Ustawy nie będzie, pracodawcy bez dostępu do informacji o szczepieniach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni – nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl. Powodem jest brak szansy na jego poparcie. Zdaniem prawników oznacza to, że w czwartej fali pandemii ciężar troski o zdrowie i życie pracowników spadnie na pracodawców.

09.09.2021

Marlena Maląg przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, została wyznaczona przez premiera Mateusza Morawieckiego do przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego na kadencję 2020/2021 – poinformował resort rodziny i polityki społecznej. Na tym stanowisku zastąpi odwołanego Jarosława Gowina, byłego wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

08.09.2021

Zarządzanie zasobami ludzkimi to najpilniejszy priorytet kadry kierowniczej

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia przyniosła pracodawcom i pracownikom wiele nowych wyzwań, które wpłynęły na zmianę ich wzajemnych relacji. Ponad 85 proc. menedżerów uważa, że ich podwładni są na dobrej drodze, by uzyskać coraz większą niezależność - wynika z raportu „Zakłócenie relacji: pracownik – pracodawca”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

08.09.2021

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują na koszt pracodawców

Finanse publiczne Prawo pracy

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników - żołnierzy WOT nie tylko muszą akceptować ich absencję, ale również nie są w stanie uzyskać od wojska rekompensat za ich nieobecności w pracy i wynagrodzenie, które w tym czasie muszą im wypłacać. Po kilka lat czekają na pieniądze, bo wojsko odmawia wypłat, dopóki żołnierz jest w służbie czynnej. Zdaniem prawników, przepisy wymagają pilnej zmiany.

08.09.2021

Sejm zajmie się projektem dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się projektem przepisów, które uregulują kwestię weryfikacji faktu zaszczepienia przeciwko COVID-19 pracowników w zakładach pracy i w innych miejscach, gdzie to będzie niezbędne - poinformował we wtorek Piotr Müller, rzecznik rządu. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 15-17 września.

07.09.2021

Lewiatan: Znalezienie pracowników coraz większym problemem pracodawców

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy mają kłopoty z zatrudnieniem osób z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Wydłużają się procesy rekrutacyjne, rośnie liczba wakatów. Kluczowym zadaniem stojącym przed polityką rynku pracy jest więc wprowadzenie mechanizmów wspierających podnoszenie kwalifikacji pracowników – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

07.09.2021

MRiPS: Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

Rynek Prawo pracy

W końcu sierpnia 2021 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. – wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do końca lipca, liczba osób figurujących w rejestrach urzędów pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc.

07.09.2021

27 grudnia – będzie nowe święto państwowe?

Administracja publiczna Prawo pracy

Do prezydenta Andrzeja Dudy, w poniedziałek 6 września trafił apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Inicjatywa została poparta ośmioma tysiącami podpisów. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

06.09.2021

Późny powrót z podróży służbowej to powód do usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale nie do płacy

Prawo pracy BHP

Pracodawcy mają problem z rozliczeniem przysługującego pracownikowi czasu odpoczynku po powrocie z podróży służbowej, gdy kończy się ona w porze nocnej. Nie są pewni, czy nadal mają stosować 8-godzinny odpoczynek nocny z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1996 r., skoro Kodeks pracy nakazuje im zapewnienie co najmniej 11-godzinnego dobowego odpoczynku. Zdaniem prawników, przepisy nie są jasne i powinny zostać zmienione.

06.09.2021

Sąd: Niewiedza o ciąży i podjęcie decyzji pod wpływem emocji udaremniły zwolnienie

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczycielka miała zostać zwolniona dyscyplinarnie, ale zamiast tego doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Miesiąc później dowiedziała się, że jest w ciąży. Zaczęła powoływać się na błąd oświadczenia woli. Ostatecznie przyznano jej rację. Sąd uznał, że gdyby wiedziała o ciąży, a decyzje nie były podejmowane pod wpływem emocji, to nie podpisałaby oświadczenia.

04.09.2021

TSUE: KE nie musi uwzględnić żądania partnerów społecznych wykonania, na poziomie UE, zawartej przez nich umowy

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy wyrok Sądu UE i przypomniał o zakresie uznania, jakim Komisja Europejska dysponuje przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie stosowności przedłożenia Radzie wniosku zmierzającego do takiego wykonania na podstawie art. 155 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

03.09.2021

L4 tuż przed odejściem z pracy - trend, któremu coraz uważniej przyglądają się szefowie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przejście na zwolnienie chorobowe po utraceniu stanowiska pracy jest bardzo częstym zjawiskiem i stanowi około 60 proc. przypadków wśród pracowników będących w okresie wypowiedzenia. Na niezwykle popularny trend pobierania L4 przed zakończeniem stosunku pracy istnieje w naszym społeczeństwie wręcz pewne społeczne przyzwolenie – pisze Mikołaj Zając. I dodaje, że obecnie stratni właściciele firm coraz częściej przyglądają się temu procederowi.

03.09.2021

Iustitia protestuje przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ograniczanie wydatków na wymiar sprawiedliwości pod hasłem poszukiwania oszczędności jest przejawem obłudy i hipokryzji ze strony władzy politycznej, która równolegle podwyższa wynagrodzenia dla przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej - stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I sprzeciwia się związanemu z tym dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów.

02.09.2021

Pracodawca pomoże nowemu pracownikowi w przekazaniu środków na jeden rachunek PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracodawca pośredniczy w transferze oszczędności PPK pracownika tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce po złożeniu przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych dla niego wcześniej umowach o prowadzenie Pracowniczego Programu Kapitałowego, a drugi – po zmianie instytucji finansowej przez pracodawcę.

02.09.2021

Wizz Air obowiązkowo zaszczepi załogi, także w Polsce

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Wizz Air wprowadza od 1 grudnia br. szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich swoich załóg lotniczych i pokładowych lub regularne testy antygenowe PCR w szczególnych przypadkach - podała w środę węgierska linia lotnicza, która ma pięć swoich baz w Polsce. Priorytetem linii jest - jak podano - zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

01.09.2021

PIP: Nie zawsze bezpiecznie na małych budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.

31.08.2021

Powrót pracowników do biur – co musi, a co powinien pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Około 8 mln Polaków, według Finansowego Barometru ING, pracowało zdalnie w czasie pandemii. Natomiast według badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits, ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni wdrożyć kluczowe zasady bezpieczeństwa i odpowiednio poinstruować pracowników co do konieczności ich przestrzegania.

31.08.2021

NSA: Umowa z urzędnikiem to informacja publiczna, ale prawo do prywatności nadal obowiązuje

Administracja publiczna Prawo pracy RODO

Umowa o pracę osoby pełniącej funkcję publiczną stanowi informację publiczną. Z jej treści mogą wynikać kwestie dotyczące dysponowania majątkiem publicznym oraz zasady działania danej jednostki. Nie oznacza to jednak, że wyłączona zostaje ochrona prywatności. Organ powinien ustalić czy wnioskowana informacja jest niezbędna z punktu widzenia celów prawa do informacji

31.08.2021

Drugi rok pandemii, a w kodeksie wciąż brak przepisów o pracy zdalnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.

31.08.2021

Uprawnienia spawalnicze nie są bezterminowe

Prawo pracy BHP

Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książkę spawacza". Uprawnienia spawalnicze są ważne trzy lub dwa lata, w zależności od materiału. Pod warunkiem jednak, że spawacz pracuje w zakresie swoich kwalifikacji w sposób ciągły. Istnieje możliwość ich przedłużenia.

31.08.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski