Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa, a za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych.
Krzysztof Sobczak
01.02.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze

Kolejne zwolnienia i postojowe z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski można składać od 1 lutego – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
01.02.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone tzw. klauzule spreadowe stosowane przez bank BPH w aneksach do umów o kredyt hipoteczny. Określają bowiem w sposób praktycznie niemożliwy do zweryfikowania przez konsumenta zasady ustalania kursów walut. W praktyce bank może podać dowolną wysokość raty, a konsument nie może zweryfikować czy została prawidłowo obliczona.
Jolanta Ojczyk
01.02.2021
Kredyty frankowe
Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.
Krzysztof Sobczak
01.02.2021
Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze
Pandemia wyraźnie zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków nie planuje w najbliższym czasie założenia własnej firmy. Wolą bezpiecznie pracować na etacie. Z kolei osoby, które zamierzają otworzyć biznes, wskazują głównie na niezależność i perspektywę wyższych dochodów.
Grażyna J. Leśniak
01.02.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Spółka Smart Cities z Warszawy ukarana karą pieniężną w wysokości ponad 12 tys. zł za brak współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Firma nie udzielała odpowiedzi na jego pisma oraz nie zapewniła dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
Krzysztof Sobczak
01.02.2021
RODO

Transgraniczne wyjazdy do pracy w 2021 r. pod znakiem pandemii

Prawo pracy Prawo unijne Koronawirus a prawo
Bezpieczeństwo i racjonalne decyzje dotyczące pracy za granicą w UE będą kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wyjeździe do pracy. Pracodawcy, którym będzie zależało na zdobyciu pracowników, będą starali się zabezpieczyć te aspekty. Zwłaszcza, że przedsiębiorcy deklarują duże potrzeby kadrowe, pomimo niepewności co do przyszłej sytuacji epidemicznej – pisze Karolina Serwańska.
Karolina Serwańska
01.02.2021
Prawo pracy Prawo unijne Koronawirus a prawo
Od 1 lutego otwarte mogą być sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Młodsi klienci sklepów i aptek będą mogli zrobić zakupy przez cały dzień, bo rząd zdecydował również o zniesieniu godzin dla seniorów. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian. Zamknięte więc pozostaną m.in. lokale gastronomiczne, hotele, stoki narciarskie.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
01.02.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Stało się. Pięć lat oczekiwania „frankowiczów” na jednoznaczne udzielenie wskazówek co do orzekania w ich sprawach zdaje się dobiegać końca. Przypomnijmy, że od 2016 roku Sąd Najwyższy zajmował tyle sprzecznych ze sobą stanowisk w tej kwestii, że trudno byłoby ująć historię zmian poglądów w jednym artykule. Od całkowitego zaprzeczenia ich roszczeń do w zasadzie potwierdzenia nieważności tych umów.
Karolina Pilawska Andrzej Zaorski
01.02.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.
Krzysztof Koślicki
01.02.2021
VAT Opieka zdrowotna
Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.
Dorian Lesner
31.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona
Aneta Bęczkowska-Raczyńska
30.01.2021
Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Uregulowanie statusu prawnego hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, czyli UTO pozwoli na doprecyzowanie  odpowiedzialności za wypadki i szkody, które spowodują ich użytkownicy. Nie będą mieć jednak obowiązku kupowania polisy OC, choć liczba wyrządzanych szkód przez nich rośnie. Ubezpieczyciele liczą, że upowszechnią się polisy OC w życiu prywatnym.
Regina Skibińska
30.01.2021
Prawo cywilne
W sporze o legalizację samowolnie wybudowanej oranżerii organy uznały, że stroną postępowania była wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu, ponieważ pomieszczenie to nie zostało wymienione w akcie notarialnym. Kluczowy był jednak szkic lokalu, z którego wynikało, że jedynym użytkownikiem oranżerii był właściciel lokalu, więc to on powinien być adresatem postanowień.
Dorian Lesner
30.01.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, w końcu wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie najważniejszych wątpliwości dotyczących sporów o kredyty frankowe. 29 stycznia zadała sześć pytań. Cały skład Izby Cywilnej rozpatrzy je już 25 marca. Prawnicy cieszą się, że odpowiedź będzie tak szybko, a podjęta uchwała będzie miała moc zasady prawnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Jolanta Ojczyk
29.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Przygotowany przez Komisję Europejską akt prawny o usługach cyfrowych ma zapewnić spójne przepisy dotyczące zarządzania treściami nielegalnymi przez firmy działające na rynku cyfrowym. Biznes chwali projekt i to, że obejmie on także przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej, które świadczą usługi w państwach członkowskich.
Krzysztof Sobczak
29.01.2021
Nowe technologie RODO Prawo unijne
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarał firmę za brak woli współpracy z organem nadzoru w ustaleniu stanu faktycznego sprawy i prawidłowym jej rozstrzygnięciu. A Wojewódzki Sąd Administracyjny słusznie odrzucił skargę, bo firma dopuściła się co najmniej rażącego lekceważenia swoich obowiązków dotyczących współpracy z organem nadzorczym - komentuje Katarzyna Gorzkowska
Katarzyna Gorzkowska
29.01.2021
RODO

