Ognisko odry pod Warszawą

Opieka zdrowotna

Powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin.

02.11.2018

Czy wytyczne OECD mogą być źródłem prawa podatkowego

CIT PIT

We współczesnym prawie podatkowym wzrasta znaczenie różnorodnych dokumentów, które nie stanowią „prawa” w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie są one źródłem prawa jak ustawa czy akty wykonawcze w...

02.11.2018

Pracodawcy nie chcą wolnego 12 listopada

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Organizacje pracodawców protestują przeciwko ustanawianiu dnia wolnego w poniedziałek 12 listopada. - Ustawa o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wprowadza dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r., jest przykładem bardzo złej legislacji.

02.11.2018

Planowana jedna poprawka w Konstytucji dla Nauki

Szkolnictwo wyższe

Wiceminister nauki Piotr Müller podał, że planują zmianę jednego kontrowersyjnego przepisu o zatrudnianiu sędziów na uczelniach znajdującego się w Konstytucji dla Nauki.

02.11.2018

Jaki wpływ na gospodarkę ma prawo podatkowe

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przepisy dotyczące finansów publicznych i prawa podatkowego bez wątpienia wpływają na prowadzenie działalności i rozwój polskiej gospodarki. Trzeba jednak tak wyważyć proporcje między nimi, aby...

02.11.2018

Co dalej? - portal internetowy wspiera byłych więźniów

Wymiar sprawiedliwości

Powstał Portal Pomocy Postpenitencjarnej, odwiedzany codziennie przez osoby opuszczające zakłady karne. Mogą na nim uzyskać przystępnie podane informacje dotyczące noclegów, terapii, szkoleń ale też sposobów szukania pracy.

02.11.2018

Szybkie i przez to drogie zakupy w szpitalach na koniec roku

Finansowanie zdrowia

Szpitale srogo przepłacają za sprzęt medyczny, bo dodatkowe pieniądze na jego zakup, które pod koniec roku rozdysponowuje Ministerstwo Zdrowia, muszą wydać w krótkim czasie. Ale nowy sprzęt jest im potrzebny.

02.11.2018

NSA może zmienić sytuację zwolnionych ze służby celników

Administracja publiczna Prawo pracy

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosi 5 listopada br. wyrok w sprawie funkcjonariusza, któremu przekształcono stosunek służbowy w umowę o pracę. Spór toczy się o prawa obywatelskie - dostęp do służby publicznej na jednakowych zasadach dla wszystkich.

02.11.2018

RODO nie ruszy klepsydr i nagrobków

RODO

Przepisy związane z ochroną danych osobowych nie dotyczą zmarłych - podkreślają prawnicy. Teoretycznie nie ma więc ryzyka naruszenia RODO przez umieszczane w mediach, internecie czy na cmentarnych murach klepsydry. Inaczej jest jednak, gdy rzutki przedsiębiorca skorzysta z zawartych na nich danych np. żony zmarłego i zaoferuje swoje usługi.

01.11.2018

Szef MSZ już popiera Ziobrę w sprawie pytań sądów do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny pyta TK, czy polskie sądy mogą kierować pytania do unijnego Trybunału, minister spraw zagranicznych twierdzi, że nie należy o to nawet pytać, ale potem się wycofuje. A rzeczniczka PiS podsumowuje ten spór stwierdzeniem, że stanowisko Zbigniewa Ziobry jest zgodne ze stanowiskiem partii.

31.10.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski