MS chce dostosować sądy dla osób ze szczególnymi potrzebami, w ocenie "Solidarności" - kosztem pracowników

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Sądy, podobnie jak inne instytucje, mają być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kwestie te regulują choćby przepisy przyjęte w lipcu 2019 r., przez resort sprawiedliwości jest też realizowany specjalny program. Związkowcy zwracają jednak uwagę, że próbuje się oszczędzać na nowych pracownikach, dokładając obowiązki obecnym, którzy i tak są nadmiernie obciążeni.

20.08.2021

Za magnes przy tachografie kierowca straci prawo jazdy

Prawo karne Prawo pracy Transport

Za manipulacje przy wskazaniu tachografu kierowca zapłaci nie tylko wysoką grzywnę, jak dotychczas, ale od razu straci prawo jazdy na trzy miesiące. Takie rozwiązanie zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach i ukrócić nieuczciwą konkurencję wśród przewoźników.

20.08.2021

Motywacje stron podstawą sądowego ustalania istnienia stosunku pracy

Prawo pracy HR

Powszechnym zjawiskiem jest zawieranie umów cywilnoprawnych: umów zlecenia, umów o dzieło, umów o współpracy zamiast umów o pracę. Asumptem do takich decyzji przedsiębiorców jest co do zasady niższa kosztowość takich umów. Z czasem może okazać się, iż potrzeby takich osób zmieniają się i decydują się one na wszczęcie postępowania o ustalenie istnienia stosunku pracy.

20.08.2021

Obowiązki kadry kierowniczej w aspekcie BHP

Prawo pracy BHP

Na pracodawcach i organizatorach pracy spoczywa odpowiedzialność za tworzenie takich warunków pracy w zakładzie pracy, które w pełni zabezpieczyłyby pracowników przed wypadkami, chorobami zawodowymi i innymi schorzeniami, wywołanymi warunkami środowiska pracy.

18.08.2021

Zleceniobiorca łatwiej rozliczy zwrot kosztów podróży

PIT Prawo pracy

Brak regulacji powoduje, że u zleceniobiorców za podróż służbową można uznać każdy wyjazd. Można również skorzystać ze zwolnienia od podatku i składek ZUS - wyjaśnia Paweł Ziółkowski, ekspert w LEX Księgowość. I dodaje, że takiej osobie przysługuje zwrot kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

18.08.2021

Lewiatan: Pracodawcy będą mogli sprawdzić, którzy pracownicy są zaszczepieni

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni. Przedsiębiorcom zależy na zapewnieniu bezpiecznych warunków funkcjonowania, zatrudnienia, a do tego niezbędne są im informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie – uważa Konfederacja Lewiatan.

17.08.2021

Kolejne fale pandemii nauczyły pracodawców poważnego traktowania BHP

Prawo pracy BHP

W pandemii pracodawcy zaczęli doceniać zabezpieczenia BHP i przeciwdziałanie COVID-19. Audyty, procedury, ocena ryzyka mają sprzyjać niwelowaniu nieprawidłowości w zakładach pracy. O coraz lepiej realizuje to kadra zarządzająca. I o ile firmy robią wszystko, by zminimalizować ryzyko zachorowań, to ustawodawca do dziś nie uregulował nawet mierzenia temperatury pracownikom i gościom.

17.08.2021

Rząd chce ratować rynek pracy, ale pracować więcej cudzoziemcom nie pozwala

Prawo pracy

Firmy znów mają problem z pracownikami z państw trzecich, głównie Ukraińcami i Białorusinami. Przyjeżdżają do Polski, by pracować i zarabiać, ale nie mogą pracować nawet jedną godzinę więcej. Pracodawcy, który przekroczy limit czasu pracy z pozwolenia czy oświadczenia o powierzeniu pracy, grozi sąd i kara - nawet zakaz zatrudniania cudzoziemców w przyszłości.

16.08.2021

Praca zdalna – kolejne zmiany w projekcie, nie wszystkie w dobrym kierunku

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w drugiej wersji projektu dotyczącego pracy zdalnej, opublikowane 23 lipca br., nie są znaczące i nadal wywołują niepewność po stronie pracodawców, którzy obawiają się, że wiele kwestii związanych z pracą zdalną będą musieli doprecyzować w wewnętrznych regulacjach – piszą Karolina Kołakowska i Julia Janik.

14.08.2021

MZ ma projekt ustawy umożliwiający pracodawcom dostęp do informacji o szczepieniu

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpatrzył projekt przepisów dający dostęp pracodawcom do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Projekt przygotowany przez resort zdrowia ma trafić do parlamentu jako poselski, aby skrócić ścieżkę legislacyjną.

13.08.2021

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.

13.08.2021

Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa

13.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

W serwisach ogłoszeniowych lawinowo przybywa ofert pracy. Najbardziej w branży IT

Rynek Prawo pracy

W pierwszej połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r., w portalu Praca.pl - o ponad 32 proc., a w Pracuj.pl - o 45 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Poszukiwani byli pracownicy m.in. do branży IT. Sporo propozycji było też związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami.

12.08.2021

Pies Cywil w ustawie o Policji, zwykły cywil - nie

Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Związkowcy z Policji walczą o uregulowanie statusu pracowników tej służby. Dziś osoby pracujące w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych czy gospodarczych są zatrudniane na podstawie pięciu różnych ustaw, a najważniejsza dla tej formacji – ustawa o Policji, nie reguluje ich statusu. Za to unormowany w niej został już status zwierząt służbowych – psów i koni - wskazują prawnicy.

12.08.2021

Związki: Zatrudniony na śmieciówce też ma być pracownikiem

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji kodeksowej pracownika o osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych to propozycja Forum Związków Zawodowych na rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych. Eksperci są jednak sceptyczni. Są za jednakowym traktowaniem wszystkich utrzymujących się z własnej pracy w zabezpieczeniu społecznym, gwarantującym emerytury w przyszłości,

11.08.2021

Pracodawca nie sprawdzi, gdzie jedziemy na wakacje i czy jesteśmy zaszczepieni

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Pracownicy nie mogą wymagać od przełożonych informacji na temat tego, ilu współpracowników przyjęło już szczepienie bądź żądać odizolowania pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych. Kwestią delikatną pozostaje też namawianie i zachęcanie pracowników do szczepień – tutaj każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny – pisze Mikołaj Zając.

10.08.2021