Celem przygotowanych przez rząd propozycji zmian w Kodeksie postępowania cywilnego jest walka z przewlekłością, usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań sądowych. 

Czytaj: Reforma postępowania cywilnego idzie do Sejmu>>

Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt, dzięki proponowanym przepisom, znaczna część spraw będzie rozstrzygana już na pierwszej rozprawie. Służyć temu ma m.in. wprowadzenie obowiązku pisemnej odpowiedzi na pozew. Jeśli zakończenie postępowania nie będzie możliwe na pierwszej rozprawie, sędzia będzie musiał od razu wyznaczyć kilka następujących bezpośrednio po sobie terminów rozpraw, tak aby nie było wielomiesięcznych przerw między nimi. 

 

Projektowane przepisy mają tez skrócić drogę obywateli do sądów - sprawy mają się toczyć niedaleko miejsca ich zamieszkania. 
Ograniczona została także możliwość przedłużania postępowań, np. przez ciągłe wnoszenie zażaleń. Nowe rozwiązania mają również zagwarantować obiektywizm postępowań m.in. poprzez automatyczne wyłączenie sędziów i całych sądów, gdy ich bezstronność może być kwestionowana. 

Nie będzie też ogłaszania wyroków w pustej sali. Obecnie sędzia musi to robić, nawet gdy nikt się nie stawił. Projekt zakłada również, że w pisemnych uzasadnieniach wyroków wystarczające będzie zarysowanie istoty problemu, co odciąży sędziów. To strona określi jakiego uzasadnienia oczekuje - pełnego czy częściowego. Ponadto rozszerzono możliwość składania zeznań na piśmie na wszystkie sądowe postępowania cywilne

Kolejnym elementem proponowanej przez rząd reformy jest także zwolnienie z opłat sądowych osób mniej zamożnych oraz pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców. Zaproponowano duże zniżki dla ofiar nieuczciwych sprzedawców - opłaty będą niższe o 2/3, jeśli pokrzywdzona osoba przed wytoczeniem powództwa podejmie próbę polubownego załatwienia sporu. Ofiary banków, frankowicze za wniesienie sprawy zapłacą maksymalnie 1 tys. zł, obecnie może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Czytaj: Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna>>