Pracownicy cywilni MON rozpoczęli akcję protestacyjną

Rynek

Akcję protestacyjną po decyzji szefa MON Mariusza Błaszczaka dot. podwyżek rozpoczął największy związek pracowników cywilnych w resorcie obrony NSZZ Pracowników Wojska. - Pierwszym krokiem będzie skierowanie pisma do przedstawicieli członków NATO oraz posłów i senatorów, w którym poinformujemy o sytuacji materialnej pracowników - wyjaśniał w rozmowie z Prawo.pl szef związku Zenon Jagiełło.

22.03.2019

Raport o stanie samorządu ma być obszerny, ale… czytelny dla mieszkańców

Samorząd terytorialny

Samorządy pracują nad przygotowaniem raportu o stanie gminy. Sekretarze przewidują, że najwięcej miejsca zajmie w nim część finansowa i opis inwestycji. Realizacja nowego obowiązku wiąże się z dylematem, jak sporządzić raport szczegółowo i zarazem w formie przystępnej dla mieszkańców. Oni również, nie tylko radni, będą nad nim debatować.

22.03.2019

Klauzula porządku publicznego blokuje związki jednopłciowe

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba spraw dotyczących związków jednopłciowych, które trafiają do polskich urzędów i przed polskie sądy. Chodzi nie tylko o możliwość zawierania małżeństw, ale też o rejestrację zagranicznych czy transkrypcję aktów urodzenia dzieci. Choć - jak mówią prawnicy - podejście sądów ewoluuje, nadal nadużywana jest klauzula porządku publicznego.

22.03.2019

Po "matczyną emeryturę" może zgłosić się więcej osób niż szacowano

Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłosiło się niemal 120 tys. osób zainteresowanych programem "Mama 4 plus". W ciągu pierwszych dwudziestu dni obowiązywania przepisów wydano już ponad 16 tys. decyzji ws. "matczynej emerytury". - Zainteresowanie jest większe niż mówiły nasze szacunki - przyznaje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

22.03.2019

SA: Uczennica potrącona na pasach ma prawo do wysokiego zadośćuczynienia

Kadry w oświacie

Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł, że potrącona na pasach uczennica powinna uzyskać zadośćuczynienie w łącznej wysokości 200.000 zł. Doznała bowiem znacznej krzywdy. Po wypadku nie może uprawiać sportów. Pozytywny wynik leczenia nie niweluje doznanych przez nią cierpień. Wyrok komentuje adwokat Łukasz Strzelecki.

22.03.2019

Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko na wsiach - Senat za nowelą

Samorząd terytorialny

Przyjęta regulacja zakłada, że Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Regulacja zmienia ustawę z listopada 2018 r., którą krytykował Rzecznik Praw Obywatelskich podnosząc, że łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się.

21.03.2019

Kasy fiskalne online - Senat za

Rynek i konsument

Nowe przepisy wprowadzają kas fiskalnych online. To ma pomóc w ograniczeniu szarej strefy. Dane z kas będą automatycznie przekazywane do centralnego systemu teleinformatycznego i do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

21.03.2019

Polskie firmy wejdą do unijnego rejestru transportowego

Prawo gospodarcze

Dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD), prowadzonym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, będą dostępne dla wszystkich właściwych organów innych państw członkowskich. Ureguluje to nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

21.03.2019

Wiceminister: Szkolnictwo zawodowe tworzymy wspólnie z pracodawcami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wprowadzane obecnie zmiany mają mocno powiązać pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym - podkreśla sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek. I dodaje, że dzięki temu uczniowie zdobędą praktyczne umiejętności, a nowy system umożliwi również dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy.

21.03.2019

UE zgadza się na opóźnienie brexitu

To na razie nieoficjalne informacje. Bruksela stawia przy tym warunek: Brytyjski parlament musi przyjąć porozumienie, które odrzucał już dwa razy. Dodatkowo Unia Europejska zgodzi się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja.

21.03.2019

"Mapa aplikacji radcowskiej" ma wspomóc przyszłych radców

Wymiar sprawiedliwości

Publikacja ma w sposób syntetyczny przedstawić zasady aplikacji radcowskiej i sposób ich realizacji. Zawiera rozwiązania wypracowane przez Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. To - jak podkreślają jej autorzy - program uwzględniający zarówno wyzwania rynku usług prawniczych - w tym nowe technologie, jak i warsztaty m.in. z zakresu sporządzania pism czy umów.

21.03.2019

RPO chce sankcji służbowych dla leśników

Środowisko

Chodzi o wydanie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej podczas jej wycinki. Sąd Najwyższy uniewinniając jedną z osób protestująca przeciwko wycinaniu drzew orzekł, że zakaz był nielegalnych, a Lasy Państwowe złamały prawo. Dlatego RPO uważa, że osoby, które go wydały powinny ponieść konsekwencje służbowe.

21.03.2019

Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sędziami od postanowienia w sprawie Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwróciła się w czwartek do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o rozważenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów SN Aleksandra Stępkowskiego i Joanny Lemańskiej, w związku z wydaniem postanowienia dotyczącego odrzucenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od decyzji KRS.

21.03.2019

Za 10 dni obowiązek raportowania do ZSMOPL

Farmacja

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi. Taki obowiązek będzie dotyczył podmiotów odpowiedzialnych, wytwórców, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej.

21.03.2019

Mało z NFZ na leczenie zębów, dużo z własnych kieszeni

Opieka zdrowotna

Na leczenie zębów dzieci i dorosłych Narodowy Fundusz Zdrowia w tym roku wyda tylko 1,8 mld zł, co stanowi zaledwie 14 proc. pieniędzy, które jako społeczeństwo przeznaczamy na leczenie zębów. Cały rynek stomatologiczny w Polsce szacowany jest na 12 mld zł. Resztę dokładamy z własnych kieszeni.

21.03.2019

Ministerstwo kultury przed sądem za cofnięcie dotacji na festiwal Malta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Poznańska Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Powodem odmowy było wyznaczenie kuratora festiwalu, który wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych.

21.03.2019

Kolejna miliardowa kara dla Google od Unii

Nowe technologie

Komisja Europejska nałożyła na Google 1,49 mld euro grzywny za uniemożliwianie konkurentom, np. Microsoftowi i Yahoo, zamieszczania reklam na stronach, z którymi potentat na rynku wyszukiwarek miał podpisane umowy. W sumie wszystkie trzy kary nałożone przez KE na Google wynoszą 8,25 mld euro.

21.03.2019

Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Sędzia Stępkowski o sprawie Żurka: działanie Izby Cywilnej krótkowzroczne

Wymiar sprawiedliwości

Nie chodzi o rozstrzygnięcie w sprawie odwołania sędziego Waldemara Żurka, a o zakwestionowanie powołania wszystkich nowych sędziów SN - mówi sędzia Aleksander Stępkowski odnosząc się do decyzji Izby Cywilnej, która zapytała szerszy skład, czy mógł on odrzucić to odwołanie. Sędzia ocenia, że takie działanie, w dalszej perspektywie będzie destrukcyjne dla całego SN.

21.03.2019