SN: Dobra wiara przy zasiedzeniu służebności przesyłu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo państwowe, które nabyło z mocy prawa własność urządzeń przesyłowych, posadowionych na nieruchomości Skarbu Państwa, może być uznane za posiadacza w dobrej wierze służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

19.02.2019

Tokeny inwestycyjne wymagają lepszej regulacji

Prawo gospodarcze Finanse

Finansowanie projektów za pośrednictwem cyfrowych tokenów wpisało się w krajobraz inwestycyjny Europy i świata, ale tak jak każda innowacja, jest narażone na problemy wieku dziecięcego - twierdzi Marek Parzyński z działu Blockchain i Nowych Technologi w kancelarii Kijewski Graś sp. k.

19.02.2019

Prof. Sieradzka: Pozwy zbiorowe wymagają jeszcze usprawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wprowadzenie do prawa polskiego postępowania grupowego miało przyczynić się do szybkiego rozpoznawania tzw. spraw masowych, jednak stosowanie ustawy pokazało wiele problemów z tym zawiązanych - twierdzi prof. Małgorzata Sieradzka, adwokat, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego w Uczelni Łazarskiego.

19.02.2019

Sejm zacznie prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Obszerna reforma postępowań sądowych w sprawach cywilnych ma być jednym z tematów rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Zmiany mają usprawnić i przyspieszyć postępowania. Jedną z nich ma być przywrócenie odrębnych postępowań w sprawach gospodarczych.

18.02.2019

Rząd zmienia przepisy o blokadzie cen energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dystrybutorzy energii nie będą mieli obowiązku ustalenia stawek na 2019 rok na poziomie z grudnia 2018 r. Taką zmianę przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy w sprawie cen energii. Według projektu ustaloną ceną zostanie objęta tylko energia elektryczna, a nie stawki sieciowe.

18.02.2019

Rząd zajmie się regulacją przewozu samochodami osobowymi

Prawo gospodarcze

Rynek przewozów samochodami osobowymi zostanie uregulowany - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. I dodał, że spodziewa się, że projekt ustawy porządkującej kwestie transportu osób samochodami osobowymi trafi we wtorek na posiedzenie rządu. 

18.02.2019

SN: Utajniona w piśmie zmiana ceny i treści usługi podlega karze

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jeśli dostawca usług przesłał by odbiorcom telewizji satelitarnej nowy pakiet usług, na który klient może się zdecydować lub nie, bez groźby zerwania umowy, byłoby to zgodne z prawem. Jednak spółka ITI złamała dobre obyczaje i prawa konsumenta - orzekł Sąd Najwyższy.

15.02.2019

Przepisy zmuszają sprzedawców węgla do zbierania zbyt wielu danych

Prawo gospodarcze RODO

Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych przy sprzedaży węgla osobom fizycznym wystarczające powinno być pozyskiwanie takich danych jak: imię i nazwisko oraz miejsce odbioru wyrobu węglowego, uwierzytelnione czytelnym podpisem. Zbieranie numeru PESEL i dowodu osobistego jest niezgodne z RODO.

15.02.2019

Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na mediacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Już dwa lata obowiązuje w Polsce ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem przepisów był przede wszystkim wzrost ilości spraw gospodarczych kierowanych do mediacji oraz podniesienie świadomości przedsiębiorców, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego

15.02.2019

SA: Nie trzeba wysłuchać członka spółdzielni, aby go wykreślić

Prawo gospodarcze

Spółdzielnia podjęła szereg czynności, aby umożliwić jej członkowi złożenie wyjaśnień przed wykreśleniem z rejestru. Wyznaczono mu kilkadziesiąt terminów, umożliwiono skorzystanie z wielu form, a nawet wyrażono gotowość do spotkania w wyznaczonym przez niego miejscu. SA w Katowicach uznał, że stworzone warunki były wystarczające

15.02.2019

UE: Nowe przepisy mają lepiej chronić rynki w strategicznych sektorach

Prawo gospodarcze

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rozporządzenie o kontroli bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach Unii Europejskiej. Ma ono chronić infrastrukturę krytyczną, m.in. taką jak energia, transport, łączność, dane, przestrzeń kosmiczna i finanse, a także technologie, w tym półprzewodniki, sztuczną inteligencję i robotykę.

14.02.2019

Unia szykuje jednolite zasady działania dla platform internetowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Kryteria wyszukiwania towarów, warunki sprzedaży będą jawne. Z góry będą też musiały być znane powody usunięcia lub zawieszenia użytkownika platformy czy wyszukiwarki internetowej. Unijne rozporządzenie w tej sprawie ma być stosowane już po roku od publikacji.

14.02.2019

Zmiany w procedurze cywilnej - nowa era, czy powrót do przeszłości?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Zmiany w procedurze cywilnej są potrzebne, ale nie ma pewności, czy te proponowane w rządowym projekcie rzeczywiście doprowadzą do usprawnienia procesów - pisze radca prawny Zbigniew Kruczkowski z warszawskiego biura Linklaters. I dodaje, że szczególne zaniepokojenie może budzić zamiar powrotu do odrębnej procedury gospodarczej.

14.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prawo gospodarcze Finanse

Wkrótce banki hipoteczne będą wyłączone z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów i związanych z tym obowiązków. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

13.02.2019

Nowa ustawa zablokuje bezgotówkowe naprawy samochodów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proponowane w senackim projekcie dotyczącym kancelarii odszkodowawczych zmiany przewidują m.in. ograniczenie możliwości zarówno zbycia roszczeń o charakterze osobistym jak i majątkowym. Będzie to rewolucyjna zmiana w całym systemie prawa cywilnego w Polsce, która uderzy m.in. w naprawy bezgotówkowe aut i cesje bankowe

12.02.2019

KE: Kary za nielegalny ubój mają być skuteczniejsze

Prawo gospodarcze

Polska musi uszczelnić system nadzoru nad ubojem zwierząt, m.in. zwiększyć kary. Takie zalecenia przesłała w piątek Komisja Europejska. W poniedziałek o nielegalnym uboju mówił w Brukseli główny lekarz weterynarii podczas spotkania unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

11.02.2019

Komornik skazany za zajęcie rzeczy wyłączonych z egzekucji

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydał wyrok skazujący wobec Ireneusza S., byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w tym mieście m.in. za zajęcie przedmiotów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, które były zgodnie z prawem wyjęte spod egzekucji.

11.02.2019

Prosta Spółka Akcyjna - szanse i ryzyka

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej przewiduje dość rewolucyjne rozwiązania, które z jednej strony mogą być dobrą ofertą dla wielu podmiotów działających na rynku, ale niosą też zagrożenia dla systemu spółek, w tym najbardziej dla popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze Mateusz Grześków

11.02.2019

SN: Białoruski sąd pominął prawa polskiego przedsiębiorcy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sprawa ta była badana już dwa razy przez Sąd Najwyższy. SN po raz kolejny uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego o uznaniu i stwierdzeniu wykonalności orzeczenia sądu białoruskiego nakazującego zapłacić polskiemu przedsiębiorcy 2 mld 610 tys. rubli. Prawomocny wyrok może doprowadzić do unieważnienia całej procedury.

11.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019