Europejskie stowarzyszenie solidaryzuje się z polskimi sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kroki podejmowane przez polski rząd i związane z tym zmiany legislacyjne oznaczają brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy, a także zagrażają niezawisłości sądownictwa i mają na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami - stwierdza w rezolucji Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

05.11.2018

Obniżą pensje w Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu podał,...

05.11.2018

UE: Trwa spór o wprowadzenie podatku cyfrowego dla wielkich korporacji

CIT Prawo gospodarcze

Trwające nadal podziały w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, który miałby objąć takie firmy jak Facebook czy Google, oddalają perspektywę przyjęcia tych rozwiązań do końca roku. Unijni ministrowie finansów będą rozmawiać o tym w Brukseli we wtorek.

05.11.2018

Prof. Pietrzak: Demontaż państwa prawa jak po zamachu majowym

Prawnicy

Jest wiele podobieństw w kształtowaniu się ustroju Polski międzywojennej i obecnej III Rzeczypospolitej. W obu przypadkach najpierw ustrój budowano według najwyższych standardów demokracji i prawa, a potem, przy aprobacie dużej części społeczeństwa, wycofywano się z części z nich - twierdzi prof. Michał Pietrzak.

05.11.2018

Sprzedawcy węgla zapłacą za sprzedaż opału złej jakości

Środowisko Prawo gospodarcze

Od niedzieli przedsiębiorcy, który sprzedają opał niespełniający norm jakościowych, przewidzianych dla gospodarstw domowych lub instalacji o mocy poniżej 1 MW grozi kara do 100 tys. zł lub kara do 5...

05.11.2018

Nowe zasady dystrybucji polis spowalniają sprzedaż

Finanse

Wbrew przewidywaniom, to nie analiza potrzeb klienta ma największy wpływ na bieżącą pracę agentów tylko dodatkowe obowiązki informacyjne. Zdaniem pośredników najwięcej czasu zajmuje im konieczność...

05.11.2018

Brexit zmienia kierunki migracji zarobkowej Polaków

Domowe finanse Prawo pracy

Zbliżający się Brexit znacząco wpływa na decyzje o wyjazdach zarobkowych Polaków. Zaczynają omijać Wielką Brytanię, a coraz częściej wybierają kraje skandynawskie. Po raz pierwszy w trójce najpopularniejszych kierunków migracji zarobkowej pojawiła się Szwecja. Najczęstszy wybór to jednak wciąż Niemcy.

05.11.2018

PZU Życie rezygnuje z zakazanej klauzuli w polisach

Prawo cywilne Rynek i konsument

PZU Życie odmawiało wypłaty świadczeń z ubezpieczeń na życie powołując się na to, że śmierć, operacja czy niezdolność do pracy były spowodowane wcześniejszymi chorobami, nawet gdy nie miały związku z nieszczęśliwym zdarzeniem. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów towarzystwo zrezygnowało z tej praktyki.

05.11.2018

Rising Stars - 35 młodych prawników walczy o tytuł wschodzącej gwiazdy

Prawnicy

Kapituła konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018" wybrała już 35 osób nominowanych do nagród dla wyróżniających się, młodych prawników. 15 listopada, podczas gali konkursu, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

05.11.2018

Obowiązkowe szkolenie BHP czasem też na podyplomówce

BHP Szkolnictwo wyższe

Studenci i doktoranci muszą odbyć szkolenie BHP. Czasem obowiązek ten dotyczy również osób, które zapisały się na studia podyplomowe. Jest już rozporządzenie regulujące tę materię - będzie...

05.11.2018

Wyniki II tury wyborów samorządowych do godz. 12

Wybory

Są już pierwsze oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że wszystkie wyniki powinniśmy poznać do południa. Wieloletni prezydenci Gdańska - Paweł Adamowicz i Krakowa - Jacek Majchrowski pozostają na stanowiskach po drugiej turze wyborów.

05.11.2018

Język migowy w policji, pogotowiu i straży pożarnej

Administracja publiczna

Przygotowany przez Senat projekt zmiany przepisów ustawy o języku migowym nakłada na służby "ratownicze" m.in. obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego został już przesłany do Sejmu.

05.11.2018

Niezapłacona faktura wymusi korektę rozliczeń

CIT PIT Prawo gospodarcze

Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski