Oskarżony o udział w procederze uszczupleń skarbowych w podatku VAT został skazany przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy na karę 6 lat pozbawienia wolności oraz przepadek kwoty ponad 18,5 miliona złotych.
Pięć pytań o niezawisłość polskich sędziów w trybunale UE
Wymiar sprawiedliwości
W Trybunale Sprawiedliwości UE jest pięć spraw z pytaniami dotyczącymi niezawisłości sędziowskiej w związku z wprowadzonymi w Polsce zmianami w prawie. Do TSUE trafi też skarga Komisji Europejskiej dotycząca ustawy o Sądzie Najwyższym.
Radcowie: Nie ma praworządności bez tajemnicy zawodowej
PrawnicyWymiar sprawiedliwości
Nie powinno budzić żadnych wątpliwości, że w demokratycznym państwie prawnym tajemnica zawodowa radcy prawnego i adwokata jest fundamentem gwarantującym prawidłowe funkcjonowanie państwa prawa - stwierdza w opublikowanej w poniedziałek uchwale Prezydium Krajowej Rada Radców Prawnych.
Ponad 380 tys. osób jest już członkami komisji wyborczych w obwodach w całej Polsce. W tegorocznych wyborach po raz pierwszy będą dwie osobne komisje – do przeprowadzenia głosowania i do ustalenia wyników.
Resort sprawiedliwości udostępnił listę pytań, które padły na egzaminie wstępnym na aplikacje prawnicze. Są już też wstępne wyniki - zdała blisko połowa. - Ostateczne potwierdzenie kandydaci otrzymają wraz z uchwałami właściwych izb i rad, jest to jednak tylko formalność, prace nie będą ponownie sprawdzane.
Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem
Prawo pracy
6,8 proc. - tyle, według Eurostatu, wyniosła stopa bezrobocia w sierpniu 2018 roku w 28 krajach Unii Europejskiej. To poziom identyczny jak przed miesiącem. Dane dla Polski są na rekordowym poziomie: 3,4 proc. - w całej Unii lepszy wynik mają już tylko Czechy.
Komisje przeciwne wotum nieufności dla minister Zalewskiej
Zarządzanie oświatą
Sejmowa Komisja Edukacji i Młodzieży negatywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji. Wniosek odrzucono głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie o przyjęciu lub odrzuceniu wotum zdecyduje Sejm.
Prezydent: Kolejne referendum w sprawie konstytucji raczej nieprędko
Administracja publiczna
W najbliższych kilkunastu miesiącach, ze względu na gęsty kalendarz wyborczy, powrót do idei referendum ws. konstytucji nie będzie możliwy - mówi prezydent Andrzej Duda. Ale deklaruje, że w dalszej przyszłości nie jest to wykluczone.
ZNP pyta kandydatów w wyborach samorządowych o podwyżki
Kadry w oświacie
Samorządowcy mają możliwość podwyższania nauczycielskich pensji. ZNP pyta komitety wyborcze o to, czy kandydaci zamierzają z tej możliwości skorzystać. Apel wystosowano do 10 komitetów wyborczych.
ZUS wycofał zażalenie, które wywołało pytania SN do trybunału UE
Wymiar sprawiedliwości
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wycofał zażalenie, które było podstawą skierowania pięciu pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skutkiem wycofania zażalenia może być umorzenie postępowania. Ale zdecyduje o tym Sąd Najwyższy. Po tej decyzji TSUE zdecyduje o losie pytań prejudycjalnych.
NFZ będzie miał więcej pieniędzy, ale nie wyda ich tylko na leczenie
Finansowanie zdrowia
W połowie października ma nastąpić kolejna zmiana planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym roku budżet Funduszu zwiększono o blisko 2,8 miliarda złotych. Niestety coraz więcej z tych środków zamiast na operacje i badania, musi być przeznaczonych na nowe zadania: obiecane podwyżki dla kilku grup zawodowych oraz nielimitowaną rehabilitację dla niepełnosprawnych.
Sprzątanie szkoły lub boiska jako kara za udział w bójce na terenie szkoły? Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by dyrektorzy szkół mieli możliwość karania uczniów dyscyplinarnie. Choć wydawałoby się, że nowe rozwiązanie będzie korzystne przede wszystkim dla dyrektorów, nie wykazują oni szczególnego entuzjazmu.
E-akta? Sędzia Łochowski: sądy muszą odejść od papieru
Wymiar sprawiedliwości
Akta papierowe to kula u nogi systemu, która utrudnia nam pracę. Przejście na wersje elektroniczną jest koniecznością - mówi w rozmowie z portalem Prawo.pl sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marcin Łochowski. W jego ocenie, e-akta to też szansa na powrót do dyskusji nad odmiejscowieniem właściwości sądów.
Sprawozdanie finansowe już tylko w wersji elektronicznej
Spółki
Od 1 października 2018 r. zmieniły się zasady składania sprawozdań finansowych. Po pierwsze muszą mieć postać elektroniczną, a po drugie być opatrzone e-podpisem osoby upoważnionej. Nie można już więc przesłać do KRS skanu sprawozdania przygotowanego w formie papierowej.
Prezydent, premier i minister zapowiadają dobre czasy dla nauki i uczelni
Szkolnictwo wyższe
Chciałbym, aby Konstytucja dla Nauki stała się ważnym impulsem do rozwoju badań i elementem do budowy nowoczesnego państwa polskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Konstytucja dla Nauki to krok w kierunku budowy siły polskiej nauki - dodał premier Mateusz Morawiecki. A Jarosław Gowin zapowiedział większe nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe.
Od poniedziałku można jeździć bez dowodu rejestracyjnego
Policja
Od poniedziałku, 1 października br. dowód rejestracyjny i polisę OC można zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów policjant już nie wymierzy mandatu.
Od poniedziałku 1 października wchodzi w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisy ją wprowadzające. Ustawa wprowadzi duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze akademickiej.
Sejm: Kontrowersyjne ustawy o policji i zniesieniu obowiązkowych szczepień
Opieka zdrowotnaPolicja
W przyszłym tygodniu, we wtorek zbiera się Sejm na plenarnym posiedzeniu. W porządku obrad znalazły się ustawy: obywatelski projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także ustawa wzmacniająca oddziały antyterrorystyczne Policji.
Zalety stosowania arbitrażu, mediacji i negocjacji i odchodzenia od rozstrzygania sporów w drodze sądowej były tematem dwudniowej ogólnopolskiej konferencji - „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ang. ADR) – wymiar prawny, ekonomiczny i międzynarodowy”.
Szukają lekarza z łapanki, by wystawił kartę zgonu
Opieka zdrowotna
Służby mają problem ze znalezieniem lekarzy, którzy wystawią karty zgonu osobom zmarłym poza szpitalem. W dodatku im... nie płacą. Wszystko przez to, że nadal nie jest uregulowana kwestia koronera.