Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

KNF ma skuteczniej nadzorować zagranicznych ubezpieczycieli

Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła skuteczniej nadzorować zakłady ubezpieczeń i reasekuracji z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce np. przez swoje oddziały. Odpowiednie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który pojawił się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

26.04.2019

Minister przedsiębiorczości: Nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie chcemy dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według niej w rządzie nie ma poparcia dla tego pomysłu.

25.04.2019

Firma sprzedająca filtry wody ukarana za negowanie prawa do rezygnacji z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.

25.04.2019

SN: Zwrot nadpłaty czynszu i nakładów - niezasadne, bo przedawnione

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wraz z rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy przestają być najemcami lokalu. A wszelkie rozliczenia nakładów poczynionych w celu jego ulepszenia powinny nastąpić z tą datą - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że roszczenia z tego tytułu przedawniają się po roku od oddania kluczy.

25.04.2019

KNF przejmie nadzór nad rynkiem sekurytyzacyjnym

Rynek Prawo gospodarcze

Poszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego o nadzór nad rynkiem sekurytyzacyjnym - to cel nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja ma na celu zapewnienie skutecznego wykonywania rozporządzenia unijnego z 12 grudnia 2017 roku w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji.

24.04.2019

Minister będzie nadzorował doradców restrukturyzacyjnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dodatkowy nadzór ministra sprawiedliwości nad wykonywaniem zawodu doradcy restrukturyzacyjnego, obok dotychczasowego nadzoru sprawowanego przez sądy i sędziów-komisarzy, wprowadza podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

24.04.2019

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.

24.04.2019

Od września sklepy będą pobierać opłaty także za grubsze torby

Środowisko Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Finansów chce uszczelnienia systemu poboru opłaty recyklingowej. Będą nią objęte także grubsze torby foliowe. Sklepy będą musiały wpłacać opłatę co miesiąc, a nie raz w roku. Sama wysokość opłaty nie ulegnie zmianie. Według rządowych planów nowe zasady mają zacząć obowiązywać już we wrześniu tego roku.

23.04.2019

SA: Odszkodowanie za utracony zarobek niełatwo wykazać

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Po wypadku powódka uzyskiwała niższy dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Różnica w dochodach nie była jednak znacząca. Z tego powodu nie można uznać, że to brak osobistego świadczenia przez powódkę pracy i zastępowanie jej przez inne osoby doprowadził do utraty klienteli - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

23.04.2019

NSA: Audyt nie ma wartości gospodarczej, trzeba go ujawnić związkom zawodowym

Spółki Prawo gospodarcze

Dla zastosowania ochrony tajemnicy przedsiębiorcy nie jest wystarczające jedynie podjęcie działań mających zachować informację w poufności. Tajemnica przedsiębiorcy wiąże się z jej wartością gospodarczą - stwierdził w wydanym niedawno orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

23.04.2019

Polskie ziemniaki oznaczone będą polską flagą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie wprowadzające znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Minister zapowiedział także w piątek, że wystąpi do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania w taki sposób także mięsa.

20.04.2019

Rzecznik przedsiębiorców chce dyscyplinarek dla urzędników skarbowych

Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.

19.04.2019

Rząd planuje inteligentne liczniki energii, choć budzą zastrzeżenia ekspertów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Inteligentne liczniki w każdym domu, przepisy wprowadzające zmiany w zasadach powoływania Prezesa URE i wiceprezesa oraz możliwość administracyjnej ingerencji Prezesa URE w treść umów cywilnoprawnych zawartych pomiędzy przedsiębiorstwami - to główne wady projektu ustawy Prawo energetyczne.

19.04.2019

Kary umowne nie zapewnią bezpieczeństwa w umowie z software housem

Prawo AI Prawo gospodarcze

Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.

19.04.2019

UE: Będą niższe pułapy emisji dla ciężarówek

Środowisko Prawo gospodarcze

Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.

18.04.2019

Jest szansa na lepszą ochronę własności intelektualnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

To pierwszy projekt ustawy dotyczący własności intelektualnej kompleksowo regulujący rozproszoną materię. Przewiduje powstanie wyspecjalizowanych sądów oraz oczekiwane przez biznes instrumenty, na przykład powództwo o ustalenie braku naruszenia prawa – mówi dr Wojciech Włodarczyk, adwokat, rzecznik patentowy

18.04.2019

Specjalistyczne sądy ułatwią walkę z handlarzami podróbkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg

17.04.2019

Ustawa podpisana - pomoc dla firm pod lepszym nadzorem

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Wzmocnienie uprawnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, by m.in. lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej, to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Nowe przepisy wprowadzają też wiele zmian w funkcjonowaniu samej Agencji.

16.04.2019