Wiatr przewraca paczkomaty, chyba potrzebne zmiany w prawie

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Przewrócone paczkomaty mieli okazję widzieć ostatnio mieszkańcy wielu miast. Całe szczęście nikomu nic się nie stało, ale w niektórych przypadkach doszło do szkód materialnych. Czy silne wiatry wymuszą zmianę prawa dotyczącą paczkomatów oraz innych ulicznych automatów? Zdaniem większości prawników są one konieczne, ale z ewentualnym zaostrzaniem wymagań lepiej nie przesadzać.

24.02.2022

RPO: Już tylko właściciele odpowiadają za lokale dla mieszkańców domów w złym stanie technicznym

Administracja publiczna Budownictwo

Gminy już nie muszą zapewniać lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I alarmuje, że jeżeli rząd nie zmieni przepisów, obowiązek zapewnienia lokatorom lokali zamiennych spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy nie będą w stanie się z niego wywiązać.

23.02.2022

Nawiezienie ponad 200 kg ziemi na metr kwadratowy to składowanie odpadów

Środowisko Budownictwo

Ziemia i gruz nawiezione na grunt stanowią odpad, którego składowanie i przetwarzanie wymagają pozwolenia. Bez zezwolenia władający nieruchomością możne nawieść do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy działki, co oznacza jej dopuszczalne podwyższenie o 20-25 cm. Złamanie tych zasad może skutkować nakazem usunięcia odpadów.

18.02.2022

Nawiezienie ziemi na grunt wbrew zapisom planu miejscowego jest nielegalne

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Plan miejscowy może wprowadzić zakaz zmiany naturalnego ukształtowania terenu. Naruszenie zapisów planu uprawnia organy administracji do wszczęcia postępowania w oparciu o szereg ustaw m.in.: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o odpadach, Prawo budowlane, Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska.

14.02.2022

Nowe warunki techniczne dla budynków mogą zablokować inwestycje

Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi i teoretycznie lepszymi warunkami technicznymi dla budynków. Problem jednak w tym, że nie zawsze usprawnią one budowę, a wręcz przeciwnie - często ją zablokują. Co gorsza, planowane rozwiązania mogą wywindować ceny nowych mieszkań w górę - biją na alarm deweloperzy, architekci oraz eksperci rynku nieruchomości.

04.02.2022

Reforma planistyczna - nowe plany mogą spowodować falę roszczeń właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy obawiają się, że reforma planistyczna wydrenuje, już i tak świecące pustkami, budżety. Chodzi o propozycje zastąpienia studium uwarunkowań - ogólnymi planami. Nowe plany będą miały charakter prawa miejscowego. Ich uchwalenie może spowodować wielomiliardowe roszczenia właścicieli niezadowolonych ze zmiany przeznaczenia swoich nieruchomości.

02.02.2022

Zmiany dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych mogą wejść w życie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług wynika z nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

27.01.2022

Będą nowe zasady - deweloper nie wybuduje w szczerym polu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce narzucić inwestorom i samorządom zasady budowy infrastruktury. Niektórzy deweloperzy potrafią wykazać się bowiem dużą kreatywnością. Zdarza się, że parking znajduje się kilometr od bloku, a budynek wielorodzinny jest podłączony do szamba. A gminy potrafią wymuszać na inwestorach realizację infrastruktury publicznej.

22.01.2022

NSA: Wysokość kary za zajęcie pasa drogowego zależy też od powierzchni ramki reklamy

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.

18.01.2022

Notariusze ostrzegają - dom do 70 mkw. może być trudno sprzedać

Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład

Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.

18.01.2022

Pompa ciepła nie wymaga pozwolenia, ale trochę formalności jest

Administracja publiczna Budownictwo

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wykorzystuje ciepło gromadzone w powietrzu, wodzie albo gruncie. Warto wiedzieć jakie wymagania trzeba spełnić, żeby wykonać taką pompę zgodne z przepisami budowlanymi i przepisami szczególnymi – w zależności od rodzaju pompy.

15.01.2022

Sejm zmienił procedury przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Budownictwo Prawo AI

Sejm znowelizował przepisy dotyczące procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Nowelizacja wskazuje, że wniosek złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe ma być rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.

13.01.2022

Blok budowany jako izolatorium - sądy nie uznają uproszczonych zasad

Budownictwo Koronawirus

Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.

13.01.2022

Gdy lex deweloper zaczyna działać, rząd szykuje radykalne zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.

12.01.2022

Sąd: Deweloper nie może ograniczać łącznej wysokości kar umownych

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Wzorzec umowy ograniczał łączną wysokość kar umownych za zwłokę dewelopera oraz zakładał, że zmiana powierzchni użytkowej lokalu w granicach do 2 proc., nie wpływa na stan rozliczeń między stronami. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał te postanowienia za niedozwolone i wymierzył karę. Sąd przyznał mu rację i oddalił odwołanie.

08.01.2022

Warunki zabudowy będą wydawane na trzy lata, a nie bezterminowo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do reformy planistycznej. Do prekonsultacji trafił właśnie projekt w tej sprawie. Chce, by weszła w życie w przyszłym roku. Obecne studia mają zastąpić plany ogólne, a ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat. Stare decyzje z czasem wygasną.

07.01.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o scalaniu i wymianie gruntów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowelizacja ustawy o scalaniu gruntów została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania. Chodzi też o wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy postępowaniach oraz wprowadzenie terminu dla wojewodów i sądów do rozpatrywania odwołań i skarg w tej sprawie.

04.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo

Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.

31.12.2021

Sąd: Kierownik budowy ma obowiązek korygować decyzje inwestora

Prawo cywilne Budownictwo

Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę

31.12.2021
Prawo.pl