MEN rozpoczyna nabór do Rady Dzieci i Młodzieży

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Opiniowanie projektów dokumentów opracowywanych w ministerstwie, odnoszących się do spraw dzieci i młodzieży oraz przedstawianie własnych propozycji zmian w edukacji - to m.in. zadania Rady Dzieci i Młodzieży. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca uczniów do zgłaszania swoich kandydatur i na zgłoszenia czeka do 31 lipca br.

05.06.2019

Rynek pracy odczuje skutki twardego brexitu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polscy przedsiębiorcy, ale także pracownicy niektórych branż gospodarki powinni dzisiaj już zupełnie na poważnie brać pod uwagę scenariusz brexitu bez umowy - twierdzi wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Według ekspertów po bezumownym wyjściu Wlk. Brytanii z UE pracę może stracić ok. 20 tys. Polaków.

05.06.2019

KNF: Zdalna transakcja z bankiem tylko z podpisem kwalifikowanym

Finanse Compliance

Klient, który chce zdalnie zawrzeć umowę lub okazjonalną transakcję z bankiem, powinien dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Według Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego taki podpis pozwala bankowi zweryfikować jego tożsamość i spełnić wymogi związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

05.06.2019

NIK: Radiofarmaceutyki własnej produkcji bez certyfikatów

Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że skontrolowane publiczne ośrodki wykorzystywały do diagnostyki nowotworowej PET preparaty własnej produkcji, nieposiadające wymaganych certyfikatów jakościowych. Ponadto ich produkcja ruszyła w większości przypadków kilka lat później niż zakładano

05.06.2019

Finanse komunalne są wciąż wyzwaniem dla samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Niedofinansowana oświata to odwieczny problem samorządów, a luka między otrzymywaną subwencją a wydatkami lawinowo rośnie. Gminy borykają się też z wysokimi kosztami zagospodarowania odpadów. Próbą odpowiedzi na pytania samorządów ma być XI Konferencja Finansów Komunalnych organizowana pod hasłem „Finansowanie oświaty i gospodarki komunalnej przez samorządy”.

05.06.2019

Policjant na emeryturę bez ukończenia 55 lat

Policja Prawo pracy

Usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury policyjnej - to cel projektu nowelizacji ustawy, który został właśnie opublikowany przez MSWiA. Proponowana zmiana to rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

05.06.2019

Przedsiębiorcy mogą jedynie w sądzie wygrać rekompensatę za wyższe ceny energii

Prawo gospodarcze

Ceny energii od 1 stycznia 2019 r. miały być dla przedsiębiorców niższe, ale nie są. Dostawcy energii twierdzą, że nie mogą aneksować umów, bo nie ma przepisów wykonawczych do tzw. ustawy prądowej. Wszystko wskazuje jednak, że zmian umów nie będzie, a teoretycznie zamrożone ceny wkrótce zostaną odmrożone.

05.06.2019

Przepisy nie chronią pracujących dzieci

Prawo pracy

Udział w reklamie, filmie, roznoszenie ulotek, prace sezonowe czy prace w rolnictwie - coraz więcej dzieci pracuje, także po to, by pomóc rodzicom. Brakuje jednak regulacji, które określałyby jakie prace mogą wykonywać najmłodsi, zasady łączenia ich z obowiązkami szkolnymi, normy czasu pracy czy minimalny wiek dziecięcych pracowników.

05.06.2019

Spory z fiskusem paraliżują firmy

Ordynacja Doradca podatkowy

Relacje między podatnikami a skarbówką stają się coraz bardziej napięte. Firmom coraz trudniej dochodzić swoich racji, a fiskus wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Wydaje niekorzystne decyzje, mimo przychylnej linii orzeczniczej. Doradcy już na początku współpracy informują klientów, że sprawa będzie miała finał w sądzie. Na wyrok trzeba jednak czekać nawet cztery lata.

05.06.2019

Elektronizacja dokumentów postępuje, ale w małych urzędach wciąż rządzi papier

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Resort cyfryzacji pracuje nad systemem elektronicznego zarządzania dokumentami, który ma być bezpłatnie udostępniony wszystkim urzędom, na co małe gminy czekają od lat. Tymczasem ich mieszkańcy wciąż wolą załatwiać sprawy w urzędzie osobiście. Elektronicznie wpływają głównie wnioski o dowód osobisty i informację publiczną.

05.06.2019

Marcin Romanowski nowym wiceministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dotychczasowy dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Marcin Romanowski został we wtorek 4 czerwca powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Będzie odpowiedzialny m.in. za informatyzację wymiaru sprawiedliwości oraz cyberbezpieczeństwo.

04.06.2019

Miasta chcą większej roli samorządu w państwie

Samorząd terytorialny

Prezydenci miast polskich ogłosili 4 czerwca br. w Gdańsku 21 tez samorządowych. Wśród postulatów znalazło się: likwidacja urzędu wojewody, decentralizacja służby zdrowia, przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, a także zwiększenie nakładów na edukację przez państwo.

04.06.2019

SN orzeknie, czy kierowca z Monciaka może leczyć się na wolności

Prawo karne

Jutro, tj w środę 5 czerwca Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego na niekorzyść Michała L., który w lipcu 2014 rok u w Sopocie staranował swoim samochodem ponad 20 osób. Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że może leczyć się na wolności.

04.06.2019

Transkrypcja aktu urodzenia dziecka dwóch matek jest dopuszczalna

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że kierownik urzędu stanu cywilnego prawidłowo wykonał orzeczenie NSA, wpisując zagraniczny akt urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety, do polskich ksiąg stanu cywilnego.

04.06.2019

Rzecznik TSUE: Facebook ma wyszukiwać i kasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Nowe technologie

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w swojej opinii Maciej Szpunar

04.06.2019

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Marian Banaś został we wtorek powołany na stanowisko ministra finansów. Zastąpi odchodzącą z urzędu prof. Teresę Czerwińską, która została powołana do zarządu NBP. Banaś dotychczas był wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

04.06.2019

Była inspektor pracy została ministrem

Prawo pracy BHP

Bożena Borys-Szopa została we wtorek powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Objęła urząd po Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Jest posłem na Sejm, w latach 2006 - 2008 kierowała Państwową Inspekcją Pracy.

04.06.2019

Adam Mariuk nowym partnerem zarządzającym w Deloitte

Doradca podatkowy

Od 1 czerwca partnerem zarządzającym działem doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte w Polsce jest Adam Mariuk. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Moczulskiego, który będzie teraz odpowiedzialny za doradztwo podatkowe i prawne w Europie Środkowej.

04.06.2019