czy nie dojdzie do ruiny finansowej i życiowej dłużnika.

28.01.2021

WSA: Adwokatura musi ujawnić swoje sprawozdania

Prawnicy

Wymóg jednoczesnego wykonywania władzy publicznej i gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa nie ma zastosowania do organów samorządu gospodarczego i zawodowego lecz do "innych osób i jednostek organizacyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym sprawozdanie z działalności adwokatury należy do tych informacji.

28.01.2021

Unijne prawo zakazuje dyskryminacji wewnątrz grupy pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy HR Prawo unijne

Pracodawca podjął decyzję o przyznaniu dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, którzy po określonej dacie przedłożą mu orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Rozwiązanie to mogło definitywnie uniemożliwić spełnienie tego warunku przez pracowników, którzy zrobili to już wcześniej. Sytuacja ta może stanowić przejaw niedozwolonej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.01.2021

Izba Dyscyplinarna rozpoznaje sprawę immunitetu prof. Gersdorf

Prawo karne Prawnicy

Trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej - Adam Roch jako sprawozdawca, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca i Adam Wygoda orzekli, że nie przekażą sprawy uchylenia immunitetu prof. Małgorzaty Gersdorf (na zdjęciu), byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Wniosek taki złożyła osoba prywatna jako oskarżyciel subsydiarny w trakcie procesu, który odbywa się w sądzie rejonowym.

27.01.2021

SN: 100 tys. zł dla rodziny AK-owca to za dużo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tragedia rodzinna dzieci osób prześladowanych przez służbę bezpieczeństwa PRL oraz bezsporne fakty dotyczące śmierci i działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego trzeba odróżnić od normatywnej możliwości zasądzenia oczekiwanego zadośćuczynienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

26.01.2021

SN odrzuca skargi w sprawie wynagrodzeń za dyżury w szpitalu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ustalając wynagrodzenie lekarza lub pielęgniarki, którzy podpisali umowy na dodatkowe dyżury w macierzystym szpitalu, powinno się zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy - taka jest linia orzecznicza Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te umowy są finansowane z pieniędzy publicznych.

26.01.2021

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus

Organ przekroczył termin na wydanie interpretacji indywidualnej. Tłumaczył się tym, że stan epidemii, jak i związane z nim ograniczenia w pracy urzędu nie ustały z chwilą uchylenia przepisów o zawieszeniu biegu terminów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ mógł wydać interpretację.

25.01.2021

SN: Sędziowie mogą orzekać w sprawie kolegi z tego samego sądu

Prawnicy

Zagrożenie obiektywizmu sądu nie zachodzi każdorazowo wówczas, gdy strona – a w tym przypadku pomawiany sędzia - jest osobą znaną sądowi z kontaktów zawodowych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że nie trzeba też przekazywać sprawy innemu sądowi orzekającemu, choć wszyscy sędziowie danego sądu muszą się znać.

23.01.2021

TSUE: Konsument musi mieć łatwy dostęp do informacji o kosmetyku

Rynek i konsument Farmacja

Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia

23.01.2021