Już jutro z okazji europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych odbędzie się konferencja pt. „Realna ochrona danych osobowych w zdalnej rzeczywistości” zorganizowana przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Transmisja online wystartuje o godzinie 10. Jedna z trzech sesji poświęcona będzie RODO w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Jolanta Ojczyk
27.01.2021
RODO
Koszmar centrów handlowych trwa. Nawet jeśli od lutego galerie będą ponownie otwarte, czekają nas ostre konflikty na linii najemcy - właściciele. Dotyczyć będą m.in tego, jak np. rozliczyć opłaty eksploatacyjne za okresy lockdownu - pisze radca prawny Diana Kalita-Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita.
Diana Kalita-Knapczyk
27.01.2021
Prawo cywilne Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa

Ostatni moment na sprawozdanie o terminach zapłaty

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse
Zbliża się termin na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W tym roku raporty trzeba wysłać do 1 lutego. Będą one dotyczyły 2020 roku. Kluczowe jest przygotowanie się do prawidłowego sporządzenia sprawozdania - pisze Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.
Przemysław Szywacz
27.01.2021
Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse
Kancelaria DZP doradzała Hanwha Q Cells, jednemu z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie, działającego również w obszarze rozwoju i budowy projektów PV, w transakcji sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 46 MW na rzecz Obton.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawnicy Prawo gospodarcze
Proces akredytacji podmiotów monitorujących przestrzeganie postanowień kodeksów postępowania w zakresie ochrony danych osobowych może przyspieszyć, ponieważ przygotowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych wymogi wobec takich instytucji zostały zaopiniowane przez Europejską Radę Ochrony Danych. W ostatnich dniach zakończyło się uzupełnienie projektu o zalecenia Rady - deklaruje UODO.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawo gospodarcze RODO
Kancelaria Clifford Chance doradzała spółce PKN ORLEN w związku z emisją obligacji o wartości 1 miliarda złotych w ramach istniejącego krajowego programu emisji obligacji tej spółki. Jak podkreśla kancelaria, to pierwsza w Europie Środkowej emisja obligacji korporacyjnych powiązanych z ratingiem MSCI ESG.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze
Wymiana pieca gazowego na nowy to remont urządzenia technicznego jako części obiektu budowlanego. A zgodnie z obowiązującą od września 2020 roku nowelizacją prawa budowlanego przebudowa i remont urządzeń budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Przepisy nie wymagają zgłoszenia wymiany pieca zakładowi gazowniczemu, jak też zarządcy budynku.
Marek Sondej
27.01.2021
Budownictwo

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Nowy jednolity plik kontrolny, kody grup towarów i usług, rozliczanie faktur korygujących po styczniowych zmianach przepisów – to tylko niektóre przykłady wątpliwości, z którymi borykają się księgowi. Poprawne naliczenie podatków wymaga coraz ściślejszej współpracy biur rachunkowych z klientami i ich działami sprzedaży, produkcji czy magazynami. Konieczny jest sprawny obieg informacji.
Krzysztof Koślicki
27.01.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Monika Sewastianowicz
27.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że decyzja o przejęciu Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów. I pyta Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlaczego nie uwzględniono roszczeń osób, które za jego pośrednictwem nabyły obligacje GetBack i inne problematyczne produkty finansowe.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano we wtorek skorygowaną wersję JPK_EWP(2)_v1-1. Chodzi o strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Dotyczy ona jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla ewidencji przychodów, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
26.01.2021
VAT Rachunkowość

Powieszenie tablicy na zabytkowym budynku wymaga pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Prawo budowlane i przepisy o ochronie zabytków powodują, że przedsiębiorcy mają problem z powieszeniem zwykłego szyldu reklamowego, gdy prowadzą działalność w zabytkowym budynku. Tymczasem niektóre grupy zawodowe są zobowiązane do zamieszczania takich tablic informacyjnych. Ostatecznie, nawet latami czekają na zgodę, by afisz umieścić.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Od 23 stycznia 2021 r. obowiązuje jedna ustawa dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Zostały w niej uregulowane zasady prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni, ale uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morowe.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo gospodarcze
W Prawie przedsiębiorców jest wskazana kwota 15 tysięcy złotych, która stanowi swoisty limit dla płatności gotówkowych. Płatność dokonywana powyżej tej kwoty co do zasady nie powinna być realizowana w gotówce. Wpłaty gotówkowe mogą też negatywnie wpłynąć na rozliczenia podatkowe – wyjaśnia Zdzisław Modzelewski z kancelarii GWW.
Zdzisław Modzelewski
26.01.2021
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Tarcze antykryzysowe wycięły dużą część część licytacji z nieruchomości. Te, które mogłyby się odbyć są dodatkowo ograniczane obostrzeniami wynikającymi z przepisów covidowych. Rozwiązaniem mają być e-licytacje z nieruchomości, wprowadzane na wzór tych z ruchomości. Stosowny projekt jest już w Sejmie, problem w tym, że choć propozycje co do zasady są dobre, są też... niedopracowane.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Michał Dworczyk, szef KPRM zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. Jednak zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, to nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.
Krzysztof Koślicki
26.01.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Chcę zreformować publiczną służbę zatrudnienia i OHP. Liczę, że w najbliższym czasie przygotujemy przepisy, które umożliwią pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Do końca stycznia czekamy też na poprawki strony społecznej do projektu zmian w kodeksie pracy, który ureguluje pracę zdalną - takie m.in. działania zapowiada Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Prezydent popisał w poniedziałek kolejną nowelizacją tzw. ustawy covidowej. Wprowadza ona między innymi zmiany ważne dla przewoźników, pracodawców, którzy prowadzą zakłady aktywności zawodowej czy samorządów prawniczych. Posłowie zgodzili się też na poprawkę Senatu, która wydłuża ważność skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 z 60 do 90 dni.
Jolanta Ojczyk
25.01.2021
Koronawirus a prawo

