Rzecznik dyscyplinarny sędziów wyjaśnia "wyciek" danych z KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia przewinienia dyscyplinarnego. Miałoby ono polegać na niedopełnieniu obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych – sędziów z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Chodzi o "wyciek" ponad 50 tys. rekordów z platformy szkoleniowej Szkoły.

16.04.2020

Kurator sądowy - rola i zadania

Wymiar sprawiedliwości

Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym pełniącym określone zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Pracuje na co dzień zarówno tam gdzie mieszkają jego podopieczni, ale też na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.

16.04.2020

NIK krytycznie o działaniu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności

Administracja publiczna

W Polsce kompetencje w zakresie bezpieczeństwa żywności rozdzielone są między kilka instytucji, co zdaniem NIK nie sprzyja ich sprawnemu działaniu. Najważniejsze problemy to braki kadrowe, które są spowodowane zbyt niskim płacami. Działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności wymaga usprawnienia.

16.04.2020

Rozporządzenie obowiązuje: Od czwartku wszyscy w maseczkach w pracy i miejscach publicznych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rozporządzenie wprowadzające obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje od czwartku 16 kwietnia i dotyczy zakładów pracy, biur, części wspólnych nieruchomości, a także ulic, sklepów, terenów zieleni. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4 i duchowni.

16.04.2020

Więzienia w czasie epidemii - problem z testami, zakazami, brakiem informacji

Wymiar sprawiedliwości

Wydaje się, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyciągnęło wnioski z sytuacji w więzieniach we Włoszech i obostrzenia w polskich zakładach próbuje równoważyć np. rozszerzeniem stosowania dozoru elektronicznego. Prawników niepokoi jednak wprowadzona przy okazji możliwość stosowania paralizatorów przez Służbę Więzienną i brak informacji o sytuacji osadzonych.

16.04.2020

Lekarze mogą stanąć przed decyzjami, komu odmówić respiratora

Zawody medyczne Koronawirus

W szpitalach zakaźnych zaczyna brakować anestezjologów obsługujących stanowiska intensywnej terapii. A gdy chorych na COVID-19 będzie przybywać, lekarze będą musieli decydować, kogo podłączyć pod respirator. Tymczasem w prawie brakuje kryteriów segregacji pacjentów i szpitale mogą odpowiadać finansowo za niewłaściwe decyzje podjęte przez ich personel.

16.04.2020

Radcy prawni chcą "przywrócenia" terminu na informację publiczną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa dała władzy publicznej furtkę do tego, by ta w czasie epidemii koronawirusa nie rozpatrywała spraw w terminie. Także tych związanych z dostępem do informacji. Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że w tym zakresie konieczna jest zmiana. Wskazuje, że jest to prawo każdego z obywateli, umocowane konstytucyjnie i szansa na kontrolę działań podejmowanych przez władzę.

16.04.2020

Dane z telefonu pozwolą karać łamiących zakazy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Za sprawą nowelizacji specustawy do walki z epidemią, minister cyfryzacji zyska dane o miejscach, w których przebywały osoby chore lub na kwarantannie. Będzie też mógł weryfikować w jakich lokalizacjach gromadzą się Polacy, choć nie powinni. Na tej podstawie mogą być nakładane kary - alarmują eksperci i postulują zmiany. Takie dane niektórzy operatorzy już przekazują wojewodom.

16.04.2020

Egzaminy przez internet nie takie trudne do przeprowadzenia

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Nie zapowiada się raczej, by praca na uczelniach szybko wróciła do normalności. Bardzo prawdopodobne, że egzaminy w sesji letniej studenci będą zdawać zdalnie. Część szkół wyższych już przygotowuje się na taką możliwość, podobnie jak samorządy prawnicze do kolokwiów na aplikacjach.

16.04.2020

Ulga w płaceniu składek ZUS jest dla pracodawcy, a nie pracownika

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Część osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, płacących składki na ZUS za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, w tym m.in. za siebie i zleceniobiorców - może za marzec, kwiecień i maj 2020 r. w ogóle nie zapłacić składek. Dzięki temu w firmie zostanie więcej pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia, ale nie oznacza to, że pracownicy dostaną wyższe pensje.

16.04.2020

Maseczki obowiązkowe - dla pracodawców to kosztowny kłopot

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Przepis nakazujący noszenie maseczek wszedł w życie. Nie będą ich musieli nosić w pracy, np. pracownicy zakładów przemysłowych, ale muszą jednak zostać w nie wyposażone osoby obsługujące klientów. Z punktu widzenia prawa pracy maseczki to środki ochrony indywidualnej, które muszą spełniać wysokie normy, a takie produkty obecnie są trudno dostępne.

16.04.2020

Prof. Gersdorf: Na razie nie będzie nowego I prezesa Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ z powodu trwającej wciąż epidemii musiałam przełożyć kolejny termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, nie uda się już przed zakończeniem mojej kadencji wybrać kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa. W tej sytuacji funkcję tę będzie pełnić najstarszy stażem prezes - mówi Prawo.pl prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes SN.

15.04.2020

Platforma epodreczniki.pl wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo AI

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że około pół miliona unikalnych użytkowników i prawie 2 miliony odsłon dziennie notuje się na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Zdaniem resortu to duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli, którzy chętnie korzystają z materiałów rekomendowanych przez MEN.

15.04.2020

Posłowie zajęli się projektami obywatelskimi - mają być skierowane do dalszych prac w komisjach sejmowych

Administracja publiczna

Sejm zajął się na środowym posiedzeniu pięcioma projektami obywatelskimi. Projekt dotyczący finansowania wynagrodzeń nauczycieli skierowano do komisji. Posłowie w czwartek zagłosują nad dalszym losem projektów o udziale dzieci w polowaniach, karach za publiczne propagowanie obcowania płciowego wśród niepełnoletnich, zaostrzenia prawa do aborcji i ochrony mienia bezdziedzicznego.

15.04.2020

MS popiera zmiany dotyczące edukacji seksualnej

Kluby KO i Lewicy chcą odrzucenia obywatelskiego projektu inicjatywy "Stop pedofilii", która przewiduje karanie za propagowanie obcowania płciowego małoletnich, co ograniczy możliwość prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. Projekt poparł resort sprawiedliwości.

15.04.2020

Policja: Kierowca autobusu i motorniczy odpowiada za limit pasażerów

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Transport Koronawirus

To kierujący pojazdami są zobligowani do wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania, a w przypadku odmowy - do wezwania policji. Oni bowiem w pierwszej kolejności odpowiadają za sposób przewożenia pasażerów w związku z obowiązującymi ograniczeniami co do ich liczby w środkach transportu – twierdzi Komenda Główna Policji.

15.04.2020

Dwoje nowych wiceministrów w resorcie finansów

CIT PIT

Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski 15 kwietnia 2020 r. przestają pełnić stanowiska podsekretarzy stanu. Na stanowisko wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych od 16 kwietnia 2020 r. został powołany Piotr Patkowski, a wiceszefem KAS, wiceministrem finansów również od 16 kwietnia zostanie Anna Chałupa.

15.04.2020

ETPC oceni, czy wydalony cudzoziemiec powinien mieć dostęp do akt sprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie władze wydaliły Białorusina pod zarzutem współpracy ze służbami specjalnymi tego państwa, nie podając jednak powodów tej decyzji. Teraz sprawą zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka, a Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przystąpiła do sprawy twierdzi, że naruszone zostały gwarancje proceduralne. 

15.04.2020

RPO: Zakaz edukacji seksualnej to ograniczanie praw i wolności

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W tym tygodniu Sejm zajmuje się obywatelskim projektem nowelizacji kodeksu karnego, która ma rozszerzyć zakres przepisu zakazującego propagowania czynów pedofilskich w ten sposób, by obejmował każdą formę propagowania obcowania płciowego małoletnich - w tym także edukację seksualną. Według RPO to ograniczanie praw uczniów.

15.04.2020