Sprawozdawczość przytłacza polskie firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Mikroprzedsiębiorstwo, a zatem zatrudniające mniej niż 10 pracowników, przesyła do różnych urzędów 31 formularzy rocznie. Średniej wielkości firma już 208. Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Grant Thornton.

11.02.2020

Spółki i ich rady nadzorcze czeka reforma

Spółki

Minister Aktywów Państwowych powołał Komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Jej zadaniem będzie przygotowanie prawa koncernowego, zasad informowania wspólników lub akcjonariuszy o informacjach, a także określenia kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków.

11.02.2020

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.

06.02.2020

KNF ostrzega przed stosowaniem złych wskaźników

Spółki Finanse Compliance

Od 2 stycznia 2020 roku podmioty nadzorowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego mogą stosować wyłącznie wskaźniki referencyjne opracowywane przez administratorów znajdujących się w rejestrach prowadzonych przez ESMA - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I ostrzega, że za naruszenie tego wymogu rozporządzenia BMR grożą sankcje.

06.02.2020

Siedem błędów, których powinien wystrzegać się menadżer

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Niedelegowanie zadań, pochopne decyzje i brak komunikacji w zespole to tylko niektóre z błędów, których powinien unikać menadżer. Od dobrego wymaga się empatii i zrozumienia, ale także konsekwencji i stanowczości. Nieumiejętne kierowanie zespołem może skutkować nieefektywną pracą, zwiększoną rotacją, a finalnie prowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

05.02.2020

Spory o najem często trafiają do arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

W 2019 roku do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej wpłynęło 175 nowych spraw, w 100 arbitrzy wydali decyzje kończące postępowanie. Najczęściej arbitrzy rozstrzygali spory z zakresu najmu. Niemal 72 proc. spraw to spory o wartości od 10 tys. zł do 1 mln zł.

04.02.2020

Brexit: kolejne 11 miesięcy niepewności

Spółki Małe i średnie firmy

W piątek 31 stycznia o godzinie 24 czasu polskiego i o godzinie 23 czasu londyńskiego Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Od tego momentu rozpoczął się 11- miesięczny okres przejściowy, kiedy toczyć się będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

03.02.2020

Dematerializacja akcji: Konsekwencje niedokonania wpłat na akcje

Spółki

Jeśli akcjonariusz nie dokona wpłat na obejmowane przez niego akcje, spółka zobowiązana jest wezwać go do spełniania świadczenia w dodatkowym terminie. Gdy tego nie zrobi, spółka może pozbawić go praw udziałowych bez dalszego wezwania. Wymaga to jednak podjęciach uchwały zarządu - pisze Wojciech Ostrowski, radca prawny w Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

01.02.2020

TSUE: Instytucje publiczne mają tylko 30 dni na regulowanie faktur

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelki starań, by instytucje publiczne płatności przedsiębiorstw prywatnych realizowały w terminie 30, względnie 60 dni. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE we włoskiej sprawie. Stawia on pod znakiem zapytania także zgodność polskich przepisów z prawem UE.

30.01.2020

KNF uczy, jak oceniać szefów banków, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń

Spółki Finanse Compliance Kontrola zarządcza

KNF właśnie opublikowała liczący w sumie ponad 200 stron dokument określający kryteria oceny członków zarządów i rad nadzorczych wybranych instytucji finansowych. Urząd radzi szybko się z nim zapoznać i wdrożyć. Ostrzega też, że pracuje nad metodykami dla kolejnych sektorów i stanowisk.

29.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

URE chce poznać lepiej sektor ciepłowniczy

Środowisko Spółki

W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wezwał przedsiębiorców z branży ciepłowniczej do przedstawienia informacji na temat aktualnego poziomu emisji i prowadzonych inwestycji.

21.01.2020

Przez brak numeru rachunku na białej liście firmy wstrzymują płatności

VAT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy nie dostają zapłaty za faktury, ponieważ tzw. biała lista podatników – mimo zgłoszenia i aktualizacji danych - nie wskazuje numerów ich rachunków bankowych. Ich kontrahenci z obawy na sankcje w kosztach podatkowych blokują płatności. Aktualizowanie baz danych skarbówki trwa zbyt długo – ostatnio nawet 2-3 tygodnie.

17.01.2020

NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

Koniec z akcjami w formie pisemnej - czas zamienić je na elektroniczne

Spółki

Wkrótce dokumenty akcji w formie pisemnej zastąpi elektroniczny rejestr akcjonariuszy, co wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami i kosztami. Jeśli dana działalność nie musi być prowadzona w formie spółki akcyjnej, a spółka nie planuje wprowadzenia akcji do obrotu publicznego to może pomyśleć o przekształceniu - pisze Wojciech Ostrowski z Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

08.01.2020

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.

18.12.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy doradzała przy sprzedaży Core Services

Rynek Spółki

Krzysztof Brysiewicz, Maciej Wasilewski, Michał Jeleń oraz Radosław Graboś doradzali Core Services przy transakcji sprzedaży. Zadaniem doradców było wynegocjowanie korzystnych warunków dla sprzedających udziały, ale też ułożenie ładu korporacyjnego pozwalającego na zabezpieczenie interesów obu stron.

15.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019