Kary umowne nie zapewnią bezpieczeństwa w umowie z software housem

Prawo AI Prawo gospodarcze

Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.

19.04.2019

UE: Będą niższe pułapy emisji dla ciężarówek

Środowisko Prawo gospodarcze

Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.

18.04.2019

Jest szansa na lepszą ochronę własności intelektualnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

To pierwszy projekt ustawy dotyczący własności intelektualnej kompleksowo regulujący rozproszoną materię. Przewiduje powstanie wyspecjalizowanych sądów oraz oczekiwane przez biznes instrumenty, na przykład powództwo o ustalenie braku naruszenia prawa – mówi dr Wojciech Włodarczyk, adwokat, rzecznik patentowy

18.04.2019

Specjalistyczne sądy ułatwią walkę z handlarzami podróbkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg

17.04.2019

Ustawa podpisana - pomoc dla firm pod lepszym nadzorem

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Wzmocnienie uprawnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, by m.in. lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej, to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Nowe przepisy wprowadzają też wiele zmian w funkcjonowaniu samej Agencji.

16.04.2019

UE: Zmiany dotyczące gazociągów ostatecznie zatwierdzone

Prawo gospodarcze

Kraje członkowskie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego. Sprawa dotyczy m.in. gazociągu Nord Stream 2 mającego przebiegać po dnie Bałtyku.

15.04.2019

UE: Zmiany w prawie autorskim ostatecznie zatwierdzone

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Nowa dyrektywa o prawach autorskich została w poniedziałek przyjęta przez państwa Unii Europejskiej. To kończy procedurę legislacyjną, ponieważ zawarty wcześniej kompromis Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tej regulacji zyskał w marcu poparcie PE. Organizowana z udziałem Polski koalicja przeciwko tej dyrektywie nie dała rezultatu.

15.04.2019

Spadek pozycji Polski w rankingu wolności

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Dopiero 39. miejsce, na 162 kraje objęte badaniem, zajęła Polska w najnowszej edycji Indeksu Wolności Człowieka – Human Freedom Index 2018. Z wynikiem 7,81 pkt. to spadek o trzy pozycje w porównaniu z poprzednią edycją. Według autorów opracowania, za ten regres odpowiada przede wszystkim pogorszenie wskaźnika wolności osobistej, w tym w dużej mierze poziomu praworządności.

13.04.2019

TK sprawę odmowy wykonania usługi rozpatrzy bez sędziego Wyrembaka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sędzia Jarosław Wyrembak nie znajdzie się w składzie orzekającym w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd. Powodem jest jego opinia, jeszcze jako pracownika Biura Analiz Sejmowych, w której wyraziście przedstawił swój stosunek do problemu.

12.04.2019

Ustawa zabroni cofania liczników w samochodach

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ograniczenie fałszowania wskazań liczników w pojazdach, a zwłaszcza w importowanych używanych samochodach osobowych - to cel zmian w ustawach: Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks karny. Przyjęta w piątek przez Senat nowela przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby zmieniającej wskazanie drogomierza lub ingerującej w prawidłowość jego pomiaru.

12.04.2019

Rynek sekurytyzacyjny pod nadzorem KNF

Prawo gospodarcze Finanse

Senat uchwalił bez poprawek ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym. Dostosuje ona polskie przepisy do unijnego rozporządzenia o sekurytyzacji, które jest stosowane już od 1 stycznia 2019 r. To zmiana ważna dla banków, funduszy sekurytyzacyjnych i inwestycyjnych, ubezpieczycieli oraz firm leasingowych.

12.04.2019

UOKiK szykuje kolejne kary dla menadżerów. Tym razem sprzedających tiry

Prawo gospodarcze

Według UOKiK dilerzy ciężarówek mogli stworzyć kartel, który od 2011 r. dzielił polski rynek. Wszczął postępowanie przeciwko pięciu firmom. Dziewięciu menadżerom za udział w zmowie grożą kary do 2 mln zł. To już kolejne osoby, które mogą zostać ukarane przez UOKiK. W marcu urząd postawił też zarzuty członkom zarządu dwóch firm energetycznych.

12.04.2019

Kozłowski: Swoboda działalności gospodarczej nie jest absolutna

Prawo gospodarcze

Jeśli ktoś deklaruje publicznie, że świadczy określone usługi na rzecz ludności, to nie może dobierać klientów według własnych poglądów dyskryminując tych o innych poglądach. Gdy na sklepie wisi tabliczka, np. nie obsługujemy zwolenników PiS lub PO, to ma charakter dyskryminujący – mówi radca prawny Wojciech Kozłowski,

12.04.2019

Szczyt UE zgodził się na przesunięcie brexitu

Prawo gospodarcze

Przywódcy 27 państw zebrani na unijnym szczycie w Brukseli zgodzili się w środę wieczorem na przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 października br. Jednak odroczenie daty ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.

11.04.2019

Spór o lex Uber zawieszony - rząd przyspieszy z ustawą o transporcie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie, a rząd deklaruje, że dołoży starań, by nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została uchwalona przed wakacjami. Jednak zdaniem ministrów nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były obecnie wyłączane w Polsce.

11.04.2019

TSUE: UOKiK mógł wymierzyć PZU Życie dwie kary finansowe

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może w jednej decyzji nałożyć dwie kary, jedną za naruszenie polskich przepisów, a drugą za unijnych. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej sankcji nałożonych na PZU Życie. A chodziło o poważne kary - jedna to 17 mln zł, a druga 33 mln.

11.04.2019

Ruszyły negocjacje taksówkarzy z przedstawicielami rządu

Prawo AI Prawo gospodarcze

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwają rozmowy między przedstawicielami rządu i taksówkarzami, których koledzy czekają w gotowości na ulicach Warszawy. Jeśli rozmowy nie zakończą się spełnieniem ich postulatów, zapowiadają kontynuowanie protestu.

10.04.2019

TK na razie nie rozstrzygnie sporu o odmowę druku plakatów LGBT

Prawo gospodarcze

Relikt PRL zapobiegający sprzedaży towarów spod lady czy ochrona przed dyskryminacją - Trybunał Konstytucyjny miał w środę rozstrzygnąć, czy przepis umożliwiający nałożenie sankcji za nieuzasadnioną odmowę świadczenia usług łamie Konstytucję. Chodzi o sprawę drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów organizacji LGBT.

10.04.2019

Facebook poinformuje o zasadach świadczenia usług

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze RODO

Facebook będzie czytelniej informował o zasadach, na jakich świadczy usługi na rzecz konsumentów - to jeden z warunków wynegocjowanych z tą firmą przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który brał udział w tych rozmowach.

09.04.2019