Badanie internetowe STADA Health Report 2022, przeprowadzone na grupie niemal 30 000 respondentów w piętnastu krajach Europy, w tym 2 001 w Polsce, wykazało niepokojące trendy dotyczące zdrowia psychicznego, jakości snu oraz poziomu zaufania do medycyny.

 

Polacy przodują w wypaleniu. Pandemia pogłębiła stres  

Jak wynika z badania  - dorośli Polacy na tle całej Europy najczęściej czują się na granicy wypalenia – (26 proc.) czuje się w ten sposób – to najwyższy wynik spośród pozostałych 14 europejskich krajów, w których przeprowadzone zostało badanie. W najmłodszej badanej grupie wiekowej 18-24 lata (36 proc.) Polaków uważa, że jest na granicy wypalenia zawodowego.

41 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich poziom stresu znacznie wzrósł od początku pandemii COVID-19. Jest to piąty najwyższy krajowy odsetek w STADA Health Report 2022 (średnia badania wyniosła 37 proc.).

Polacy chętnie sięgają po suplementację i uprawiają fitness           

Polacy próbują walczyć ze złym samopoczuciem – wskazuje badanie. Niemal połowa dorosłych Polaków (45 proc.) w ciągu ostatniego roku zaopatrzyła się w witaminy, minerały i suplementy – liczba ta została przekroczona jedynie w Czechach (49 proc.).

Średnia europejska była znacznie niższa i wynosiła 26 proc.

Czytaj także na Prawo.pl:  Badanie: Co piąty Polak codziennie stresuje się w pracy

Ponadto 20 proc. Polaków zaopatrzyło się w leki, co stanowi najwyższy wynik w badaniu. 18 proc. zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku wzięło udział w zajęciach fitness bądź innych ćwiczeniach poprawiających samopoczucie – to najwyższy krajowy odsetek.

45 proc. twierdzi, że wykonuje holistyczne ćwiczenia fizyczne (m.in. joga, pilates), chcąc w ten właśnie sposób wpłynąć na poprawę swojego zdrowia psychicznego – to najwyższy odsetek w kraju i prawie dwukrotnie wyższy niż średnia badania, która wyniosła 24 proc.

51 proc. stara się spać odpowiednią ilość godzin, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne – to drugi najwyższy krajowym odsetek w STADA Health Report, dla którego średnia europejska wyniosła 42 proc.

Polacy i ich stosunek do nowych technologii w zakresie opieki zdrowotnej

Jak pokazuje badanie, Polacy nie mają oporów przed wypróbowywaniem nowych metod utrzymania i poprawy swojego zdrowia z wykorzystaniem technologii. 26 proc. twierdzi, że korzysta z aplikacji monitorujących zdrowie w celu wspierania zdrowych nawyków żywieniowych – to drugi najwyższy odsetek w Europie za Rumunią (28 proc.), przy średniej badania wynoszącej 19 proc.

22 proc. używa aplikacji do monitorowania jakości snu, co jest drugim wynikiem po Hiszpanii (23 proc.), przy średniej europejskiej wynoszącej 17 proc. 20 proc. dorosłych Polaków korzysta z aplikacji do otrzymywania istotnych alertów zdrowotnych (m.in. dotyczących jakości powietrza). 18 proc. Polaków twierdzi, że nie zna tego typu aplikacji zdrowotnych, a 27 proc. o nich słyszało, lecz z nich nie korzysta - to najniższy krajowy odsetek w raporcie STADA Health Report 2022.

Polacy sceptycznie o zdalnych konsultacjach medycznych

Badanie internetowe STADA Health Report 2022, wykazało, że Polacy dość sceptycznie podchodzą do zdalnych konsultacji medycznych w formie wideorozmowy – 58 proc. nie ma nic przeciwko nim, w porównaniu do średniej europejskiej, która wyniosła 64 proc. Spośród 42 proc. dorosłych Polaków, którzy nie są zwolennikami tego rozwiązania, osobista interakcja z lekarzem była decydująca dla 21 proc. – mniej więcej tyle samo, ile wynosi średnia badania, to jest 20 proc. Kolejne 20 proc. Polaków uważa, że wirtualna konsultacja byłaby dla nich niekomfortowa (to trzeci wynik za Belgią (22 proc.) i Szwajcarią (21 proc.).