Problemy z interpretacją przepisów o VAT i nowe obowiązki zmorą gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.

01.03.2021

Resort finansów promuje tzw. estoński CIT i nagina prawo

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.

01.03.2021

Do DZP dołącza Rafał Grochowski wraz z zespołem

Rynek

Z początkiem marca do grona partnerów kancelarii DZP dołączył Rafał Grochowski. Wraz ze swoim zespołem wzmocni Praktykę Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych prowadzoną przez Andrzeja Foltyna, partnera i szefa Praktyki oraz Magdalenę Skowrońską, partnera.

01.03.2021

Jest pierwszy pozew przeciwko ubezpieczycielowi za skutki lockodownu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenie przerw w działalności nie obejmuje strat spowodowanych lockdownem, choć pojawiają się furtki, przez które próbują wśliznąć się przedsiębiorcy, którzy z tego powodu ponieśli straty. Z roszczeniem do ubezpieczyciela za skutki zamknięcia działalności przez pandemię wystąpił jeden z warszawskich hoteli. Doświadczenia z zagranicznych sądów pokazują, że może wygrać.

01.03.2021

Na diagnozę choroby rzadkiej polski pacjent czeka 3 - 4 lata

Pacjent Opieka zdrowotna

Choroby rzadkie dotykają 6 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę chorych określa się na 2,5 - 3 miliona. Oznacza to, że co 12 - 15 Polak cierpi z powodu jakiejś choroby rzadkiej. Diagnostyka chorób rzadkich jest trudna - zanim pacjent usłyszy rozpoznanie, mija kilka lat od jego pierwszej wizyty u lekarza.

28.02.2021

Teraz młode firmy też mogą skorzystać z pomocy

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ogłoszone w piątek nowe rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 daje możliwość porównania spadku przychodów firmy do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, w którym nie wprowadzono znaczących ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej z uwagi na epidemię.

28.02.2021

Zepsuty telewizor? Szansą gwarancja lub rękojmia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie zawsze klient kupuje rzecz bez wad. Gdyby nieświadomie nabył rzecz mającą inne cechy niż wynikało to z opisu, to może skorzystać z określonych uprawnień przewidzianych prawem. To klient podejmuje decyzję, czy z nich skorzysta.

28.02.2021

Samorząd lekarski apeluje o wyższe opodatkowanie papierosów

Akcyza Opieka zdrowotna

Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi i liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej problemem jest zbyt niskie opodatkowanie tytoniu.

28.02.2021

Nie każdy sprzeciw wobec sekcji zwłok będzie skuteczny

Pacjent Prokuratura Policja Zawody medyczne

Zwłoki pacjenta mogą być poddane sekcji. Przeszkodą do jej przeprowadzenia jest wyrażony za życia sprzeciw pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego. Ustawa o działalności leczniczej zakłada, że nie zawsze będzie on skuteczny i pomimo jego złożenia, sekcja zostanie przeprowadzona.

27.02.2021

Najpóźniej w poniedziałek trzeba rozliczyć PIT-28

PIT Małe i średnie firmy

Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów. W PIT-28 można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Trzeba jednak pamiętać o dołączeniu do niego koniecznych załączników.

27.02.2021

Jest rozporządzenie - od soboty obowiązują maseczki. Przyłbice i chusty zakazane

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zakaz noszenia przyłbic czy innych zamienników, jak chusty, kominy, szaliki obowiązuje od soboty 27 lutego. Opublikowana w piątek nowa wersja rozporządzenia "covidowego" mówi, że do dnia 14 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. Nie ma już w nim mowy o zamiennikach, jak chusty, szale czy plastikowe przyłbice.

27.02.2021

Miasta nie wiedzą, ilu mają mieszkańców

Samorząd terytorialny

Miastom, zwłaszcza większym, trudno ustalić liczbę członków wspólnoty samorządowej. Nie każdy kto jest zameldowany, jest mieszkańcem, a jednocześnie nie każdy mieszkaniec musi być zameldowany tam, gdzie mieszka. Rzeczywista liczba obywateli ma znaczenie dla planowania przestrzennego, rejonizacji szkół czy do budżetów obywatelskich i partycypacji w rządzeniu miastem.

27.02.2021

Młodzi mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT

Domowe finanse PIT

Ze zwolnienia mogą skorzystać młodzi, którzy uzyskują przychody m.in. z umów o pracę, zlecenia, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej czy stażu uczniowskiego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych. Nie skorzystają z niego jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą – tłumaczy Monika Brzostowska, doradca podatkowy.

27.02.2021

Dyżur tak nudny, że można pomalować paznokcie – bezpłatna pomoc prawna nie działa

Prawnicy

Osoby potrzebujące pomocy prawnej rzadko korzystają z darmowych porad – bywa, że nawet nie mają świadomości, że coś takiego istnieje. A gdy mają, trudno im ocenić, czy pomoc im przysługuje. Co więcej taka porada nie wiąże się z wsparciem prawnym na etapie sądowym. Rozwiązaniem mógłby być korpus prawników z urzędu, tyle że trzeba by ich godnie opłacić. A to problem w Polsce od lat nierozwiązany.

27.02.2021

Raport: Nauczyciele przeciążeni obowiązkami i odpowiedzialnością

Kadry w oświacie

Nauczyciele czują się przeciążeni, obarczeni zbyt rozległymi obowiązkami administracyjnymi i odpowiedzialnością za dobrostan uczniów. Zmagają się też z niską samooceną i niskimi poczuciem własnej wartości - wynika z raportu „PowerED. Jak przeciwdziałać wykluczeniom w edukacji?”.

27.02.2021

Coraz więcej ataków phishingowych. Uważać muszą i banki, i ich klienci

Rynek i konsument Nowe technologie Finanse

Pandemia służy oszustom wyłudzającym dane do kont bankowych. By im utrudnić, zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego banki powinny dać klientowi możliwość ustawienia potwierdzenia silnym uwierzytelnieniem każdej płatności. Nie powinny też wysyłać smsów z linkami, bo w ten sposób działają też cyberprzestępcy. Do tego pojawiają się nowe metody przechwytywania naszych danych,

27.02.2021

Uderzenie w jawność - HFPC zaniepokojona wnioskiem prezes SN do Trybunału

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie ocenia wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która domaga się stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zwraca uwagę, że to kolejna próba ograniczania dostępu do informacji publicznej - po przyjętej już ustawie o służbie zagranicznej i projektowanych zmianach w procedurze karnej.

27.02.2021

Firmy „utrzymują” miejsca pracy kosztem pracowników

Prawo pracy Tarcza finansowa

Obniżanie wynagrodzeń i wymiaru czasu pracy, a w ślad za tym - zmuszanie do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w dni "wolne" od pracy, to praktyka pracodawców, którzy korzystają z tarczy finansowej PFR. Przez rok nie mogą bowiem zwalniać pracowników, jeśli nie chcą zwracać udzielonego im wsparcia. Zdaniem ekspertów, takie działania to naruszenie prawa.

27.02.2021

Są szczepienia dla prowadzących zajęcia w seminariach duchownych

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Jeszcze nie wszystkie osoby z grupy "0" czy 70 plus zostały zaszczepione, a Rada Ministrów poszerza listę uprawnionych do szczepień i rozpoczyna szczepienia kolejnych grup. W najnowszym rozporządzeniu listę uprawnionych poszerzył o osoby prowadzące zajęcia na uczelniach kościelnych oraz w wyższych seminariach duchownych. Kilka dni wcześniej o pracowników centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

26.02.2021