Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego domaga się cofnięcia zmian na liście czasopism

Szkolnictwo wyższe

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziła w opublikowanym stanowisku, że jest bardzo zaniepokojona wykazem czasopism, opubliko­wanym 12 lutego, a następnie ponownie zmodyfikowanym 18 lutego przez Minister­stwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że je Niepokój Rady pogłębił tryb, w jakim nastąpiła zmiana wykazu, ujawniony w oświad­czeniu Komisji Ewaluacji Nauki w tej sprawie.

01.03.2021

KE zaproponuje unijne przepustki szczepionkowe

Opieka zdrowotna RODO Prawo unijne

Szefowa KE poinformowała, że W marcu Komisja Europejska przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący "cyfrowej zielonej przepustki" - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Ursula von der Leyen. I dodała, że celem proponowanego wprowadzenia przepustki szczepionkowej jest bezpieczne przemieszczanie się po Unii Europejskiej lub za granicą.

01.03.2021

Apteki chcą wsparcia finansowego z tarcz pomocowych

Farmacja

​Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o włączenie aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej. Jest to już drugi taki apel – nadal bez odpowiedzi pozostaje wystosowany przez NRA 26 stycznia br. postulat o rządowe wsparcie finansowe dla aptek w związku z trwającą od ponad roku pandemią Covid-19.

01.03.2021

Rząd ostrzega - tysiące niebezpiecznych stron w internecie

Rynek i konsument Nowe technologie

Na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami jest już ponad 10 tysięcy adresów - informuje pion odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I przypomina, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Najczęstsza metoda ich działania to tzw. phishing. Nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - łowieniem ryb.

01.03.2021

Prof. Horban o opóźnieniu szczepień nauczycieli. MZ uspokaja

Kadry w oświacie Koronawirus

Uważam, że należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych szczepień wrócić za miesiąc czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę – powiedział doradca rządu prof. Andrzej Horban. Resort zdrowia jednak uspokaja, że nie zamierza rezygnować ze szczepienia pedagogów.

01.03.2021

Świadczenia z ZUS wzrosną o kilka procent

Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Świadczenia wrosną o ponad 4 proc. Minimalna emerytura jest teraz wyższa o 50,88 zł i wynosi od 1 marca wynosi 1250,88 zł brutto – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym.

01.03.2021

Rozliczenie dochodów zagranicznych w rocznym PIT

Domowe finanse PIT Podatki międzynarodowe

W przypadku wykonywania pracy zagranicą np. w Holandii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii, należy w każdym przypadku rozważyć potencjalne zagadnienie opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych w innych krajach. Istotne znaczenie ma określenie miejsca rezydencji podatkowej – tłumaczy Jakub Pankowiec, ekspert KPMG w Polsce.

01.03.2021

Sąd Okręgowy: Sędzia Tuleya nadal zawieszony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya pozostaje nadal zawieszony w obowiązkach służbowych. Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie wpływa na zmianę stanowiska prezesa warszawskiego sądu okręgowego w tej sprawie - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. W poniedziałek sędzia Tuleya stawił się w pracy.

01.03.2021

Przepisy o dematerializacji akcji już obowiązują

Spółki

W końcu od 1 marca 2021 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje spółki niebędącej spółką publiczną podlegają rejestracji w rejestrze akcjonariuszy. Od dziś dokumenty papierów akcji tracą moc i zaczynają obowiązywać wpisy w e-rejestrze

01.03.2021

Czarnek: Przygotowujemy programy wsparcia uczniów w powrocie do szkół z nauki zdalnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad programami, które mają wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej. Minister Czarnek zapowiedział w poniedziałek, że będą one ogłaszane stopniowo - pierwszy z nich, przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego z całej Polski - już w tym tygodniu.

01.03.2021

Przedstawiciele zawodów medycznych piszą razem do prezydenta

Zawody medyczne

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych nie zostali zaproszeni na spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią Covid-19. We wspólnym liście do prezydenta piszą, że brak zaproszenia uważamy nie tylko za wielki nietakt, ale również odbieramy, jako lekceważenie profesjonalistów medycznych oraz marginalizację naszego głosu.

01.03.2021

Polskie firmy próbują walczyć z protekcjonizmem i barierami na rynku UE

Prawo pracy Prawo unijne

Skarga polskiej firmy delegującej pracowników do Francji i nękanej kontrolami tamtejszej inspekcji pracy, by zmusić ją do zarejestrowania w tym kraju działalności gospodarczej, będzie dalej procedowana – zdecydowała Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Do przedstawienia stanowiska w tej sprawie zostaną wezwane Komisja Europejska i Francja.

01.03.2021

Problemy z interpretacją przepisów o VAT i nowe obowiązki zmorą gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.

01.03.2021

Do DZP dołącza Rafał Grochowski wraz z zespołem

Rynek

Z początkiem marca do grona partnerów kancelarii DZP dołączył Rafał Grochowski. Wraz ze swoim zespołem wzmocni Praktykę Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych prowadzoną przez Andrzeja Foltyna, partnera i szefa Praktyki oraz Magdalenę Skowrońską, partnera.

01.03.2021

Jest pierwszy pozew przeciwko ubezpieczycielowi za skutki lockodownu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenie przerw w działalności nie obejmuje strat spowodowanych lockdownem, choć pojawiają się furtki, przez które próbują wśliznąć się przedsiębiorcy, którzy z tego powodu ponieśli straty. Z roszczeniem do ubezpieczyciela za skutki zamknięcia działalności przez pandemię wystąpił jeden z warszawskich hoteli. Doświadczenia z zagranicznych sądów pokazują, że może wygrać.

01.03.2021

Resort finansów promuje tzw. estoński CIT i nagina prawo

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.

01.03.2021

Na diagnozę choroby rzadkiej polski pacjent czeka 3 - 4 lata

Pacjent Opieka zdrowotna

Choroby rzadkie dotykają 6 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę chorych określa się na 2,5 - 3 miliona. Oznacza to, że co 12 - 15 Polak cierpi z powodu jakiejś choroby rzadkiej. Diagnostyka chorób rzadkich jest trudna - zanim pacjent usłyszy rozpoznanie, mija kilka lat od jego pierwszej wizyty u lekarza.

28.02.2021

Teraz młode firmy też mogą skorzystać z pomocy

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ogłoszone w piątek nowe rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 daje możliwość porównania spadku przychodów firmy do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, w którym nie wprowadzono znaczących ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej z uwagi na epidemię.

28.02.2021