Ustawa o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej może ograniczać prawa przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje wprowadzenie wielu nowych rozwiązań prawnych w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Nie jest jednak dostatecznie precyzyjny w zakresie, w jakim określa możliwe działania państwa, skierowane wobec przedsiębiorców – ocenia adwokat Rafał Rozwadowski.

06.10.2022

Czy sztuczna inteligencja śni o prawach autorskich?

Prawo cywilne Prawo AI

Obowiązujące obecnie systemy ochrony praw autorskich przyjmują, że ochronie prawnoautorskiej może podlegać tylko działalność człowieka. Na tej podstawie odmawiano dotychczas rejestrowania utworów stworzonych przez programy typu "sztuczna inteligencja". Nie jest jednak wykluczone, że ta praktyka będzie musiała się zmienić - pisze radca prawny Mikołaj Wiza, LexDigital i kancelaria DSK.

05.10.2022

Restrukturyzacja Getin Noble Banku to także problem posiadaczy umorzonych akcji i obligacji

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A., poza skutkami dla „frankowiczów”, stała się najbardziej dotkliwa w dla posiadaczy akcji oraz obligacji podporządkowanych wyemitowanych przez GNB - pisze radca prawny Olaf Maciejowski. I przypomina, że spółka windykacyjna zaprzestała wykonywania swoich zobowiązań z tytułu tych obligacji za ponad 2 mld zł.

04.10.2022

Zmiany w prawie spółek - nowe zasady odpowiedzialności członka zarządu

Spółki

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, wchodząca w życie 13 października, jest omawiana i analizowana od miesięcy. Wiele zmian ocenianych jest jako potrzebne i pożądane. Przykładem są nowe zapisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki, dzięki którym wszystkie spółki kapitałowe obowiązywać będą te same, spójne zasady - pisze adwokat Milana Krzemień.

04.10.2022

DORA to rewolucja na rynku finansowym? Być może, ale z innych powodów niż myślicie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.

03.10.2022

Niewymienialny token – wartość materialna i intelektualna

Prawo AI Prawo gospodarcze

Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

01.10.2022

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

29.09.2022

Inflacja szybuje, ceny materiałów budowlanych rosną, a zmiana kontraktów nie taka prosta

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Budownictwo

Inflacja bezpośrednio wpływa na ceny materiałów, paliw, surowców, jak i płac, a wykonawcy i podwykonawcy inwestycji coraz częściej obawiają się widma pogłębienia strat w związku z wykonywaniem umów o roboty budowlane. Zwiększa się więc liczba kontraktów, od których odstępują wykonawcy, co w dalszej perspektywie grozi im skierowaniem roszczeń odszkodowawczych przez inwestorów.

28.09.2022

Dr Poprawski: Interes grupy spółek – jak wyważyć różne dążenia?

Spółki Prawo gospodarcze

Grupa spółek, która jest ważnym elementem prawa holdingowego, stanowi konstrukcję prawną odrębną od dotychczas znanego Kodeksowi spółek handlowych stosunku dominacji. Nie ma ona zdolności prawnej, tym samym interes grupy spółek nie jest powiązany z jedną konkretną jednostką organizacyjną. Za taką nie można bowiem uznać grupy spółek - pisze dr Radosław Poprawski z kancelarii DZP.

27.09.2022

Compliance - trudno zapewnić zgodność w powodzi zmian prawa

Compliance

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych, nowe przepisy o spółkach i raportowanie zrównoważonego rozwoju - to tylko niektóre tematy planowanej na 4-5 października konferencji "Compliance & Integrity days" poświęconej zarządzaniu zgodnością w Polsce. Pojawi się tam też zupełnie nowy, ale niezwykle aktualny temat: skutki sankcji wobec Rosji.

26.09.2022

Matka jest najważniejsza – rośnie rola spółki dominującej w holdingu

Spółki

Wprawdzie wchodzące niebawem w życie przepisy nie stanowią kompleksowej regulacji funkcjonowania holdingów, bez wątpienia są potrzebnym krokiem w dostosowywaniu prawa do realiów gospodarczych, w których coraz większą rolę odgrywają grupy spółek. Uporządkowują najistotniejsze kwestie związane z zarządzaniem grupą spółek, wzmacniając istotnie pozycję spółki dominującej.