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy
W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.
Marcin K. Wiśniewski Michał Mrozik
29.01.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.
Karolina Kołakowska
29.01.2021
Prawo pracy Prawo unijne

Rząd chce odbierać klubom koncesje na alkohol, ale dla gmin pandemia to nie powód

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Rząd apeluje do gmin o współpracę przy cofaniu koncesji na sprzedaż alkoholu klubom i dyskotekom, które łamią ograniczenia pandemiczne. To byłoby dobre ze względu na pandemię, ale ograniczałoby działalność gospodarczą. A poza tym, nieczęsto zdarza się cofanie przez samorządy koncesji. Są one związane ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Zezwolenia to dochód samorządu,
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Konsekwencje wyroku TSUE w sprawie Schrems II, skutki Brexitu, wdrażanie kodeksów branżowych, przegląd krajowych przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne oraz przygotowanie wzorcowych dokumentów dla firm. To są główne wyzwania dotyczące stosowania RODO według uczestników konferencji zorganizowanej przez kancelarię Lubasz i Wspólnicy.
Jolanta Ojczyk
29.01.2021
RODO

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Tarcza Antykryzysowa
W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.
Krzysztof Koślicki
29.01.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Tarcza Antykryzysowa
Zredukowanie rosnących kosztów utrzymania biur usług płatniczych oraz zmniejszenie wymogów regulacyjnych stawianych tej grupie przedsiębiorców - taki cel przyświeca opublikowanemu w czwartek projektowi nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Według jego autorów nie zagrozi to bezpieczeństwu klientów, bo wysokość transakcji realizowanych przez te firmy będzie ograniczona.
Krzysztof Sobczak
28.01.2021
Rynek i konsument Finanse

Branża turystyczna będzie walczyć o odszkodowania, bo lockdown bez podstawy prawnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Obciążenia i sytuacja, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej jest nieadekwatna do pomocy rządowej, która płynie do tych firm. Wiele rozwiązań przygotowanych jest niechlujnie i stwarza furtkę do nadużyć. Należy spodziewać się, że pozwów zbiorowych przeciwko skarbowi państwa może być więcej – uważa Robert Gniezdzia, radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci.
Robert Horbaczewski
28.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Rząd wraca do pomysłu umożliwienia wystawiania paragonów w wersji elektronicznej. Zmiany w kasach fiskalnych i dokumentowaniu sprzedaży przewidują opublikowane w czwartek projekty dwóch rozporządzeń. Trafiły już one do konsultacji społecznych. Zmiany miałyby wejść w życie 1 maja 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
28.01.2021
VAT Rachunkowość
Barbara Grądkowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, Jen Person z bytyjskiej organizacji pozarządowej DefendDigitalMezostali i Maciej Gawroński, radca prawny, autor publikacji Wolters Kluwer Polska zostali tegorocznymi laureatami nagród za działania na rzecz edukacji o ochronie danych osobowych.
Jolanta Ojczyk
28.01.2021
RODO
Podatnicy z Wielkiej Brytanii, którzy są lub będą zarejestrowani dla celów VAT w Polsce, są zobowiązani od 1 stycznia 2021 roku ustanowić przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu i na rzecz podatnika jego obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT w Polsce – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Agnieszka Smolińska-Wiśnioch Marek Bielawski
28.01.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit
Kara nałożona na firmę przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za brak współpracy w toku postępowania była zasadna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę spółki East Power. Firma ma zapłacić 15 tys. zł. Była to pierwsza kara wymierzona przez UODO w trybie transgranicznym.
Krzysztof Sobczak
28.01.2021
Prawo gospodarcze RODO

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,
Krzysztof Koślicki
28.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do dzisiaj 208 mln złotych z tytułu zwrotu środków wpłaconych przez nich na imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii. Wielu klientów biur podróży wciąż jednak czeka na przelew. To osoby, które we wnioskach podały inne dane niż biuro podróży.
Regina Skibińska
28.01.2021
Prawo cywilne Koronawirus a prawo