Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii. Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Czytaj: Unia dogadała się w sprawie paszportów covidowych. Polska przystępuje do testów>> 

Nie warunek, ale ułatwienie w podróżowaniu

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego.

- Szanujemy oczywiście różne poglądy, ale ja chcę, żeby polscy obywatele również mieli prawo do podróżowania po Europie, a niestety dzisiaj sytuacja jest taka, że niektóre kraje mogą tej możliwości odmówić. Coraz częściej taka dyskusja ma miejsce w krajach członkowskich UE, niezależnie od tego, że oczywiście zależy im na polskich turystach - podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej premier.

Jak zapowiedział, "będziemy od strony technicznej, od strony informatycznej gotowi do tego na czas". - Właściwie już jesteśmy gotowi, ponieważ nasz system Narodowego Programu Szczepień działa na tle krajów UE naprawdę nieźle, a również ten element będzie można bardzo szybko zastosować - dodał. Jak zaznaczył, zapowiedziany system umożliwi certyfikację osoby zaszczepionej również w formie elektronicznej.

Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.