23.09.2022

UE wprowadza nowe obowiązki dla pośredników w usługach cyfrowych

Prawo AI Prawo europejskie

Unijne rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych zreformowało i uzupełniło dyrektywę o handlu elektronicznym dla pośredników internetowych, zachowując kluczowe filary, takie jak przepisy „bezpiecznej przystani”, wprowadzając jednocześnie szereg nowych obowiązków związanych z dezinformacją, nielegalnymi towarami i treściami oraz zagrożeniami internetowymi.

19.09.2022

Mikołaj Lech: Czego muzycy mogą się nauczyć ze sporu o nazwę KOMBI?

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć prawa do nazwy zespołu muzycznego? Co w takim przypadku może zrobić pominięty w zgłoszeniu założyciel? W końcu, czy pomysłodawca nazwy, ma do niej prawa autorskie? Spory, które toczą ze sobą byli członkowie zespołu KOMBI dostarczają nam odpowiedzi na te i inne pytania - pisze rzecznik patentowy Mikołaj Lech.

16.09.2022

Prawo holdingowe - wiążące polecenie to odpowiedzialność za ryzyko niewypłacalności

Spółki Prawo gospodarcze

Wchodząca za niespełna miesiąc w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadzi do polskiego porządku prawnego prawo holdingowe. Oprócz korporacyjnych nowości dotyczących grup spółek, wywrze ono też wpływ na aspekty związane z niewypłacalnością spółek uczestniczących w grupie. Wniosek o upadłość spółki zależnej będzie mogła złożyć spółka dominująca z tej grupy.

15.09.2022

Rafał Baniak: System kaucyjny, czyli kiedy lepsze staje się wrogiem dobrego

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone było ryzykiem. Do szeregu czynników zewnętrznych cechujących się dużą zmiennością, coraz częściej dochodzi brak przejrzystości prawa i jego nadmierne komplikowanie. Do takiej sytuacji może doprowadzić brak solidnych analiz i dialogu z biznesem w pracach nad ustawą o systemie kaucyjnym - twierdzi Rafał Baniak, prezes Zarządu Pracodawcy RP.  

13.09.2022

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - będzie nowy model

Prawo karne Prawo gospodarcze

​Trwają prace nad nowymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wprawdzie projektodawcy rezygnują z uchwalenia nowej ustawy, dokonując „jedynie” nowelizacji obowiązującego aktu prawnego, niemniej zakres i charakter zmian nakazują uznać, że mamy do czynienia z całkowicie nowym modelem odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary.

12.09.2022

Opłatę rezerwacyjną deweloper musi zwrócić niezwłocznie

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Przepisy regulujące sytuacje, w których opłata rezerwacyjna ma podlegać zwrotowi, mają charakter bezwzględnie obowiązujący, więc strony nie mogą ich zmienić w zawartej umowie, a postanowienia umowne sprzeczne z art. 34 ustawy lub mające na celu ich obejście, będą mogły zostać uznane za nieważne.

10.09.2022

Instytucja wiążącego polecenia - ważna zmiana w prawie spółek handlowych

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października 2022 r. obowiązywać będą przepisy tzw. prawa holdingowego, jednej z najbardziej doniosłych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych w ostatnich latach. Wśród nowych rozwiązań, które pojawią się w polskim porządku prawnym, będą wiążące polecenia, jakie spółka dominująca będzie mogła wydawać spółce zależnej w ramach grupy spółek.

08.09.2022

Zmiana prawa holdingowego - w październiku ważna dla spółek reforma

Spółki Prawo gospodarcze

Od początku prac nad kontrowersyjną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych trwał zażarty spór o kształt tej reformy, a zaproponowany projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony prawników oraz środowiska przedsiębiorców prowadzących aktywność biznesową w formie spółek kapitałowych. Czy zaproponowana nowelizacja rzeczywiście nie spełnia oczekiwań polskiego biznesu oraz prawa?

07.09.2022

Zawarcie układu lub restrukturyzacja może odroczyć upadłość firmy

Prawo gospodarcze

Coraz więcej firm występuje o postępowania o zatwierdzenie układu lub inne postępowania restrukturyzacyjne. Dobór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne – wdrożenie środków restrukturyzacyjnych może skutecznie uchronić przed ogłoszeniem upadłości - mówi Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

02.09.2022