Mniej pracowników tymczasowych

Rynek Prawo pracy

Agencje pracy tymczasowej informują o istotnym spadku liczby osób pracujących w tej formule prawnej. Odczuwają nie tylko konsekwencje utrzymującego się rynku pracownika, ale również zmian regulacji i zaostrzenia limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawców użytkowników.

25.03.2019

Kolejna tura negocjacji z nauczycielami 1 kwietnia

Kadry w oświacie

Strona rządowa i związki zawodowe nie doszły do porozumienia ws. podwyżek dla nauczycieli. Kolejne rozmowy zostały przełożone na kwiecień, a centrale związkowe mają do tego czasu uzgodnić wspólne stanowisko. Poniedziałkowe negocjacje zakończyły się fiaskiem.

25.03.2019

Fedorczuk: Bezrobocie spadnie jak rozpoczną się prace sezonowe

Rynek

Twierdzenie, że po kilku gorszych miesiącach statystyki się poprawiły, nie znajduje potwierdzenia w danych – spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy jest niewielki w stosunku do stycznia - uważa Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

25.03.2019

TK: Wybór przez Sejm sędziów do KRS konstytucyjny, odwołanie do NSA nie

Wymiar sprawiedliwości

Przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów SN jest niekonstytucyjny - stwierdził w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. Natomiast przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków KRS są według TK zgodne z konstytucją.

25.03.2019

MIiR: Rzeczoznawcy potrzebują standardów zawodowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozbieżne podejście rzeczoznawców oraz brak jednolitych wskazówek metodycznych to przyczyna diametralnych różnic w wycenie nieruchomości, a błędy dotykają wszystkich - zarówno osoby prywatne jak i jednostki sektora finansów publicznych - tak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uzasadnia projekt nowego standardu zawodowego.

25.03.2019

MEN: skala strajku mniejsza, niż zapowiadano

Kadry w oświacie

Zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów - informuje resort edukacji. Według MEN a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń. Ministerstwo wyliczyło to na podstawie danych dotyczących referendów strajkowych.

25.03.2019

Konieczna zmiana przepisów, by nie nadużywano zaproszeń dla lekarzy z zagranicy

Zawody medyczne

Samorząd lekarski podkreśla, że konieczne jest doprecyzowanie przepisów, na podstawie których rady lekarskie zgadzają się lub odmawiają, by lekarz zaproszony do Polski z zagranicy, nieposiadający prawa wykonywania zawodu w naszym kraju, mógł np: brać udział w konsylium lekarskim lub wykonywał zabiegi.

25.03.2019

MEN przypomina: uczniowie mają plany i marzenia

Kadry w oświacie

Piętnastoletnia Julia marzy, by po egzaminie ósmoklasisty wyjechać na wymarzone wakacje, a jej rówieśniczka Ludwika szykuje się do kontynuowania nauki: "w kierunku motoryzacji i silników". Z pomocą przychodzi im MEN, które stale zwiększa nakłady na edukację, co przekłada się również na pensje nauczycieli - to treść nowego spotu resortu edukacji.

25.03.2019

GUS: Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,1 proc.

Rynek

W stosunku do stycznia stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie. W lutym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.016,7 tys. wobec 1.023,1 tys. osób w styczniu 2019 roku - podał GUS.

25.03.2019

Minister: Deficyt budżetowy będzie rósł w tym roku

Finanse publiczne

Deficyt budżetowy w kolejnych kwartałach 2019 roku będzie wzrastał - twierdzi minister finansów Teresa Czerwińska. Jak podała, deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. wyniósł nie więcej niż 0,5 proc. PKB, ale o lutym w budżecie pojawił się deficyt na poziomie 0,8 mld "i wszystko wskazuje na to, że będzie on wzrastał w kolejnych miesiącach".

25.03.2019

Samorząd lekarski: Porozumienie z rezydentami nie jest realizowane

Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska wyraziła stanowczy sprzeciw wobec nierealizowania przez Ministerstwo Zdrowia i Rząd RP zapisów porozumienia z 8 lutego 2018 r. zawartego pomiędzy reprezentującym stronę rządową ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim a lekarzami rezydentami.

25.03.2019

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.

25.03.2019

Dworczyk: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

W budżecie nie ma pieniędzy na spełnienie finansowych postulatów nauczycieli. Rząd nie jest w stanie zrealizować wszystkich oczekiwań - podkreśla szef KPRM Michał Dworczyk. W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące oświaty.

25.03.2019

Kuratorzy sądowi też pytają o podwyżki

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi to kolejna grupa zawodowa, która przypomina się Ministerstwu Sprawiedliwości w związku ze swoimi wynagrodzeniami. Prezydium Krajowej Rady Kuratorów wystosowało w tej sprawie pismo do wiceministra Michała Wójcika. Pytają, czy planowane są dla nich dalsze podwyżki w 2019 r. oraz czy zostały i w jakiej wysokości zabezpieczone środki na awanse.

25.03.2019

Ustawę o jakości trzeba wyjąć z szuflady, by było mniej błędów medycznych

Opieka zdrowotna

Niemcy podają, że u nich 19 tys. osób rocznie umiera z powodu zdarzeń niepożądanych. W Polsce udajemy, że nie ma problemu. Tracą na tym pacjenci, bo szpitale proponują im złotówkę odszkodowania. Poprawić bezpieczeństwo mogłaby ustawa o jakości w ochronie zdrowia, ale od 2017 r. jest w konsultacjach wewnętrznych w resorcie zdrowia.

25.03.2019

Pracownicy nierówni, czyli czym się różni kultura od drogi

Samorząd terytorialny

Pensja rzędu 1700 - 2000 zł netto to standard w samorządowych instytucjach kultury. Do tego trudniej o awans, niższa niż u innych pracowników samorządowych odprawa emerytalna i brak nagrody za 45 lat pracy. Pracownicy kultury powiązani są z samorządem, ale ich status jest inny. Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie.

25.03.2019

Cudzoziemcy wolą szarą strefę niż czekanie na zezwolenie na pracę

Rynek Prawo pracy

Cudzoziemiec, który zmienia stanowisko pracy u jednego pracodawcy lub dostaje podwyżkę, musi ubiegać się o nowe zezwolenie na pracę w Polsce. To absurdalny przepis - wskazują pracodawcy - który powoduje, że osoby przyjeżdżające do naszego kraju decydują się na pracę w szarej strefie.

25.03.2019

Ulga podatkowa dla gier wideo z poszanowaniem moralności i Traktatu Unii

CIT PIT

Rada Legislacyjna przy premierze oceniła, że przyznanie pomocy grom wideo o charakterze innowacyjnym, ale niekoniecznie kulturotwórczym, nie jest zgodne z Traktatem o funkcjonowaniu UE, który wspiera kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale nie na działalność innowacyjną.

24.03.2019