Lewiatan: Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie i podwyższać wynagrodzenia

Prawo pracy

Nastroje wśród pracodawców poprawiają się – wynika z 43. edycji badania Plany Pracodawców przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. W związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zamierzają zwiększać zatrudnienie oraz – choć w znacznie mniejszym stopniu – podnosić wynagrodzenia. Ponad połowa pracodawców chce też utrzymać możliwość pracy zdalnej.

22.06.2021

Sąd Najwyższy zamyka się dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowym regulaminem już wkrótce w Sądzie Najwyższym regułą ma być niejawne orzekanie, chyba że przewodniczący zdecyduje inaczej. Sędziowie SN nieoficjalnie przyznają, że to dla nich łatwiejsze, bo przyspiesza rozpatrywanie spraw, których jest coraz więcej. Wątpliwości mają jednak prawnicy, którzy przypominają o konstytucji i wskazują, że zmiana może mieć związek z praktyką Izby Dyscyplinarnej.

22.06.2021

Szef ambasady USA: Kraje Europy Wschodniej tracą na braku ochrony osób LGBTQI+

Prawo karne Administracja publiczna

Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.

22.06.2021

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. O wynikach z rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zdecydowała kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera.

22.06.2021

Do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Do końca czerwca można składać w ZUS wnioski o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku. Wciąż można też otrzymać nawet pięciokrotne świadczenie postojowe. W całej Polsce ZUS przyjął do tej pory łącznie (w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy) ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł.

22.06.2021

NIK: Zarząd samorządowymi drogami w Świętokrzyskiem do poprawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.

22.06.2021

Już obowiązuje ustawa podwyższającą od lipca minimalne płace w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.

22.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021

Strategia demograficzna - nie wystarczy rodzić dzieci, trzeba też zachęcać ludzi do pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zwiększenie liczby pracujących, przegląd wszystkich świadczeń socjalnych pod kątem kryterium dochodowego oraz ujednolicenie sposobu jego liczenia, to rozwiązania, które mogą uratować system zabezpieczenia społecznego. Problemem nie jest tylko mała liczba urodzeń, co sugeruje rządowa Strategia Demograficzna, ale też coraz dłuższe życie Polaków. Potrzebne są więc zachęty do pracy.

22.06.2021

TK: Gdy wygaśnie mandat Bodnara, p.o. nie może występować do sądów

Już 15 lipca wygasa mandat Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż Trybunał Konstytucyjny wyznaczył trzy miesiące na wejście w życie orzeczenia w tej sprawie. Z opublikowanego właśnie uzasadnienia wynika, że do czasu wyboru nowego Rzecznika, pełniący obowiązki nie będzie mógł występować do sądów w imieniu obywateli, przyłączać się do pozwów i wnosić kasacji.

22.06.2021

Upadłość konsumencka kołem ratunkowym dla byłych przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia kiedy jeszcze prowadzili firmę. Winna jest nie tylko pandemia. Od ponad roku łatwiej jest z tej instytucji skorzystać, ponieważ zmieniło się prawo. Upadłość przestała natomiast interesować frankowiczów.

22.06.2021

KE: Wydawcy kart kredytowych mają ostrzegać o ryzykownych zapisach w umowach

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie informowania o potencjalnie niekorzystnych umowach zakładających regularne opłaty - z takim wnioskiem Komisja Europejska i sieć krajowych instytucji zajmujących się ochroną konsumentów zwróciła się w poniedziałek do trzech głównych firm obsługujących karty kredytowe – Visa, Mastercard i American Express.

21.06.2021

Wicepremier krytykuje pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe

Analiza przedłożonego projektu ustawy skłania jednak ku myśli, że przewidziane w niej regulacje nie będą prowadzić do założonego celu - tak wicepremier Jarosław Gowin, b. minister nauki ocenia projektowany przez MEiN pakiet wolności akademickiej. Uważa, że proponowana ustawa może prowadzić do bezkarnego upowszechniania się postaw skrajnych i antynaukowych.

21.06.2021

PIP nie musi kontrolować pracującego zdalnie, ale może sprawdzić pracodawcę

Prawo pracy BHP Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie można wykluczyć, że w celu zbadania wypadku przy pracy zdalnej ze skutkiem śmiertelnym konieczne będą, dokonane przez PIP, oględziny miejsca wypadku, np. miejsca zamieszkania pracownika, lub stanu technicznego narzędzi pracy. Będą to jednak wyjątkowe sytuacje - stwierdza Ministerstwo Rozwoju, Prawy i Technologii. Inspekcja powinna natomiast sprawdzać pracodawcę

21.06.2021

UOKiK zarzuca Kauflandowi nieuczciwe praktyki wobec dostawców

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Jego zdaniem firma może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Podobne zarzuty kilka miesięcy temu UOKiK postawił sieci Biedronka.

21.06.2021

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku 12 dni później

CIT PIT VAT

W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. Z analizy wynika, że na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.

21.06.2021

W 2020 roku szara strefa w Polsce to 18-20 proc. PKB

CIT VAT Małe i średnie firmy

W pandemicznym roku 2020 szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu i wyniosła między 18 proc. a 20 proc. - stwierdzają autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowanym przez Global Compact Network Poland.

21.06.2021

Pandemia - hotele wciąż nie odbiły się od dna

Rynek i konsument Koronawirus

Aż 750 milionów złotych mogła stracić branża hotelarska w maju w efekcie ograniczeń w funkcjonowaniu obiektów – wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przeprowadzonego wśród hotelarzy. Potwierdza ono również spadek cen. Blisko 70 proc. hoteli oferowało niższą cenę za pokój niż w maju dwa lata temu.

21.06.2021