Rzecznik TSUE: Facebook ma wyszukiwać i kasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Nowe technologie

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w swojej opinii Maciej Szpunar

04.06.2019

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Marian Banaś został we wtorek powołany na stanowisko ministra finansów. Zastąpi odchodzącą z urzędu prof. Teresę Czerwińską, która została powołana do zarządu NBP. Banaś dotychczas był wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

04.06.2019

Była inspektor pracy została ministrem

Prawo pracy BHP

Bożena Borys-Szopa została we wtorek powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Objęła urząd po Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Jest posłem na Sejm, w latach 2006 - 2008 kierowała Państwową Inspekcją Pracy.

04.06.2019

Adam Mariuk nowym partnerem zarządzającym w Deloitte

Doradca podatkowy

Od 1 czerwca partnerem zarządzającym działem doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte w Polsce jest Adam Mariuk. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Moczulskiego, który będzie teraz odpowiedzialny za doradztwo podatkowe i prawne w Europie Środkowej.

04.06.2019

Nowej matrycy VAT na razie nie będzie

VAT

Projekt zmian w ustawie o VAT, przewidujący nową matrycę VAT, utknął w Sejmie. Nie będzie więc na razie niższych stawek na e-booki i e-prasę. Początkowo planowano, że nowe regulacje w tym zakresie zaczną obowiązywać 1 czerwca.

04.06.2019

Kuratorzy sądowi umiarkowanie zadowoleni z założeń do ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Brakuje zapisów dotyczących podniesienia bezpieczeństwa pracy kuratorów i choćby wzmianki świadczącej o tym, że resort będzie chciał uregulować kwestie związane z wynagradzaniem za pracę w terenie - wskazują kuratorzy sądowi. Liczyli także, na zmiany pozwalające na wzrost wynagrodzeń

04.06.2019

Diety radnych coraz niższe, bo dawno waloryzowane

Samorząd terytorialny

W tym roku maksymalna wysokość diety radnego to 2684,13 zł. Mało kto dostaje jednak aż tyle, np. radny Krakowa otrzymuje 2,6 tys. zł, radny dzielnicy miasta – od 300 do 600 zł, radny mniejszego powiatu – od 100 do 1000 zł, a mniejszego miasta ok. 700 zł miesięcznie. Stawka zależy od pełnionej funkcji i zasad ustalonych przez radę.

04.06.2019

Szpital łatwiej zatrudni lekarza z zagranicy

Zawody medyczne

Lekarze spoza Unii Europejskiej będą mogli podejmować pracę w konkretnym szpitalu, zanim jeszcze nostryfikują dyplom – takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza. W związku z brakami kadrowymi dyrektorzy szpitali chętnie skorzystają z takiej możliwości, ale samorząd lekarski ostrzega, że takie rozwiązanie może stworzyć zagrożenia dla pacjentów.

04.06.2019

Obowiązkowy split payment pełen niedoróbek

VAT

Do 6 czerwca trwają konsultacje w sprawie obowiązku stosowania podzielonej płatności tzw. split paymentu. Niektóre podmioty będą musiały go stosować już od września tego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku będą groziły surowe kary. Problemem jest jednak kształt nowych regulacji - ich projekt zawiera wiele niedoróbek.

04.06.2019

Urzędy toczą spór o prawa konsumenckie dla przedsiębiorców

Prawo cywilne

Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadzają się, aby ponad 2,7 miliona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą mogło korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Twierdzą, że taki przepis sprowadzi same problemy, także na przedsiębiorców.

04.06.2019

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek rano

Administracja publiczna

Prezydent odwoła we wtorek ministrów, którzy zostali europosłami i powoła nowych członków rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat otrzymało kilku ministrów.

03.06.2019

Na Uniwersytet Jagielloński tylko po rozszerzonej maturze

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

W rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie brane będą pod uwagę wyniki tylko z matury zdanej na poziomie rozszerzonym - zapowiedziały władze uczelni. Na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia czeka ok. 15 tys. miejsc, a na niestacjonarne – ok. 3 tys.

03.06.2019

Chałas i Wspólnicy rozszerza grono partnerów

Rynek

Z początkiem czerwca do grona partnerów Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy dołączyła dr Joanna Uchańska, dotychczasowy szef Praktyki Life Science and Healthcare. Z Kancelarią związana jest od początku 2019 roku.

03.06.2019

Ponad 11 lat w zakładzie psychiatrycznym - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę do zakładu skierował sąd, uznając go za osobę niepoczytalną, która nie może odpowiadać karnie. Nie dochował jednak przy tym obowiązku wysłuchania go, choć biegli lekarze wskazywali na brak przeciwwskazań. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że doszło do rażącego naruszenia prawa - złożył kasację, bo jak wskazał - sąd popełnił błąd.

03.06.2019

Trwa plebiscyt internetowy Nagrody Super Samorząd

Samorząd terytorialny

Można głosować na wybraną nominację - samorząd i grupę mieszkańców w ramach tegorocznej nagrody Super Samorząd akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Oprócz tego, że jak co roku zwycięzców wyłoni jury, w tym roku każdy może wybrać swojego laureata.

03.06.2019

Wolters Kluwer Polska w jury konkursu Enactus

Dla studenta

W poniedziałek, 3 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna edycja konkursu Enactus Poland National Competition 2019. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w finale w San Jose w USA.

03.06.2019

Zamknięto 1825 aptek w prawie dwa lata

Farmacja

W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza” (AdA) w Polsce zamknięto 1825 aptek. Według Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club to skutek restrykcyjnych przepisów. Innego zdania jest Naczelna Izba Aptekarska. Zdaniem samorządu w jednych miejscach apteki są zamykane, a powstają tam, gdzie są faktycznie potrzebne. Zmiana liczby aptek nie ma związku z tą regulacją.

03.06.2019

Projekt ustawy o pracownikach wymiaru sprawiedliwości nie zadowala związkowców

Wymiar sprawiedliwości

Trwają analizy projektu przedstawionego protestującym przed ministerstwem związkowcom pracowników sądów i prokuratur. Co prawda jest w nim zapisany system mnożnikowy, uzależniony od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - ale jak mówią - ważne są szczegóły. A te - dodają nieoficjalnie - nie wyglądają dobrze.

03.06.2019