Prawo.pl
Właściciel sklepów Biedronka przeprowadzi akcję edukacyjną i quiz dla konsumentów, dla których są przygotowane bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln zł, które może zdobyć 500 tys. osób. To wykonanie obowiązku nałożonego przez prezesa UOKiK za naruszanie praw konsumentów podczas organizowanych w sklepach promocji. Szkolenia dla konsumentów ruszyły w poniedziałek 20 września.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Rynek i konsument
Interwencja produktowa dotycząca polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma wpływu na już funkcjonujące umowy oraz te, które zostaną zawarte do końca obecnego roku. Powoływanie się wyłącznie na tę interwencję w celu nakłonienia klienta do zmiany lub wypowiedzenia tych umów, jest nieuzasadnione – podkreśla Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Regina Skibińska
20.09.2021
Finanse Ubezpieczenia
Jedną w kluczowych czynności związanych z dokumentowaniem transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest ustalenie, czy i jakie dokładnie transakcje kontrolowane podlegają udokumentowaniu. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność sprawia jednak niejednokrotnie wiele trudności – piszą Ewa Rumińska i Radosław Chudy, eksperci GWW.
Ewa Rumińska Radosław Chudy
20.09.2021
CIT PIT Rachunkowość
Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry. To zrzeszenie gospodarcze obejmuje regiony Polski, Czech i Niemiec. Zakres działania Izby to blisko milion przedsiębiorstw. – Bycie prezesem tak ogromnego zrzeszenia to wyzwanie, ale i zobowiązanie – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.
Krzysztof Koślicki
20.09.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.
Regina Skibińska
18.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
W miesiącach wakacyjnych, czyli od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku, kontrolerzy firmy Conperio przeprowadzili łącznie 6322 kontroli terenowych, pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia, błędnie podany adres lub naruszenie postanowień L4 - stwierdzono w aż 41 proc. przypadków.
Grażyna J. Leśniak
18.09.2021
Prawo pracy
Projektowana ustawa o fundacji rodzinnej to regulacja wyczekiwana przez wielu przedsiębiorców rodzinnych szukających skutecznych sposobów na zapewnienie sukcesji swojego biznesu. Projekt przewiduje jednakże dla fundacji rodzinnych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, który może okazać się dużym problemem dla prowadzenia i realizacji jej celów - twierdzą Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.
Dawid Feliszek Patrycja Bińczak
18.09.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
„Płatność tylko kartą” – takie tabliczki zniknąć z witryn sklepowych. Sejm w piątek ostatecznie uchwalił, z jedną poprawką Senatu o charakterze redakcyjnym, zmiany w ustawie o usługach płatniczych. Gdy przepisy wejdą w życie, nieprzyjęcie zapłaty od kupującego w gotówce może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie.
Regina Skibińska
17.09.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Sejm znowelizował w piątek ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Celem wprowadzonych zmian jest uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Za zmianami w regulacji z 2018 roku głosowało 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.
Grażyna J. Leśniak
17.09.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Wysokość składki zdrowotnej, terminy rozliczania ulg podatkowych, estoński CIT, rezydencja podatkowa, podatek od wielkich korporacji – to pięć głównych zmian, które resort finansów wprowadził do projektu podatkowej części Polskiego Ładu. W piątek, 17 września, odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach.
Krzysztof Koślicki
17.09.2021
CIT PIT Polski Ład
Często podatnicy, w szczególności prowadzący działalność deweloperską, w związku z nową inwestycją nabywają prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na niej budowli. Zdarza się również, że nieruchomości te w momencie zakupu nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W takim przypadku zdarza się, że sprzedający zobowiązuje się do partycypacji w kosztach budowy drogi dojazdowej.
Krzysztof Kaźmierski
17.09.2021
VAT Rachunkowość
Trwająca już drugi rok pandemia koronawirusa nie tylko zmieniła w znacznym stopniu model pracy Polaków, ale również wpłynęła na wzrost liczby bezpłatnych nadgodzin. Według raportu firmy ADP, statystyczny Polak pracuje każdego tygodnia 5,5 godziny za darmo. To wzrost aż o 2,5 godziny w ciągu zaledwie ostatniego roku.
Grażyna J. Leśniak
17.09.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wydanie nakazu zapłaty rażąco wygórowanych odsetek narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i podważa jego bezpieczeństwo prawne - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Tym samym dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego konieczne było uchylenie nakazu zapłaty, mimo, że prawomocne orzeczenie zapadło w 1999 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2021
Prawo cywilne

Hipoteka zabezpieczy kredyt prywatny i firmowy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Hipoteka to jedno z najczęściej wykorzystywanych w praktyce ograniczonych praw rzeczowych. Głównie zabezpiecza kredyty zaciągnięte na zakup mieszkania lub domu. Korzystają z nich również firmy, które potrzebują środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Właściciel obciążonej nieruchomości może w pełni z niej korzystać, a nawet obciążyć  kolejną hipoteką lub zbyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia wynika, że kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów. Dokumenty będą jednak musiały być przesyłane do komputerowych systemów ogólnodostępnych. Musi też być możliwe dokonanie ich zapisu lub wydruku w tych systemach. Resort finansów chce dodatkowo ujednolicić format zapisu danych.
Krzysztof Koślicki
16.09.2021
VAT Rachunkowość
80 procent, a nie jak chciał rząd 65 proc. średniego miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia miałaby wynieść rekompensata dla podmiotów gospodarczych zajmujących się turystyką w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią - zarekomendowała w czwartek sejmowa komisja gospodarki. Rząd nie zgadza się na ten poziom rekompensat.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.09.2021
Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

Rząd chce uszczelnić podatek od nieruchomości kolejowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ma uszczelnić przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, na których znajdują się elementy infrastruktury kolejowej. Samorządy, które tracą miliony złotych na uszczupleniach podatkowych, apelują o to piąty rok. Obawiają się jednak, czy resort - gasząc jeden pożar - nie wywoła kolejnego, rozszerzając zwolnienie dla nieczynnych torów.
Robert Horbaczewski
16.09.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Radca prawny z Krakowa Damian Sabuda zwrócił się do tamtejszego sądu okręgowego o skierowanie do Sądu Najwyższego pytania prawnego dotyczącego ewentualnej nieważności umów w sytuacji, kiedy koszty uzyskania tzw. chwilówki nie są większe niż górna granica wysokości tych kosztów określona w ustawie o kredycie konsumenckim.
Krzysztof Sobczak
16.09.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Co drugi sprzedawca ma na sumieniu błędy w zakresie zgodnej z przepisami prezentacji cen oferowanych produktów - wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Zastrzeżenia inspektórów wzbudził pod tym względem co siódmy skontrolowany produkt. Najczęściej sprzedający nie umieszczali cen jednostkowych przy artykułach lub nie eksponowali cen wcale. Często też inna cena jest przy kasie niż na półce.
Krzysztof Sobczak
16.09.2021
Rynek i konsument
Rząd chce skuteczniej zwalczać patologiczne pożyczki o charakterze lichwiarskim. Główne założenia ustawy antylichwiarskiej zostały już uwzględnione w tzw. ustawach covidowych, ale teraz resort sprawiedliwości zapowiada kolejne kroki i rozpoczyna prace nad nad stałymi, jednoznacznymi przepisami, które będą obowiązywać także po zakończeniu epidemii.
Agnieszka Matłacz
16.09.2021
Prawo cywilne Domowe finanse

Nowelizacja kpa obowiązuje - tysiące starych decyzji administracyjnych nie do podważenia

Wymiar sprawiedliwości Kodeks postępowania administracyjnego Nieruchomości
Od dziś nie wolno podważyć ważności setek tysięcy decyzji administracyjnych z czasów PRL-u. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego. Dotyczy ona nie tylko decyzji reprywatyzacyjnych, o których tak ostatnio głośno - także na arenie międzynarodowej, ale wszystkich wydanych przed 16 września 1991 r., od komunalizacyjnych i uwłaszczeniowych, po nadanie orderów.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kodeks postępowania administracyjnego Nieruchomości
W ramach Polskiego Ładu resort finansów chce zachęcić do ujawnienia dochodów, które wcześniej nie były wykazane w rozliczeniach PIT. Dzięki specjalnym przepisom o abolicji będzie można skorzystać z preferencyjnej, niższej stawki podatku. Pomysł nie jest zły, jednak – zdaniem ekspertów – przepisy trzeba doprecyzować. Bo ich obecna wersja może okazać się dotkliwą w skutkach pułapką.
Krzysztof Koślicki
16.09.2021
Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych - to cel projektu, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę. Chodzi o ustanowienie nowego systemu ostrożnościowego i zapewnienie firmom inwestycyjnym w całej UE działania w oparciu o jednolite regulacje.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Finanse publiczne Prawo gospodarcze
Na wtorkowym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do podatkowej części Polskiego Ładu. Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.
Krzysztof Koślicki
15.09.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Pracodawcy mają duży problem z powrotem pracowników do biur. Ci pokochali swobodę, jaką daje praca zdalna i nie chcą z niej rezygnować. Nawet za cenę zmiany miejsca pracy. Są firmy, w których jednego dnia wypowiedzenie składa po kilkanaście osób. Pracodawcy, by zatrzymać pracowników zaczęli, za radą prawników, określać zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminach pracy.
Grażyna J. Leśniak
15.09.2021
Rynek Prawo pracy
Ponad 3 proc. zdarzeń drogowych powodują w Polsce kierowcy z zagranicy. W 2020 r. byli sprawcami 12,7 tys. wypadków i kolizji - zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. W przypadku zdarzenia z kierowcą z zagranicy szkodę trzeba zgłosić do polskiego korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, a gdy go nie ma, do PZU albo Warty.
Regina Skibińska
15.09.2021
Prawo cywilne Drogi Policja
Przyjęta przez rząd podatkowa część Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Odpisać będzie można maksymalnie 300 złotych rocznie. MF chce w ten sposób zachęcić Polaków do członkostwa w związkach zawodowych. Nowelizacja pomija jednak zupełnie przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
15.09.2021
PIT Prawo pracy Polski Ład
Pojawienie się podatku cyfrowego to tylko kwestia czasu. Państwa G7, w tym Polska, podpisały już w tym zakresie porozumienie. W najbardziej negatywnym scenariuszu w CIT nie będzie żadnych preferencji. To będzie niekorzystne dla polskich małych i średnich osób prawnych, które płacą 9-proc. podatek dochodowy. Mogą też zniknąć wszelkie ulgi i tzw. estoński CIT – mówi dr Monika Różycka,
Krzysztof Koślicki
15.09.2021
CIT Polski Ład