Ustawa podpisana - bon turystyczny możliwy też bez noclegu

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Umożliwi ona realizację bonu turystycznego bez noclegu. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa
Systemy typu „piramida” nie są nowym zjawiskiem na rynku finansowym, podobnie jak różne metody zachęcania klientów do udziału w nich. Jednak dotychczas „naganiacze” na systemy typu piramida nie otrzymywali kar finansowych - pisze Katarzyna Gorzkowska, prawnik w kancelarii APLAW Artur Piechocki, komentując surową karę dla prowadzącego taką działalność youtubera.
Katarzyna Gorzkowska
25.01.2021
Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie
Łatwiejszy transport rowerów oraz większa ochronę praw pasażera w przypadku konieczności zmiany trasy przejazdu - takie m.in. zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania rynku pasażerskich przewozów kolejowych zatwierdziła w poniedziałek Rada Europejska. Nowe przepisy mają zachęcać do mobilności mieszkańców.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Rynek i konsument Prawo unijne
Polska wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych jako pierwszy kraj Unii Europejskiej. Krajowe i transgraniczne informacje polscy podatnicy raportują już od 2019 roku. Zmiany w przepisach doprowadziły jednak do sytuacji, że niektóre raporty trzeba złożyć jeszcze raz – do końca stycznia i do końca lutego 2021 roku.
Michał Linkiewicz
25.01.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Mimo że od wejścia w życie nowych unijnych i krajowych zasad ochrony danych osobowych minęły prawie trzy lata, wciąż nie ma w Polsce ani jednego branżowego kodeksów postępowania, który byłby już stosowany. Chociaż Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że do zatwierdzenia pierwszych takich dokumentów jest już coraz bliżej.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
RODO
Od 1 stycznia tego roku przedsiębiorcy turystyczni mają obowiązek przekazywania składek na Turystyczny Fundusz Pomocowy, które nie podlegają zwrotowi. Składka jest należna z dniem zawarcia umowy lub dokonania płatności przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki. Rozliczenie za styczeń biura podróży muszą przesłać do 21 lutego 2021 roku.
Regina Skibińska
25.01.2021

Rząd chce zmian w przepisach o dialogu społecznym, partnerzy mają zastrzeżenia

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Prezydent z urzędu i bez wniosku będzie mógł odwołać członka Rady Dialogu Społecznego z powodu złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu – wynika z rządowego projektu ustawy, do którego dotarł serwis Prawo.pl. Zmienić się mają też m.in. zasady wynagradzania członków RDS.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Samo uchylenie kary za łamanie obostrzeń nie zagwarantuje odszkodowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Sądy dość konsekwentnie kwestionują decyzje Sanepidu o nałożeniu kar administracyjnych za naruszanie nakazów epidemicznych stwierdzając, że nie było ku temu podstawy prawnej. Jednak część sądów decyduje się na uchylenie decyzji, a część stwierdza jej nieważność – co może mieć wpływ na ewentualne późniejsze roszczenia odszkodowawcze.
Monika Sewastianowicz
25.01.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Za niecałe pół roku zmienią się diametralnie zasady rozliczania VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.
Krzysztof Koślicki
25.01.2021
VAT Prawo unijne
Analitycy przewidują, że w tym roku sieć 5G będzie dalej rozwijana, rozszerzy się jej zastosowanie, na przykład do nowych usług konsumenckich. Na rynek mają wejść nowi dostawcy sprzętu. Łączność 5G jest kluczowa dla rynku Internetu Rzeczy.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Nowe technologie
Konsultacje dotyczące senackiego projektu specustawy odszkodowawczej z udziałem senatorów i przedsiębiorców z branż objętych zakazem prowadzenia działalności w czasie pandemii planowane są na wtorek. Chodzi o kwestie wyrównywania strat majątkowych powstałych przez ograniczenia epidemiczne.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo