Uzależniony od alkoholu lekarz zagraża bezpieczeństwu pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Policja z Giżycka prowadzi dochodzenie w sprawie pediatry, który na początku czerwca pełnił dyżur pod wpływem alkoholu. Jeśli okaże się, że lekarz naraził pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi mu do 3 lat więzienia. Szacuje się, że w Polsce z uzależnieniem boryka się 10-15 proc. lekarzy.

26.06.2019

Reklamy na Facebooku kością niezgody

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.

26.06.2019

Unijne dotacje wciąż słabo odporne na wyłudzenia

Administracja publiczna Finanse Compliance

Normy regulujące wydatkowanie środków unijnych wymagają doprecyzowania. Zdaniem ekspertów dotyczy to zwłaszcza realizacji zamówień, sposobu ustalania powiązań między przedsiębiorstwami, osiągania wskaźników projektu i sposobu komunikowania się z instytucjami oraz zatwierdzania zmian.

26.06.2019

ZUS: Łatwiej będzie potwierdzić zagraniczny staż pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od lipca ZUS będzie wprowadzał system elektronicznej wymiany informacji EESSI, który ma usprawnić współpracę z zagranicznymi urzędami. Obecnie bywa z tym różnie i Zakład musi czekać na niektóre dokumenty od swoich europejskich odpowiedników nawet kilka miesięcy.

26.06.2019

Raport: W polskich więzieniach ciepła woda luksusem, kajdanki regułą

Wymiar sprawiedliwości

Przeludnione cele, brak procedur na wypadek zgłaszania przypadków tortur, wadliwe dokumentowanie obrażeń osadzonych, mało urozmaicone programy i zajęcia rekreacyjne - to główne problemy, które w ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze RPO wymagają zmian w polskich więzieniach.

26.06.2019

Senat poprawia postępowanie cywilne, prawnicy są pełni obaw

Prawo cywilne

Senackie komisje poparły 25 czerwca br. zmianę Kodeksu postępowania cywilnego, która ma przyspieszyć postępowania cywilne. Senatorowie zgłosili 14 szczegółowych, często technicznych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. Prawnicy niepokoją się o prawo stron do sprawiedliwego procesu

25.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

SN po wstrząsach kadrowych - rozpatruje mniej spraw, dłużej czeka się na wyrok

Wymiar sprawiedliwości

Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w Sądzie Najwyższym wydłużył się o 2-3 miesiące, a napływ skarg był wyższy. Na obniżenie sprawności wpłynęły kłopoty kadrowe spowodowane zmianami ustrojowo-organizacyjnymi i niepowoływaniem nowych sędziów przez prezydenta. Takie informacje przynosi sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku.

25.06.2019

Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019

W przyszłym roku kolejny spis rolny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku, a udział w spisie będzie obowiązkowy.

25.06.2019

Nowa ulga w PIT będzie dyskryminowała młodych

PIT

Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.

25.06.2019

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy pomagała przy restrukturyzacji zadłużenia OT Logistics

Spółki Prawo gospodarcze

Praktyka bankowości i finansowania projektów kancelarii Wardyński i Wspólnicy doradzała głównym obligatariuszom w związku z restrukturyzacją zadłużenia grupy OT Logistics. To notowany na giełdzie w Warszawie największy w Polsce i jeden z największych w Europie przewoźników zajmujących się żeglugą śródlądową.

25.06.2019

Rusza nabór wniosków o stypendium dla uczniów i studentów

Młodzi, aktywni warszawiacy, uczniowie i studenci, już po raz piętnasty mają szansę ubiegać się o stypendium miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II. Stypendium jest dla każdego, kto uczy się w Warszawie i spełnia kryteria formalne dopuszczające do udziału w konkursie.

25.06.2019

Prezydent może nie podpisać zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda jeszcze zwleka z podpisaniem nowelizacji kodeksu karnego, ale z jego kancelarii dochodzą sygnały, że może do tego nie dojść. - Nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie” - stwierdził we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. I dodał, że podczas prac nad kodeksem "podeptano" regulamin Sejmu.

25.06.2019

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.

25.06.2019

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.06.2019